Markeťák rozhodol: iPhone bude u nás manažérsky telefón

S iPhone sa zdá, že majú markeťáci problém. Tým neuralgickým miestom je zdá sa cena. Predsa len svojej  tínedžérke by som mobil za 300€ určite nekúpil. Teda, mobil by som jej nekúpil tak či tak, ale to je o inom príbehu.

Keď je vysoká cena za prístroj, tak overeným riešením, je ponúknuť drahý prístroj za lacno, ale s drahším paušálom. iPhone, podľa všetkých doteraz zverejnených mienkotvorných názorov, prináša konečne internet do mobilu. Akurát mi nevysvetlili, čo to už 4 roky na svojom MDA používam ;-), keď ten mobilný internet práve teraz prichádza. Akokoľvek,  zas markeťáci narážajú na problém ceny. Tentokrát je to problém absurdne drahých mobilných dátových paušálov (z pohľadu súkromnej osoby je to vždy len doplnok k inej forme pripojenia do siete) .

Tu sa otvára ďalší neuralgický bod. Pretože s internetom v mobile predsa nepotrebujete smskovať. Ak budú intenzívne tlačiť na to, že iPhone je konečne možnosť používať e-mail na svojom mobile, budú kanalizovať  smskové paušály s cenovou politikou 30 a viac euro za megabajt smskových dát.

Tak tu máme spásonosný nápad: Drahé paušály sú doménou firiem, tak z iPhone urobíme manažérsky telefón. Aj keby sa v Apple mali pomarančami obhrýzť. Veď nejeden manažér sa s chuťou a spacákom večer posadí pred Apple store prípadne pred Orangestor.

Skutočne som zvedavý na marketingové úspechy iPhone v strednej Európe. Český sen ukázal, že ľudia sú skutočne ochotný kupovať veci, ktoré nepotrebujú za peniaze, ktoré nemajú a prekonať na splnenie vôle markeťákov nielen nepokosenú lúku ale aj svoj zdravý rozum. Veď je predsa logické si kupovať na domáce používanie manažérsky mobil. Manažérsky mobil ako mp3 prehrávač do každej rodiny. Správnou výbavou tínedžéra je manažérsky iPhone.

Ups 🙂  Nejako sa tá konvergencia vymkla markeťákom z rúk. Jednoznačnému definovaniu cieľovej skupiny asi škodí, že nové prístroje definuje nie prístroj samotný, ale to, čo s ním dokáže užívateľ urobiť.

V jednom právnickom románe sa jeden so spoločníkov škaredo pozrel na technika, ktorý mu priniesol a išiel inštalovať počítač na jeho stôl. Vyhodil ho slovami: to je predsa písací stroj, na to mám skeretárku.

3 komentáre pri “Markeťák rozhodol: iPhone bude u nás manažérsky telefón

  1. Ktory nas ci cesky operator oznacil iPhone ako manazersky? Neviem to dohladat narychlo 🙂

Komentáre sú uzavreté.