Každý blogér má mať svoje desatoro

Napíšte dobrý súpis desiatich pravidiel ako úspešne blogovať a ste bloger ako sa patrí. Váľajú sa kde kade, niektorí si na plodení takýchto očíslovaných súpisov založili dobré živobytie. „No budem ja horší? No nebudem!“ som si bol býval bol povedal a hľa, toto vzniklo:

 1. Píšte často – Ľudia sú blázniví, refrešujú svoje čítačky každú chvíľu, klikajú na kdejakú somarinu v perexe, veď čo keď sa tam skrýva nejaké nekonečné múdro. Ten frmol v štatistikách – nebudete stíhať mrkať.
 2. Kúpte si zápisník – Zapisujte si kdejakú kravinku, čo vás napadne. Veď čo ak by z toho mohol vzniknúť spot, ktorý obráti na ruby vybrali.si.sk, či mojelienky.sk A finta hneď na úvod: len jedno slovo ako nápoveda – diktafón.
 3. Vyhraďte si spešl čas na blogovanie – Raz sa o tom budú rozprávať legendárne historky: Úderom 18:12 prerušil svoju prácu a vrhol sa na najbližšiu klávesnicu aby neukrátil svet o najnovší spot.
 4. Zmena je život – Píšte raz krátko, raz na 28cm, raz fejtón, raz divadelnú hru, raz správu a samozrejme v repertoári nesmie chýbať niekoľko očíslovaných zoznamov.
 5. Originalita – prispejte niečim hovadsky originálnym. Napríklad paródoiu na číslované zoznamy. Veď každý vie napísať svoje desatoro. Nebuďte ako ovca, napíšte paródiu a nech má rovno bodov 143.
 6. Buďte svoji – Sme svoji a láska je tu s nami…. Pustite si Petra Nagya
 7. Fotka na každý blog – Predveďte sa v plnej kráse. Napríklad, tak, ako to robí Viktor. Veď všetci sme zvedaví na priemer lícnej jamky pri vašom hurónskom rehote.
 8. Technológie vládnu svetu – Robte všetko na profesionálnej technologickej úrovni. Ak nemáte validný kód a zaoblené rohy na boxoch, super inštaláciu najrobusnejšieho CMS… Ani neblogujte. Je to marné. Iba sa technologicky strápňujete.
 9. Pripojte sa do blogosféry – Budete potrebovať: trojžilový kábel, USB koncovku – samec, kliešte kombinované, blogrol aspoň na 10 cm, okomentovať každý nový článok na weblogoch.sk, zahlasovať za každý druhý na vybrali.si.sk a pravidelne sledujte nových blogérov na blog.sme.sk. Mojelienky ako tretie bookmarky samozrejme.
 10. Linkujte – linkujte, linkujte, linkujte a linkujte. Ani článok bez linkovania. Ani jeden! Teda, čo to píšem, všetky. Ozaj a o čom sa to tam píše? Aha o tomto tu a tamto o tomto. No veď zalinkujte, nie ako tento tam a henten v tamto tom a tomto článku.
 11. Návštevnosť – Ozaj, koľko že to máte čitateľov? Že 200 UV denne? A nie ste takto náhodou tým UV žiarením opálený? Koľko že z vašich UV je naozajstných čitateľov. Okomentovali, napísali mail, pípli cez ICQ, teda pardón, cez Gtalk. Chlapi (baby prepáčia), vážený, traffic je fasa vec, ale koľko z tých šoférov v zápche vám ukáže na monitor prostredníkom?
 12. Vyhľadávače a kľúčové slová – čo som to napísal pred chvíľou? Že čitatelia? A to je kto? Google, to je čitateľ. Toho si treba predchádzať. Ten vám privedie ľudí… Google analytics by mal byť váš denný chlieb a kontorlovať kvalitu zaindexovania minimálne 5x denne cez Google sitemaps je maslom na ňom. Inak si fakt koledujete o infarkt.
 13. Fotky – obrázky, maľby, akvarely, tempery a nezabudnite na krížikovú výšivku. Nič tak neprevzdušní blog, ako krížiková výšivka. Podľa vzorca: jeden krížik vydá za 28 slov.
 14. Píšte pre obrazovku – Ale teraz úplne seriózne. Píšte na obrazovku. Žiadne čmáranie po papieri. M o n i t o r!
 15. Píšte čitateľne – Takže monitor, priatelia. A keď monitor, tak monitorové farby, monitorová veľkosť písma. Pidižvíky si čarbite na porade do bloku. Na blok minimálne veľkosť 12 a medzery medzi riadkami na 140%. 8 zo 7 čitateľov milujú 140%, ani sami o tom nevedia.
 1. A opäť: Zmena je život – že píšete denne, to je furt málo. 2x denne preorganizujte kategórie, raz týždenne preklikajte všetky odkazy, doplňte odkazy tam kde neboli a tie čo boli zrušte a hlavne, vážený priatelia, na to sa obzvlášť zabúda, hlavne každú dekádu radikálny redizajn. Silnejší jedinci raz ročne zmenia aj blogovací systém. Ale to je naozaj výsada silných módow a rewrajterov.
 2. Sledujte štatistiku – a znova, štatistika, návštevnosť, odkiaľ kam a kade, prečo, s kým a koľkokrát. Jaj to je z iného článku.
 3. Prašulky – najprv blog, potom web, potom portál, dary, reklama, affilite a ani sa nenazdáte a ste kótovaný na burze. Veď prečo to celé robíte?

Uff! Poviem vám, dávno som sa tak dobre nevyžádil.