Koľko dní trvá 15-dňová lehota

Urodila sa taká fajn aférka okolo vrátenie zákonov Zajacovej reformy. Dobrý námet na článoček, ale akosi mi chýbala nejaká historická a vtipná paralela. Výlet v ZOO urobil divy. Že by nemé tváre rozdávali rozumy? Asi nie. Len si môj oddýchnutý mozog spomenul na nasledovnú príhodu z dávnych čias.

Niekedy v novembri alebo decembri 1989, keď sa ustanovovala vláda národného porozumenia, konala sa tlačová konferencia. Jedna z prvých. Bolo to niekedy po obede, pamätám sa, akoby to bolo dnes, že som prišiel domov po obede zo školy, zapol som telku a čo nevidím. Redaktor BBC kladie otázku nejakému súdruhovi z UV: Koľko bude bezpartajných ministrov?
Odpoveď: 11
Ďalšia otázka: Koľko bude ministrov za KSČ?
Odpoveď: 14
Medzitým sa prihlásil iný novinár a pýta sa: Takže vláda bude mať o dvoch ministrov viac ako doteraz?
Odpoveď: Nie, bude ich rovnako 23…

Historik so mňa nebude, ale odohralo sa to nejako tak. Otázky a čísla boli možno jemne iné, ale jedno si pamätám presne. Ešte v silvestrovskom programe si z tých súdruhov robili srandu. Že vraj, keď bude chcieť KSČ vyhrať voľby zavolá si týchto odborníkov na matematiku.

Veľmi som zvedavý, na čo prídu súčastní odborníci na matematiku. Som zvedavý ako v najbližších dňoch odpovedia na otázku: Koľko dní trvá 15-dňová lehota?

Som sklamaný. Nejako divne rýchlo to poslanci opätovne schválili. To sa na politikov nepodobá.

Zdieľať?