mBank už má aj podnikateľský účet

Ale nie pre mňa, musím vzápätí dodať k bazálnej informácii z nadpisu.  Veru tak, slovo bazálny sa bude vinúť celým týmto článkom, pretože onen podnikateľský účet v mBank  poskytuje skutočne absolútne základné služby pre jedinú skupinu podnikateľov, pre živnostníkov. Článok vznikol na základe odpovedí Mareka Michlíka, PR manažéra mBank, na  moje otázky zaslané e-mailom.

Som kapitalista a ako jedinú zmysluplnú variantu som si zvolil formu s.r.o. Prečo je to jediná zmysluplná, je na dlhšie vysvetľovanie. Takže som sa pýtal:

Aký je to doklad „povolenie k podnikateľskej činnosti“ v prípade s.r.o.? (živnostenský list, výpis z obchodného registra, alebo iný)

V prípade s.r.o. sa jedná o výpis z obchodného registra, avšak spustené produkty mBiznis sú zatiaľ určené živnostníkom. V budúcom roku by sa mal okruh rozšíriť aj o ďalšie formy podnikateľov.

K tej odpovedi ešte doplním info z ich stránok, že ten doklad nesmie byť starší ako 3 mesiace. Och aké obvykle absurdné, keďže aj taký „Výpis z OR na internete“ vždy obsahuje aktuálnejšie informácie ako papier starý 89 dní.  Ono totiž registračný súd musí zapísať zmenu do 30 dní od podania. Takže založiť účet môže pri troche šťastia aj bývalý tretí majiteľ v poradí.

Nuž, a tak som u mBank na teraz skončil. A ako sa ukáže, pre mňa je fatálna aj ďalšia, v tejto chvíli chýbajúca, služba. Keď si ju mBank do podnikateľského účtu doplní, tak ma majú ako klienta istého. Ale dovtedy majú smolu. Kde nie sú služby, tak nie je čo objednať. Ale aby nevyšli Marekove odpovede navnivoč, ponúkam ich aj vám:

Ako sú spoplatnené prevody do zahraničia (ČR)?

Prevody do zahraničia zatiaľ nie je možné z účtov v mBank vykonávať. Od januára 2009 bude možné zo zahraničia platby prijímať. Odosielanie bude spustené v ďalšej fáze.

Hm, ale ja potrebujem občas zaplatiť svojmu dodávateľovi dát. A keďže šarvanci slovenskí sa radšej zaoberali akvizíciou so sme.sk namiesto rozvoja svojho produktu,  bol býval bol som sa obrátil na dlhoročného partnera v ČR.

Do svojej s.r.o. mám zvedené aj príjmy z Adsense, PayPal a iných internetových zábavností a to sú prevažne zahraničné prichádzajúce platby. Chce to ešte ďalší komentár? Tento divný prístup k zahraničným platbám považujem sa najväčší omyl vrámci uvádzania produktov. Celkové množstvo transakcii do a zo zahraničia je určite malé, ale sú to operácie z kategórie „keď ju raz za uhorský rok potrebujem použiť je nekonečné labúžo, keď si ani nevšimnem, že je to neobvyklá operácia“. *

Akým spôsobom prebehne prijatie platby zo zahraničia? (poplatky, kurz)

Prijatie platby bude po jej zavedení bezplatné, bude zúčtované aktuálnym kurzom podľa kurzového lístka banky.

To len či náhodou, teda čistou náhodou, nepočítajú s niečím ako podúčty v cudzej mene. Česká eBanka, teda teraz už Raiffeisenbank, to tak má. Je to príjemné a človek sa vyhne kurzovým stratám. Na Slovensku som sa s tým nestretol.

Aký kurz je používaný pre platbu kartou v zahraničí?

V prípade platieb vykonaných v euro používa mBank pre prevod na slovenské koruny kurz „Devíza predaj“ podľa aktuálneho Kurzového lístka. Platby kartami VISA v iných menách sú prevedené na menu euro kurzom spoločnosti VISA a následne z euro na slovenské koruny kurzom mBank. Pre transakcie mimo VISA Eurozóny môže byť použitý kurz VISA navýšený o 0 – 2% (tzv. „bank crossborder fee“).

Toto je zaujímavé. Akokoľvek sa to podľa toho textu zdá nevýhodné, nie je to tak.  Minule sa ma pýtal známy, že potrebuje poradiť, že žije v Anglicku a prispieva do českých novín a potrebuje prijímať honoráre a rád by mal možnosť si tieto peniaze vybrať v Londýne. Tak som mu poradil práve mBank, pretože celkové náklady (poplatky za vedenie účtu + poplatky za výber z bankomatu v zahraničí + kurzové straty pri platbe u obchodníka) sú v jeho prípade bezkonkurenčne najmenšie práve v mBank.  Tejto problematike som bol býval bol venoval aj samostatný článok Platba kartou od mBank v zahraničí – porovnanie výhodnost.

Akokoľvek, problematika debilných poplatkov za transakcie vrámci Európske únie je kandidátom na prvenstvo v súťaži o Najabsurdnejší bankový poplatok. Účtovná položka začína mať v mojich očiach skutočne vážneho konkurenta.

Uplatňuje sa „poplatok za účtovnú položku“ tak obľúbený v slovenských bankách?

Účtovnú položku v našom obchodnom modeli vôbec nevyužívame.

Táto posledná otázka bola len pro forma, len aby som mohol v tomto článku upozorniť na dôležitú skutočnosť, že existuje na Slovensku banka, ktorá poplatok za účtovnú položku nikdy neúčtuje.  Áno, priatelia, tento poplatok je podľa mňa najabsurdnejšia vec v slovenskom bankovníctve.

Keď už tu máme deň otázok a odpovedí, dám aj jednu Vám. Je to zovšeobecňujúca otázka a týka sa väčšiny bánk a platí pre malé firmy.

Prečo mám vôbec používať službu „podnikateľský účet“, keď je drahšia (vyššie poplatky, nižšie úroky) ako služby „osobný účet“?

Poznámka pod čiarou: Keď už majú na webe sekciu „Materiíly pre médiá“, mohli by tam mať nejaké materiály pre média aj vložené, napríklad také logo na stuahnutie/použitie by sa hodilo. Človek takto nevie, či si môže dovoliť použiť ich logo ako perexovú fotku k článku o ich službách.

3 komentáre pri “mBank už má aj podnikateľský účet

  1. Od januára 2009 bude možné zo zahraničia platby prijímať? … tak toto by ma ani vo sne nenapadlo, to čo má akože byť, im to viazne asi v hlavách hlavne.

  2. na prevody sk-cz pouzivam ucet FIO (www.fio.cz). Rovnake cislo uctu pre CZ aj SK (meni sa len kod banky), vedenie uctu 0, uctovna polozka 0. Zalozit ucet si mozes aj bez trvaleho pobytu v CZ. Momentalne su v tomto daleko pred mBank.

Komentáre sú uzavreté.