Logické chyby pri úvahách o MHD v nákupných centrách za dažďa

Určite by architektom neublížilo, ak by mysleli a nejaké to kryté nástupisko spravili. No rovnako treba pripomenúť, že je tu niekoľko zásadných logických chýb.

Pokiaľ niekto robí väčší nákup, tak je samozrejmé, že príde autom. Ale keď sa ide za zábavou, relaxom alebo nákupom, ktorý možno ľahko odniesť, tak použitie mestskej hromadnej dopravy – MHD získava na význame.

Prší a nákupným centrám chýbajú terminály MHD. Blog – Jozef Drahovský (blog.sme.sk)

Prvá: Malý nákup (taký, na ktorý nie je potrebné auto) v nákupnom centre je obrovská strata času. Zastavte sa na chvíľu a z nadhľadom sa pozrite na vzdialenosti, ktoré ste prešli pešo s košíkom za chlebom. Áno, chlieb má v nákupnom stredisku a na obchonej ulici (pekárnička na rohu) presne opačné umiestnenie z dôvodu prosperity.

Druhá: Zábava a relax chce kontinuitu štandardu a nejaký ten rovnaký status. Porovnajte len sedačky vo včera postavenom mulitikine a v kine Zora z rokov sedemdesiatych minulého storočia. Chce to kontinuitu v celom reťazci od odchodu z domu až po usadenie sa v kine (hodení gule, či zaplávaní si, gastronomickom zážitku…).  Natrieskaný kĺbový Ikarus (ale dobre, tak Karosa a možno aj tú Zoru už od mojich študentských čias zrekonštruovali) nie je práve štandard, ktorý by zapadol ako riť na šerbeľ. Naopak, samoobslužné výkrmne k tomu Ikarusu zapadnú, no je to ešte ten štandard zábavy a relaxu, ktorý máme na mysli?

Určite je skvelé, keď je v kine zvuková navigácia pre nevidomých, to nepopieram. S požiadavkami okolo MHD v nákupných centrách je to podobné.

1 komentár pri “Logické chyby pri úvahách o MHD v nákupných centrách za dažďa

  1. budes sokovany ale prave v tom auparku nakupujem male nakupy (rozky/chlieb) a trva mi to omnoho kratsie ako by sa zdalo 🙂

    OSOBNE si myslim, ze ak investora veci ako Aupark nic nenuti aby DOBROVOLNE investoval 🙂 do infrastruktury, tak to neurobi. Tie velke parkovacie domy su povinne zo zakona, oni by ich k tomu nikdy nepostavili 😉

    pridat k tomu aj povinost, ze VYBUDUJU MHD zastavku s priamym pristupom – to je uz prkotina.

    A to vratane toho, ze tam bude miesto na odstavenie TAXI ale aj miesto aby si tam kohosi vyklopil z auta.

Komentáre sú uzavreté.