Lekcia bratom Čechom z parlamentnej demokracie

Počul som, že vám idú stávkovať občania v doprave, pretože parlament prijal zákon, ktorým sa mení spôsob zdaňovania ich benefitov.

Sedíte v laviciach? Perá pripravené? Tak ideme na to:

Lekcia číslo jedna: Občania vo voľbách zvolia toho, kto bude potom robiť rozhodnutia tak ako im, tým občanom, to vyhovuje.  Väčšina v parlamente teda odráža záujmy väčšiny obyvateľstva.

Lekcia číslo dva: Ak sa malá skupina vzoprie väčšine, môže väčšina na to pristúpiť, alebo nemusí. Parlament, ako predĺžená ruka vôle občanov, teda môže ale nemusí ustúpiť. Akokoľvek, malo by dôjsť k rozhodnutiu.

Lekcia tri: Ak väčšina opätovne rozhodne, menšina obyvateľov sa musí podriadiť. Inak je to anarchia a nikdy nekončiaca hádka alebo revolúcia. A na zabránenie anarchie má väčšina k dispozícii silové zložky. Väčšinou sa nevyužívajú, lebo skúsenosť hovorí, že občianska vojna nie je to pravé orechové ani makové pre rozvoj ľudskej civilizácia.

Lekcia číslo 4: Body 1-3 platia len a práve v prípade, že je predmetom sporu parlamentné rozhodnutie alebo rozhodnutie firmy, kde má štát, teda vláda, teda parlament, teda občania, väčšinu. V prípade, že ide o rozhodnutie vedenia súkromnej firmy, na to máme inštitút odborov a odbory zas svoje nástroje ako napríklad štrajk.

V prípade štátnych firiem sme si ukázali, že pri vyhlasovaní štrajku ten štrajk vyhlásili odbory v podstate nám všetkým. Nezávidím im nás ako protivníka  😉

Čo vyplýva pre zamestnancov štátnej firmy České dráhy z lekcie 1-4? Nič veselé. Ak ich bude v pondelok čakať pred nástupom do práce polícia či armáda, tak väčšina obyvateľstva jasne naznačí, čo si o ich menšinových nápadoch myslí.

Ale aby sme do toho zakomponovali aj české reálie: Aha, vy ste sa na problém ústavnej rovnováhy v roku 2006 vykašľali. Zaujali ste postoj, že volebný pat je najlepšie neriešiť?  V tichosti akceptujete, že český parlament 7+13 mesiacov nefunguje? Že skoro polovicu času z ostatných 4 rokov nikto nevykonáva vašu vôľu? No jo no, to je život, co naděláte.

P.S.: Podľa posledných správ, väčšina občanov, teda parlament, teda vláda ustúpila hŕstke spoluobčanov zamestnaných v doprave a za ich ťažkú a zodpovednú prácu, ktorú by inak nik nechcel vykonávať im zachovala nadštandartné benefity. Good for you molodci.