Metanolové teórie a súhrn postrehov

Len aby som potom mohol hovoriť, že som to hovoril. Pozorované z povzdialia ale z dostatočnej blízkosti.

Proste sa stalo to, čo sa deje dnes a denne. Keď ošúlite existujúce úravidlá, raz to praskne, pretože tie pravidlá neboli vymyslené pre sradnu králikov. A namiesto toho, aby sa štát vrátil ku koreňom, vymyslia socialisti ďalšie a ďalšie pravidlá, ktoré sa ďalej a ďalej nebudú vymáhať.

Ukazuje sa, že tu existuje tolerovaný čierny trh. Tolerovaný a známy. Niekde na vysokom stupni distribučnúho rebríčka sa pravidelne dovážajú cisterny metanolu v ktorých je etanol. Nedávno sa stalo, že v tej cisterne ten metanol skutočne bol.

Druhá verzia by mohla byť, že sa niekde pripravoval na distribúciu polotovar zmiešaním čohosi v modrom, bielom a červenom sude do jednej driáčnickej zmesy. Keďže nikde tam logicky nebola žiadna vstupná ani výstupná kontrola, ktorá výrobu len zbytočne predražuje,  nikto si nevšimol, že chlapom sa z modrého suda ulialo trochu viac ako obvykle.  A bolo 5 minút do fajrontu a chlapi netušili, čo to vlastne miešajú, tak len mávli rukou a šli domov.

Celé sa to stalo vysoko, postupne bol tento kontrabant rozlievaný a riedený a rozlievaný a riedený. Až sa dostal do kalíškov ľudí, ktorí idú len a len za cenou. A keďže jedinou motiváciu, ktorá vypadáva z prieskumov nákupných zvyklostí je cena, nízke čísla na cenovkách alkoholu už nikoho neprekvapovali. A nebudili pozornosť už vôbec v nikom. Bolo to proste v akcii.

Zloženie ceny alkoholu sa pekne vypomstilo. Všetci pocitovo vedia, že hlavnou zložkou ceny je hlavne spotrebná daň. A tak akýkoľvek cenový ojeb všetci vítajú, hlavne keď  bol odrbaný štát. Že  v tej cene sú aj náklady na kontrolu a správnu výrobnú prax, predsa len je to potravina, to si tam nikto nevšíma.

Včera som v rádiu (a teda to musí byť pravda) zachytil, že sa bežne kolky na alkohol ďalej predávajú. Legálny výrobca ich nakúpi na bumážku za pár halierov, za výrobnú cenu a potom so ziskom strelí na čiernom trhu.  Na tomto dohade je  zaujímavé, ako si legálny výrobcovia legalizujú a podporujú svoju nelegálnu
konkurenciu. Na ktorú potom pred novinármi nadávajú. Novinári si to samozrejme nespoja.

Novinári sa celkovo predviedli ako neschopní porozumieť písanému a vyslovenému textu. Stále nás kŕmia zmesou pomiešaných informácii. Všetci žerú policajtom ich úspechy v odhaľovaní, ale nikto nerieši čo tí policajti vlastne odhalili. A tak sú všetci nadšení z toho, ako ide kde-kto do basy.  Hlavne aby bola krv. Ale je to za metanol, alebo za daňové úniky?  To je to čo malo všetých zaujímať. Tak by sme mali dnes, v prvý deň prohibície, muníciu na kameňovanie alebo chválenie ministra. Takto nemajú nič.

Koľko z tých zachytených fliaš obsahovalo metanol? V akej koncentrácii? Bol to čistý metanol, alebo to bol pančovaný etanol?To sa nikde nedočítame. Ono by to totiž mohlo byť indíciou k tej tolerancii čierneho trhu. To je ten dôvod, prečo si myslím, že   policajti len zašli tam, kde doteraz tolerovali výrobu alkoholu za akciové ceny.  Tiež sa nikto nezveril s informáciou, aká koncentrácia metanolu bola v tých fľaškách, ktoré našli povaľovať sa v bytoch obetí. 

Navyše sa nám do toho miešajú  teplé susedské bonzy. A že tých bude!  A keďže aj v ich prípade chýba informácia o koncentráciách, pokojne  môžu tieto daňové úspechy policajti vyhlasovať za  záchranu jednookých od slepích.

Pobavil obhajca toho nešťastníka so Zlína. Áno, je mi ho ľúto, pretože jeho obhajca!!! do rozhlasu povedal, že jeho klient spolupracuje s políciou pri rozkrývahú od koho nakupoval a kam to potom šlo. Akokoľvek, právo na spravodlivý proces si ako demokrat cením nadovšetko. Alebo vy sa tešíte na jeho linčovanie?

Pobavili lavičiari, ako sa chvascú, že oni v ČR  vymysleli kolkovanie. A ďalšie pravicové vlády už to ďalej nerozvíjali. Keď prišiel slovenský socialista s tým, že by sa EU mohla od neho učiť  v štátnych zákazkách, nemyslel som, že ho čoskoro niekto ďalší  prebije. A socialisti nikdy nesklamú, keď potrebujete proti nim dôkaz sporom.

Pobavili lavičiari, ako sa pravičiarom vysmievajú, že teraz nám je štát dobrý.

Pobavili intelektuálovia, ktorí poukazujú, že za rovnaké obdobie zabil etanol mnohonásobne viac ľudí ako metanol.

Vyvracať tieto vtipy nemá zmysel, nebodaj by sa ukázalo, že ich autori sú idioti. Lepšie nechať ich žiť v nevedomosti, že keď si naliali potravinu, vypili jed. Ups, vyvracať to o obetiach etanolu som nemal v úmysle. Ale vidíte, človek ani nechce a elementárne (ups, to o tom nechcenom štáte, to sú elementárne rozdiely medzi anarchystom a pravičiarom) argumenty mu samé skáču do klávesnice.

Potešilo, ako je biochémia xenobiotík zas raz  na strane tých nezodpovedných. S tých troch priateľov, čo popíjali metanol, išiel jeden rovno domov k žene, dvaja sa ešte zastavili na pár poldecákov a dorazili sa až na šrot. Keďže methanol kompetetívne súťaží s etanolom  o enzým alkoholdehydrogenázu a keďže alkoholdehydrogenáza má väčšiu afinitu k etanolu, pri dostatočnej koncentráci etanolu už neostalo dostatok molekúl pre metanol. Takže sa metanol  nemetabolizoval na účinnú látku (v tomto prípade jed) formaldehyd a keďže ako taký je pre telo neškodý, nespôsobil v tele otravu a obličky ho vylúčili v celku. Manželka toho jediného bude mať o pár dní svojho slepého manžela doma, kým tí dvaja sa budú aj naďalej chodiť ožierať a vychutnávať  krásy babieho leta.  

Pobavili  tag #prohibice v twitterových trendoch a tá záľaha českého humoru v mojom FB a hlavne na Twitteri. Rozjasnilo deň a bude dobré si to odložiť, keď  prvá sranda prejde do frustrácie každodennsoti.

Vôbec nepobavili intelektuálovia, ktorí sa vyjadrujú rétorikou rasistických hovád a používajú argumnty nacistických zmrdov pri serióznom komentovaní tohto stále len a len potravinového problému.

V konečnom dôsledku je to naozaj veľký potravinový problém. Je problém,  čo výzvou ani nikdy nebol, keď je možné kontaminovať celý reťazec dodávky jednej z potravín a naša spoločnosť ani po 14 dňoch nevie  zabezpečiť istotu bezpečného alkoholu. Daňové úniky, ochota piť patoky, beztrestnosť pôvodcov,  to sú len vedľajšie škody, ktoré by nás nateraz fakt nemali ani za máčny mak zaujímať.

Vyhlásenie prohibície celoplošne a na všetok tvrdý alkohol dôveru rozhodne nevracia. Ba naopak, do neistoty hádže akúkoľvek flašu v akomkoľvek obchode. Čo ak niekto tam hore niečo vie, čo by mohlo spochybniť obsah aj pod tou  na prvý pohľad dôveryhodnou etiketou?  Ale len medzi nami a pošepky: „Hovno vedia o nešporoch.“

Tak uvidíme, my čo vieme čo pijeme, kedy budú mať cukrári opäť zaručené, že vo flaške je to, čo sa uvádza na etikete. 

6 komentárov pri “Metanolové teórie a súhrn postrehov

 1. V niektorych veciach by som plne suhlasil, v niektorych sa hlboko mylis.

  – Ziadne miesanie z modreho, cerveneho a bieleho suda sa nikdy nekonalo. Ani dovoz cisterien etanolu deklarovaneho ako metanol. Nebol dovod. V reali to prebiehalo zvacsa tak, ze niekto doviezol niekam do prenajatej haly niekde na JRD par barelov denaturovaneho liehu, alebo ineho priemyselneho cistica. „Technologia“ spocivala v dvoch bazenoch od Mountfielda a trojici bazenovych cerpadiel s filtraciou. 1000l barel bol vypusteny do prveho bazena. Bola pridana ista latka z bazenovej chemie, ktora rozkladala denaturacne prisady. Spustilo sa cerpadlo a obeh a nechalo sa to hodinku miesat. Potom sa hodinku pockalo, kym sadne bordel na dno a cez skimmer, kartusovy filter a druhe cerpadlo sa alkohol precerpal do druheho bazena, pricom 10% bordelu co sadol na dno zostalo v prvom bazene a vylialo sa do kanala. Do prazdneho 1000l barelu sa nalialo 500 litrov vody, esencie a prisady a z druheho bazena sa prilialo 500l alkoholu cez tretie cerpadlo, kde vo filtri bolo aktivne uhlie a u niektorych frajerov aj platinova mriezka. Taketo 1000l barely sa potom odvazali zase niekam uplne inam, kde sa ich obsah plnil do flias… (info o postupe mam zo spravy sukromnych detektivov najatych oficialnymi vyrobcami liehovin).

  – Jedine vysvetlenie na sucasnu aferu vidim v tom, ze niekde v retazci sa niekto snazil usetrit (vraj Poliaci bez varovania zacali davat do isteho priemyselneho cistiaceho prostriedku 50% metanolu a 50% etanolu) a niekto nezareagoval dost rychlo…

  – Mylis sa, ak si myslis, ze legalny vyrobca nakupuje kolky „na bumazku za haliere“. A este viac sa mylis pri predstave, ze legalny vyrobca tie kolky (so svojim pridelenym cislom serie) predava niekam dalej. Bol by sam proti sebe. Legalny vyrobca nakupuje kolky ako ceninu a colnici kontroluju neprerusenost ciselnej rady a podobne hovadiny. Problem je skor v tom, ze tlacove technologie, ktore mala 20 rokov dozadu k dispozicii tak maximalne narodna banka su dnes dostupne za par supov v kazdom okresnom meste…

  – inak s nazormi na lavicovu vladu, co nepochopila skutocnu pricinu problemu a riesi ho dalsimi zakazmi a regulaciami sa urcite zhodujeme. Akurat ja mam stale silnejuci dojem, ze konspiracne teorie, ktore tvrdia ze za celym pruserom je vlada, alebo nejaky velky oficialny vyrobca su pravdive. Ved stacilo iba par hodin a uz sa nam tu vynaraju „riesenia“ spocivajuce v sprisneni pravidiel, licenciach pre predajcov, registracnych pokladniach, povinnych vykazoch a tak dalej…

 2. V niektorych veciach by som plne suhlasil, v niektorych sa hlboko mylis.

  – Ziadne miesanie z modreho, cerveneho a bieleho suda sa nikdy nekonalo. Ani dovoz cisterien etanolu deklarovaneho ako metanol. Nebol dovod. V reali to prebiehalo zvacsa tak, ze niekto doviezol niekam do prenajatej haly niekde na JRD par barelov denaturovaneho liehu, alebo ineho priemyselneho cistica. „Technologia“ spocivala v dvoch bazenoch od Mountfielda a trojici bazenovych cerpadiel s filtraciou. 1000l barel bol vypusteny do prveho bazena. Bola pridana ista latka z bazenovej chemie, ktora rozkladala denaturacne prisady. Spustilo sa cerpadlo a obeh a nechalo sa to hodinku miesat. Potom sa hodinku pockalo, kym sadne bordel na dno a cez skimmer, kartusovy filter a druhe cerpadlo sa alkohol precerpal do druheho bazena, pricom 10% bordelu co sadol na dno zostalo v prvom bazene a vylialo sa do kanala. Do prazdneho 1000l barelu sa nalialo 500 litrov vody, esencie a prisady a z druheho bazena sa prilialo 500l alkoholu cez tretie cerpadlo, kde vo filtri bolo aktivne uhlie a u niektorych frajerov aj platinova mriezka. Taketo 1000l barely sa potom odvazali zase niekam uplne inam, kde sa ich obsah plnil do flias… (info o postupe mam zo spravy sukromnych detektivov najatych oficialnymi vyrobcami liehovin).

  – Jedine vysvetlenie na sucasnu aferu vidim v tom, ze niekde v retazci sa niekto snazil usetrit (vraj Poliaci bez varovania zacali davat do isteho priemyselneho cistiaceho prostriedku 50% metanolu a 50% etanolu) a niekto nezareagoval dost rychlo…

  – Mylis sa, ak si myslis, ze legalny vyrobca nakupuje kolky „na bumazku za haliere“. A este viac sa mylis pri predstave, ze legalny vyrobca tie kolky (so svojim pridelenym cislom serie) predava niekam dalej. Bol by sam proti sebe. Legalny vyrobca nakupuje kolky ako ceninu a colnici kontroluju neprerusenost ciselnej rady a podobne hovadiny. Problem je skor v tom, ze tlacove technologie, ktore mala 20 rokov dozadu k dispozicii tak maximalne narodna banka su dnes dostupne za par supov v kazdom okresnom meste…

  – inak s nazormi na lavicovu vladu, co nepochopila skutocnu pricinu problemu a riesi ho dalsimi zakazmi a regulaciami sa urcite zhodujeme. Akurat ja mam stale silnejuci dojem, ze konspiracne teorie, ktore tvrdia ze za celym pruserom je vlada, alebo nejaky velky oficialny vyrobca su pravdive. Ved stacilo iba par hodin a uz sa nam tu vynaraju „riesenia“ spocivajuce v sprisneni pravidiel, licenciach pre predajcov, registracnych pokladniach, povinnych vykazoch a tak dalej…

 3. aka ista latka? chlor. Savo 🙂 nevedel som o tom doteraz 🙂 ale uz viem 🙂

  ja som prirovnal situaciu inej velmi podobnej; niekto otravuje studne, resp. vodovody. co by ste urobili vy? dalej tahali vedra hocaj zo studne za domom ci otacali kohutikom lebo zatial nie ste v meste, kde kapu obete? nie, bud by ste sa tomu vyhli alebo este lepsie ocakavali by ste plosne obmedzenie.

  prohibicia je mozno nespravne pomenovanie pre to, co sa zaviedlo ako opatrenie, no ja by som sa ako intelektual neuchyloval ku kritike kroku A ale ocakaval by som co ma spravne nasledovat a prave tu moze stat zlyhat. Prohibicia je tazky krok, ktory ukazuje bud zufalost statu z diania alebo mozno aj fakt, ze tolerancia k ciernemu obchodu bola az tak vysoko tolerovana, ze si tam vsetkc vratane alkoholikov ale aj intelektualov radsej hraju na rusku ruletu.

  nieco je zle.

 4. aka ista latka? chlor. Savo 🙂 nevedel som o tom doteraz 🙂 ale uz viem 🙂

  ja som prirovnal situaciu inej velmi podobnej; niekto otravuje studne, resp. vodovody. co by ste urobili vy? dalej tahali vedra hocaj zo studne za domom ci otacali kohutikom lebo zatial nie ste v meste, kde kapu obete? nie, bud by ste sa tomu vyhli alebo este lepsie ocakavali by ste plosne obmedzenie.

  prohibicia je mozno nespravne pomenovanie pre to, co sa zaviedlo ako opatrenie, no ja by som sa ako intelektual neuchyloval ku kritike kroku A ale ocakaval by som co ma spravne nasledovat a prave tu moze stat zlyhat. Prohibicia je tazky krok, ktory ukazuje bud zufalost statu z diania alebo mozno aj fakt, ze tolerancia k ciernemu obchodu bola az tak vysoko tolerovana, ze si tam vsetkc vratane alkoholikov ale aj intelektualov radsej hraju na rusku ruletu.

  nieco je zle.

 5. Obavam sa, ze prohibicia je opatrenie, ktore NIC nevyriesi. Metyl si vo flaske pocka kludne aj desatrocie.Pokial neotvoria KAZDU flasu, ktora je na sklade, KAZDU flasu niekde v garazi, tak budu umierat ludia kludne aj o rok. A ta najrizikovejsia skupina – notorici co bez flase nevydrzia ani vikend – sa namiesto nakupu ako-tak kontrolovaneho chlastu aj tak zasobia u nejakeho garazoveho predajcu pancom, s metylovym rizikom…

 6. Obavam sa, ze prohibicia je opatrenie, ktore NIC nevyriesi. Metyl si vo flaske pocka kludne aj desatrocie.Pokial neotvoria KAZDU flasu, ktora je na sklade, KAZDU flasu niekde v garazi, tak budu umierat ludia kludne aj o rok. A ta najrizikovejsia skupina – notorici co bez flase nevydrzia ani vikend – sa namiesto nakupu ako-tak kontrolovaneho chlastu aj tak zasobia u nejakeho garazoveho predajcu pancom, s metylovym rizikom…

Komentáre sú uzavreté.