Koniec decentralizovaného internetu

Vraj je internet postavený na decentralizovanom modele. Zničenie jednej jeho časti nespôsobí jeho úplné znefunkčnenie. Zvyšok môže fungovať v pohode sám. Otázka je: Ako kvalitne?

Prvé trhliny vo viere v decentralizovaný internet mi spôsobili správy z leta, kedy sa intenzívne diskutovalo, že americká vláda sa nechce vzdať kontroly nad sieťou. Asi to s tou nezávislosťou nebude také žhavé.

Naopak žhavé až príliš to bolo v Nagano Telehouse: Hostovinky.cz – Centrum.cz nefunguje, Nagano Telehouse se upeklo!. Vypadla klimatizícia a servery si poriadne zakúrili. Postupne sa povypínali a bolo po časti internetu. Naraz sme boli bez www.centum.cz, www.nova.cz, a ktovie koľkých zdrojov informácii. Ale podstatné sa mi zdá toto hľa:

Na grafech NIXu je pokles o cca 0,5 – 1 Gbps datového toku.

Vysmažila sa jedna búdka so servermi a pokles o Gigabajt za sekundu. Ja tam vidím tie tisíce nešťastníkov, ktorí sú vykoľajení z nefunkčnosti.

Predstavte si, že firmu Google prestane baviť zarábať na sieti veľké prachy. Proste vypne večer svoje servre a je to. Poštu mám zazálohovanú v indexe Google desktop search, ale sú na tom rovnako aj ostatné tisíce? A kam sa obrátim po rovnako kvalitnú službu. Čaká ma pokrok regresiou.

Tisíce užívateľ sa mi už nezdajú decentralizované. Vravíte že je to nereálne? Nuž načriem o jeden článok na Hostovinách do histórie. 12.4. sa stala taká drobnosť ako: Hostovinky.cz – 40 000 domén bez funkčního pošty u webhostera Active24 – 55 hodin!

Mrknime sa na firmy, ktorých sa taký výpadok dotkne. Hej, firmy riešia všetko zmluvne, profesionálne. Ale čo im je to platné. Nejaký šikula čosi zanedbá a ich biznis ide do hája. Nastúpia právnici a usporiadajú príjemnú hostinu nad ostatkami. Ak sa vôbec dostanú k svojej pošte.

Keď Firefox začal získavať popularitu, napísal som, že sa z toho neteším. Keď teraz Apple začalo preklápať svoj systém to sveta PC, veru neteším sa. Keď momentálne neexistuje poriadna konkurencia pre google.sk ako vyhľadávaciu službu na slovenskom internete, neteším sa absolútne. A že pre Gmail neexistuje rovnako kvalitná alternatíva je pre mňa priam hrôzostrašné.

Je tu koniec malých decentralizovaných poskytovateľov služieb. A s ich koncom, alebo ich úspechom končí aj decentralizácia siete ako takej. Nezávidím im úspech, ale ako užívateľ sa z neho ktovie ako neteším.

Zdieľať?