Lepšie je webové rozhranie

Pretože je víkend, zverejňujem niekoľko starších až prastarších článkov, ktoré som publikoval v prvej verzii blogu. Jedným z dôvodov je aj ten, že chcem tieto články preniesť do nového systému, aby som mohol staré a nezáplatované CMS vypnúť. Tiež si myslím, že mnoho mojich súčasných čitateľov tieto články nečítalo a bola by škoda, keby zapadli do zabudnutia. Tento článok vyšiel dňa 25. 01. 2004 (218 x prečítané)

Screenshot starého webu (4M)
Screenshot starého webu (4M)

Motto tohoto článku: Keď máte jedny hodiny, viete koľko je hodín, ale ak máte hodiny dvoje, nie ste si vôbec istý. Motto som vyčítal z Muphyho zákonov. V mojom preklade: Dvoje hodinky rovná sa schíza jak hovado. Článok popisuje ako som vyriešil schizofrenickú situáciu v prevádzkovaní stránok na dvoch technológiách a miestach.

Kvôli nefungujúcemu free webhostingu www.fbi.cz som bol rozpoltený. Stránky nefungujú, som internetovo mŕtvy. Vyskúšal som Seznam, kde mám schránku od nepamäti. Moje stránky vyžadujú podporu php a mysql. Seznam je istota, ale len základné html. Ale veď na blogovanie by to malo stačiť. Rozhliadol som sa, zbadal som EasyBlog a vznikol weblog. Chvíľu mi to stačilo, ale v porovnaní s pôvodnými stránkami to bol jasný ústup. Povedal som si: Nie! Cudzia neschopnosť na nedonúti ustúpiť z mojich názorov na osobné stránky. Našiel som freewebhosting s podporou php a mysql na www.webzdarma.cz. Presunul som stánky, doplnil databázu zo zálohy a všetko krásne frčí na novej adrese. Ale chybička sa predsa len votrela. Mám tu dva funkčné weby, dve technológie, ktoré majú riešiť jednu úlohu. Ako som spomenul vyššie: Schíza jak hovado. To treba riešiť.

Najprv trochu systematiky. V technológiách na blogovanie a vytváranie osobných stránok sú v zásade dve možnosti. Ja im hovorím:

  • Onlajnové technológie
  • Offlajnové technológie

Zľahka, naozaj len zľahka ozrejmím, podľa akých kritérií som si to takto rozdelil. Za onlajnové blogovanie považujem situáciu, keď mám k dispozícii nejaké webové rozhranie, som pripojený do Siete a priamo v prehliadači ťukám, čo si myslím. Stlačím nejaké tlačidlo a nastane publikácia. V prípade offlajnového blogovania je to inak. Som v kľude doma odpojený. Bez stresu z poplatkov za čas, alebo prenesené dáta si ťukám čo si myslím, ale k publikovaniu dôjde až v momente, keď sa pripojím na Sieť.

Vyskúšal som rôzne možnosti. Onlajnové publikovanie zastupuje phpRS systém. Nádherné, pohodlné, bez závislosti na tom, kde sa fyzicky nachádzam. Fungujú v ňom tieto stránky. V administračnej časti si v príslušnej sekcii naťukám myšlienky, stlačím tlačidlo pridaj a myšlienky sú k dispozícii na Sieti. V prípade offlajn blogovania je potrebné mať nainštalované na lokálnom odpojenom počítači nejaký software, pomocou ktorého dostanem svoje naťukané myšlienky do Siete. V mojom prípade to bol dávno pradávno FrontPage, teraz je to EasyBlog. Aj keď ide naozaj len o to najnutnejšie na generovanie blogu, som závislý na presne lokalizovanom počítači.

Pre mňa je Sieť stelesnením voľnosti, nespútanosti. A to nie len v myšlienkach, ale aj v možnosti pristupovať k informáciám kdekoľvek. Preto jednoznačne odporúčam prevádzkovať akúkoľvek činnosť na Sieti pomocou onlajnových technológií. Preto je tento príspevok pravdepodobne posledným, na našom weblogu.