Lokálne sociálne siete sú prežitok

Matthew Gertner sa v článku Měli jsme získat více investic vyjadruje k výhľadom sociálnych sietí. Okrem toho citátu (uvedený nižšie) je to len zoznam chýb, prečo neuspeli a AllPeers pre Firefox. Celé je to o zlyhaní projektmanažmentu (niekoľkokrát spomína zlé načasovanie krokov) a chýbajúcej odpovedi na základnú otázku: Prečo by to mali používať moji rodičia a aký obsah im to bude poskytovať? Prečo práve takto má znieť prvá otázka projektu je na iný príbeh. Jo, a potom je to ešte medzi riadkami o tom, že zadarmo ani kura nehrabe, nie to ešte aby nejaký kodér napísal dva znaky vedľa seba. Z medziriadkového priestoru sa to rinie ako keď Jáánošííík chytil do ruky žeravý uhoľ.

Ale nechajme jeho zamyslenie nad históriou jedného projektu. Poďme na, z kontextu vytrhnutú, úvahu nad budúcnosťou sociálnych sietí:

Dá se věřit, že by celý sociální graf mohl být naprosto decentralizovaný a distribuovaný. Nedávno jsem četl, že Google rozeznává mikroformáty. Na svém blogu mohu napsat: „Jsem Matthew Gertner.“, dát tomu nějaký mikroformát a podobně seznam kamarádů třeba ve formátu FOAF. Google by pak mohl tyto informace indexovat a vaše identita a seznam kontaktů by byly zcela distribuované a přesto dostupné. Mohlo by to být i něco jako OpenID, kdy bych své sociální informace svěřil nějakému poskytovateli, to je asi pravděpodobnější. Každopádně věřím, že to bude otevřené.

Budou pak mít sociální sítě vůbec smysl?

Je klidně možné, že za několik let se dnešní nadšení okolo nich úplně vytratí a vůbec ten koncept přestane existovat. Může se přihodit, že Facebook prostě zmizí, už se takové věci staly dříve. Může se ale také přizpůsobit.

Vidíte tam ten zásadný prvok? Nejaký vyhľadávač, hovorme mu nateraz Google, sa bude na dáta pozerať globálne, z nadhľadu. Na distribuované dáta. Ak tieto dáta budú štrukturované, tak kľudne môžu byť rozhádzané kade-tade, vďaka tomuto nadhľadu sa stanú súvisiacimi, blízkymi, prosto dostupnými.

Dáta štrukturovať vieme. Spomínanými mikroformátmi, otvoreným xml, proprietárnym xml, alebo primitívnymi tabuľkami o sofistikovaných lokálnych databázach asi nehovoriac. Veď v čom je uložený napríklad tento článok? V databáze, rozparcelovaný na nadpis, text, tagy a mnoho ďalších stĺpcov. Bol býval bol som písal, že sila admin rozhrania pre obsahový web je práve v množstve až záľahe chlievikov. Jednak ručne vyplňovaných pri tvorbe obsahu, ale aj vytváraných a vypĺňaných strojom na základe analýzy dostatočne neštrukturovaných megapolí, ako je napríklad pole s týmto textom v databáze CMS WordPress.

Dáta vyhľadávať a zoskupovať podľa relevancie vieme tiež. Aj ten najväčší hnidopich predsa len musí uznať, že keď sa dobre opýta, tak mu vyhľadávač dobre odpovie.

Hrali ste sa niekedy s Legom?

Ja áno a rád. Preto svoje projekty staviam na skladaní zdrojov. Na skladaní nástrojov pre zobrazenie týchto poskladaných zdrojov. Stačí sa pozerať z nadhľadu a uvidíte krásu celého dátového bohatstva. Pozerajte sa z perspektívy centralizovaného lokálneho úložišťa a nedovidíte po koniec prvej tabuľky.

Tak prečo stále trvá úspech sociálnych sietí rozvíjajúcich sa smerom k centralizácii informácii na jednom mieste?

Historicky vieme, že multifunkčné zariadenia sa zásadne používajú len na jednu funkciu. A na inú úlohu s výhodou a úžitkom používame výhradne ďalšie multifunkčné zariadenie. Lieky na všetko z princípu nefungujú.

2 komentáre pri “Lokálne sociálne siete sú prežitok

  1. Mikroformaty zneju veru zaujimavo.

    AllPeers som si nikdy nenainstaloval prave preto, ze bol viazany na Firefox. Sam Firefox pouzivam, ale nepouzivaju ho ludia, s ktorymi by som rad zdielal data. A prehovarat ich a zoznamovat s „nejakym Firefoxom“ a potom im dokonca vysvetlovat, ako funguju extensions, je nezmysel. Pridajme este nestabilitu Firefoxu a vysoke pamatove naroky a mame skutocny dovod, preco AllPeers neuspeli.

    V nasej komunite (priatelia, rodina, kolegovia) citime velku potrebu mat nastroj, ktory by fungoval ako ICQ (zoznam kontaktov) a po kliknuti na kontakt by sa zobrazili subory kontaktu, ktore medzi sebou zdielame. Ale ten Firefox je naozaj prekazka. Nie vsetci v skupine pouzivaju Firefox a pokial ho nepouzivaju vsetci, nema to potom zmysel.

    Celkom zaujimavou alternativou je Hamachi a im podobne siete. Uz sa do toho chystame dlhsiu dobu, ale stale neprisiel ten „instalovaci impulz“… 🙂 Mozno preto, ze Hamachi je bez obmedzeni iba v platenej verzii, neviem ci existuje nieco free…

  2. Nestabilita? 🙂

    Zaujimave, prave Firefox je jediny browser, ktory mi nikdy „nespadol“.

Komentáre sú uzavreté.