Mobilný internet – Zamyslenie prvé: cena, rýchlosť a dostupnosť

Rýchly mobilný internet nikdy nezavedú operátori mobilných telefónov. Podrezali by si pod sebou vetvu hlasových služieb. Ak sa objaví niekto mimo tejto uzavretej skupiny, pôjdu po ňom všetkými dostupnými prostriedkami. Od obsadenia regulačných úradov telu blízkymi, až po preplatenie ambícii formou odkúpenia zamestnancov, či akcionárov.Predstavte si modelovú situáciu:

  • Máte k dispozícii zariadenie veľkosti mobilného telefónu, ktoré má mikrofón a reproduktor a otvorený operačný systém.
  • Máte k dispozícii mobilné pripojenie so 100% územným pokrytím.
  • Rýchlosť mobilného pripojenia je na úrovni ADSL, teda dostatočné pre VoIP služby, tak ako ich poznáme na stolnom počítači.
  • Cena mobilného pripojenia je cenou paušálnou za prístup do siete vo výške 800-1000Sk/mesiac

Aký spôsob telefonovania zvolíte? No ja by som napríklad využil službu Hlas cez internet od slovenského T-comu. Cena za volanie do akejkoľvek pre mňa rozhodujúcej siete je alebo 0,70 Sk/minútu alebo 5,90Sk/minútu. Plus ten paušál (spomenutý horevyššie) za prístup do siete. V prípade, že by som si platil aj VoIP paušál, tak sú tie minútové poplatky ešte menšie. Ale pozor, aj tie budem platiť len občas, ak vôbec niekedy, pretože z uvedených podmienok vyplývajú nasledovné dôsledky:

V prvom rade, všetci máme v tom zariadení nainštalovaný aj Skype, aj, ICQ, aj gTalk, aj nejaký firemný IM server. Takže každý sme v situácii, že každému svojmu cieľu volania môžem zavolať zadarmo. Teda zadarmo celkom nie, je tu stále ten paušál za prístup do vysokorýchlostnej mobilnej internetovej siete.

V druhom rade, toto mobilné pripojenie do siete je spojením pevným. Keďže platím paušál nikdy sa neodpájam. Sú vyrobené také SW a HW riešenia, ktoré sprostredkujú využitie tohoto mobilného pripojenia pre všetky ostatné zariadenia v blízkosti ktorých sa nachádzam. Prídem domov, zapnem PC a toto PC je automaticky na sieti.

V treťom rade, nastane využívanie služieb nie na základe ich ceny, ale na základe ich prínosov pre užívateľov. Vždy, keď potrebujem okamžitú spätnú väzbu, využijem hlasovú službu. Vždy, keď potrebujem doklad o odoslaní, použijem textovú službu. Pokiaľ potrebujem poslať servisnú informáciu, že sa niečo stalo, dokončilo, niekam som prišiel, použijem SMS. Nikto nebude mať potrebu telefonovať cez SMS, pretože e-mail je zadarmo, platí sa len a len mesačný paušál za prístup do siete.

Štvrtým dôsledkom bude, že telefónne číslo, e-mailová adresa, IP adresa telefónu, OpenID a podobné identifikátory sa presunú do nižších úrovní, na ktorých budú komunikovať stroje. Na úrovni človeka to bude len meno a fotografia. Kliknutím na takto definovaný kontakt komunikačný SW 2.0 skontroluje cez akú sieť je prístupný cieľ telefonovania a použije vhodný protokol, SW-nástroj.

Piatym dôsledkom bude decentralizácia doplnkových služieb. Hlasový záznamník bude súčasťou môjho zariadenia, e-mail nebude čakať na stiahnutie, pretože bude doručený okamžite, pretože nebude existovať stav, že by bol recipient offline. Ak bude offline, bude mŕtvy. Vzhľadom na to, že postupne nastane integrácia komunikačného zariadenia do ľudského tela, nestane sa, že by ste si telefón zabudli. Táto integrácia samozrejme pôjde v ruka v ruke s tým, že do popredia vystúpia užívateľské módy (režimy), teda komplex nastavení zvukov, vybrovania, pichania pod lopatkou a podobne. Jedným z najpopulárnejších bude napríklad simulácia niečoho ako je dnešný offline stav. Vytvorí sa skupina nezávislákov, ktorí túto integráciu odmietnu, ale vzhľadom na to, že centrálne servery prístupné odkiaľkoľvek stratia zmysel, budú čoraz viac izolovanejší.

A vráťme sa na začiatok. Viete si predstaviť v tejto schéme miesto pre nejakého mobilného operátora v podobe ako ho poznáme dnes?

Zdá sa vám to sci-fi?

Nuž, v Čechách je jedna sieť, ktorá spĺňa všetky uvedené predpoklady. No, spĺňa 😉 Hodnota uploadu je na hranici použiteľnosti, ale hlavne nie je k dispozícii telefón. Obabrať to môžete len prostredníctvom kombinácie modem+TabletPC. Ak sa pozriem na to trochu precíznejšie, zistím, že pomer down/up je akýsi „divne“ asymetrický. Krabičky, ktoré by vedeli telefonovať už na tejto zemegule existujú, no na jej opačnom póle ako sa nachádza sieť. Český T-mobile robí čo sa len dá, aby znemožnil použitie 100% potenciálu siete CDMA 450MHz.

Druhé riešenie prináša U-fón. Ten to s obštrukciami v rýchlosti a teda kvalitou hlasovej služby vzdal, pretože jeho hlavným produktom je hlasové telefonovanie. No obštrukcie robí v oblasti telefónov a s pokrytím je to tiež biedne.

Článok zbiera hlasy medzi novinkami na vybrali.sme.sk. Pridajte mi aj vy jeden.

3 komentáre pri “Mobilný internet – Zamyslenie prvé: cena, rýchlosť a dostupnosť

  1. „V prvom rade, všetci máme v tom zariadení nainštalovaný aj Skype, aj, ICQ, aj gTalk, aj nejaký firemný IM server. Takže každý sme v situácii, že každému svojmu cieľu volania môžem zavolať zadarmo.“

    Toto môže mať jeden háčik. Operátori sú totiž schopní zablokovať VOIP protokol. Takže užívateľ môže mať rýchle pripojenie, ale ak má zablokovaný VOIP protokol, tak si cez Skype nezavolá. Neviem nakoľko sa to praktikuje a či je blokovanie VOIP na Slovensku/v Čechách vôbec legálne.

    Páči sa mi časť o pichaní pod lopatkou a nezávislákoch :).

  2. Pekný článok, presne nad týmto som už rozmýšlal, len som to nehodil to textu. Je to na veľkú škodu, ale biznis je biznis a stratit niekolko milionov eur mesacne na Slovensku a celosvetovo asi miliard + dopad na zamestnanost, tak to by bol skandal 😀 ja používam mobilny net cez O2 za 6 euro/mesiac cez telefon mam teda pristupny aj net pre notebook, ale volanie cez skype je fakt priserne…resp. spojenie je to pomale a kvalita zvuku je tiez velmi nizka.

Komentáre sú uzavreté.