Ľudia sa chcú dobrovoľne nechať zotročiť

Pretože je víkend, zverejňujem niekoľko starších až prastarších článkov, ktoré som publikoval v prvej verzii blogu. Jedným z dôvodov je aj ten, že chcem tieto články preniesť do nového systému, aby som mohol staré a nezáplatované CMS vypnúť. Tiež si myslím, že mnoho mojich súčasných čitateľov tieto články nečítalo a bola by škoda, keby zapadli do zabudnutia. Tento článok vyšiel dňa 15. 04. 2004 (vtedy 590x prečítané)

K myšlienke v nadpise na priviedli dva články, ktoré vydali slobodne uvažujúci a slobodne publikujúci blogeri. Prvý článok vyšiel u Pixyho (Plošné poplatky jsou pokrytecké, ale správné), druhý u Marigolda (Automatická pokuta za překročení rychlosti, co vy na to?).

Screenshot starého webu (4M)
Screenshot starého webu (4M)

V prvom článku sa rozoberá zvýšenie koncesionárskych poplatkov. Pixy to víta a s ním viac ako 40 ľudí v diskusii. Nalejme si čistej pepsikoly! Poplatky sú ďalšia daň. Ako môže niekto dobrovoľne súhlasiť, že zajtra odovzdá viac zo svojich zarobených peňazí ako včera? Podporený priaznivou verejnou mienkou, bude pozajtra zavedený všeobecný poplatok za školské pomôcky deťom v škole. A o dva týždne príspevok na fungovanie semaforov. Ale na to platím dane, aby mnou zvolení ľudia s nimi hospodárili tak, aby na televíziu, školské pomôcky, semafory bolo dosť peňazí. Ak tých peňazí nie je dosť tak sú dve možnosti: 1. nech s nimi hospodári ten čo to vie, 2. treba zvýšiť dane.

Bod dva ale ukáže, že ľudia, ktorý spravujú štát, akosi nevedeli hospodáriť. To občanov privedie k myšlienke bodu jedna. To správny úradník, poslanec, politik, nemôže dopustiť. Nemôže sa mu stať, že by sa ukázalo, že je neschopný. Preto vymyslí poplatok. Nie, dane nezvyšujeme. Len sme zaviedli presný, adresný poplatok na financovanie inštitúcie / činnosti, ktorú si spoločne prajeme.

Teraz preruším súvislí tok myšlienok a presedlám k druhému článku. Hlavnou myšlienkou je využitie moderných technológii na zautomatizovanie generovania pokút za prekročenie povolenej rýchlosti na cestách. Je to dobre vymyslené. Dokonca to nie je žiadna scifi. Takto sledujú rýchlostný limit pri pretekoch ťahačov na okruhoch. Fakt to funguje:

……A nyní k problému, který už mi nějakou dobu leží v hlavě. Představte si, že se do všech aut bude montovat tento digitální mýtní systém v podobě, kdy komunikuje s GPS a umí tedy rozpoznat i rychlost vozu. A umí předávat data, ať již sběrným rámem nebo via GPRS. A nyní si představte, že policie začne na základě těchto dat automaticky rozesílat vyúčtování za rychlou jízdu. Rychlost překročena minimálně o 5 km/h na minimálně dvacet vteřin se jednou za půl hodiny účtuje á 500 Kč za každé započaté překročení o 5 km/h. Jedete ve městě a jedete šedesát? Koncem měsíce dostanete účet na tisícovku……

V diskusii k článku sa objavili aj pochvaly. Ak to priamo nechválili, tak sa tam prinajmenšom objavili doplňujúce požiadavky typu: Aby to fungovalo, treba ešte… Dokonca tam ľudia splietajú, aké perfektné výsledky by sa dosiahli v znížení nehodovosti.

Ale pokračujme v pôvodnej úvahe o našom úradníkovi, poslancovi a politikovi. Čo ten urobí s týmto systémom na výrobu pokút? Poukáže na jeho výhodnosť pre štát, spoločnosť a ľudí. Poukáže, že ľudia si prajú sprísniť režim na cestách. Vylepší rýchlostné limity. Časom sa ukáže že pokutu platí počas mesiaca skoro každý, tak zmení pokutu na poplatok za používanie merania rýchlosti na kontrolu dodržiavania rýchlostných limitov… a platí sa plošne! Zamestná ďalších úradníkov. Za vybrané peniaze vymyslí nový systém kontroly nového systému poplatkov za systém kontroly výberu koncesionárskych poplatkov. A kruh sa uzavrel, žaba je uvarená.

Nemusel zvýšiť dane, peniaze sa hrnú sami. Dokonca navrhne znížiť dane, pretože peňazí z poplatkov a pokút je dostatok. Ľud ho miluje. Zvolí, ustanoví, menuje ho na ďalšie obdobie.

Budíček, zvoní, obzrime sa vôkol seba. Za televíziu platíme 500 Kč týždenne. Rýchlosť na cestách je stanovená na 10km/hod. Na diaľnici 20km/hod. Platíme deťom na školské pomôcky… Pri nákupe tovaru platíme za jeho budúcu likvidáciu… Deň daňovej slobody je niekedy v septembri…Že sa to nemôže stať? Takého politika, poslanca, úradníka by nikto nevolil a nevymenoval? Pardon, prečítajte si tie diskusie k článkom. Tam si to prajú ľudia, ktorí majú volebné právo.

Uff! Ani som netušil aký nadčasový článok som bol býval bol napísal

Zdieľať?