Na blog treba písať, na Facebook stačí byť

A to je celé tajomstvo úspechu a tragédií sociálnych sietí.

Pri blogovaní je po krátkom čase veľký odpad. Ľudia zistia, že nemajú svetu čo povedať a tak prestanú. Alebo sa stratí ten čas, ktorý si mysleli, že blogovaniu vyhradia. Navyše treba formulovať, koncipovať, štylizovať… Zo základnej školy sú naučení, že slohová práca má mať hlavu a pätu a to ich včas zabrzdí.

Na aktualizáciu profilu v sociálnych sieťach stačí byť. Navyše sú tam predvymyslené kolónky, ktoré lákajú vyplniť. Ľudia vidia formulár a cítia  povinnosť ho naplniť. A na umocnenie všetkého, netreba nič vymýšľať, stačí opisovať vlastné bytie. Navyše sa užívatelia sami navzájom udržujú vo vnútri. A správne postavené rozhranie ich vodí za ručičku kam sama sieť chce a ako marketingové oddelenie sociálnej siete chce.

Dôsledkom je, že kým osobné blogovanie je jav zriedkavý, osobné facebookovanie je rozšírené aj medzi ľuďmi, ktorí o internete nič nevedia, ale konečne majú pocit, že sú na tom internete. A ako obvykle v prípade počítačov, robia veci o ktorých nič nevedia. Ba čo horšie, robia veci o ktorých si myslia, že o nich niečo vedia. Myslia si, že vedia ako to celé funguje.

Najviac myslia tí, čo najmenej vedia. A pritom by stačilo používať hlavu. Ale čo nie je v hlave, kravata nezachráni.

16 komentárov pri “Na blog treba písať, na Facebook stačí byť

  1. Pre blogerov by mozno pomohla servis podobny Rozankovej Komentarovej sluzbe:) Vyberies temu, klucove slova, pripadne aj linky a servis ti vygeneruje text o X znakoch:)

  2. mekelle, tých blogerov si dúfam myslel tak, že by takýto generátor vložili do svojho blogu, aby užívateľom facebooku priblížili svoj blog pre ich bytie na Internete? 🙂

  3. a keďže je ten facebook taký populárny, tak sa cez to prihlásim na tejto stránke a napíšem komentár 🙂
    ale inak zaujímavý pohľad, je pravda, že veľa ľudí sa na facebooku doslova našlo…ale ja to facebooku nezazlievam 🙂

  4. Teda. To je vážně zajímavý názor. Ale je to tak – Facebook dost naboural zažité zvyky na webu.

  5. Oto Žiak: nie, mal som na mysli bohapuste generatory textov. Ako pise Piki: „Ľudia zistia, že nemajú svetu čo povedať a tak prestanú.“ Takyto generator by predlzil zivotnost blogov. Cele je to, samozrejme, myslene ironicky:)

  6. aky je rozdiel medzi fejsbukovanim a blogovanim na nejakom multi_blogovacom engine? o kolko musi byt taky bloger znalejsi toho internatu, kde su ti studenti, ako fejsbukista? a v konecnom dosledku – o kolko je vacsia pridana hodnota 99% blogov ako nejakeho fejsbukoveho konta? lebo to je len taka bublina, v ktorej autor zije, ze ten, kto prevadzkuje nejaky blog, najlepsie na vlastnej domene a este lepsie na nejakom vlastnom pozliepanom ultra_custom engine tym padom je schopny produkovat aj nejake zaujimave myslienky. vacsina blogerov si podla mna len [censored] do kriza a tlapkaju sa po pleciach, aki su svetovi. opak je pravdou. ale ako hovori moj znamy – kazde pole treba dobre hnojit, aby tam nieco normalne vyrastlo.

  7. Dobrý článok.. aj som chcel niečo pridať ale predbehol ma Sloper 🙂 Najviac mi na tom „verejnom bytí“ lezie na nervy presne to jednoklikové vyjadrenie názora, postoja, preferencií a vkusu prostredníctvom vstupu do kdejakej grupy. To by bolo na blogoch v takomto rozsahu nemysliteľné. Načo potrebujem vedieť, že je niekto fanúšikom dobreže nie kremžskej horčice a detskej výživy .. ps: neplatí pre kexík Koukou roukou :))

  8. Ono fejsbukovanie ma este jeden rozmer. Tym, ze sa verejne prezentuju „status info“ foto a videogalerie sa da dostat k velkemu mnozstvu osobnych informacii o ludoch, ktorych sotva poznam… a plati to aj vice versa. A asi je v tom aj kus voyerizmu vediet, kto je fanusikom chleba vo vajicu a Chucka Norisa. Naviac ako som cital jeden velmi vystizny nazor: „Vzajomne prezeranie si sukromnych fotiek na fejzbuku je podobne uchylne ako ked si psy navzajom ocuchavaju zadky.“

  9. Ja si Facebook neviem predstaviť. Už som dostal nejaké linky od ľudí, ale chcelo to odo mňa registráciu a to ma zatiaľ vždy odradilo. Takže Facebook som ešte nevidel.

  10. Na FB som sa prihlasil zo zvedavosti, po tyzdni, ci dvoch som konto zrusil. Vacsiu blbost som davno nevidel…

  11. ja som chcel napisat clanok „Bude rok 2009 rokom facebook-u“?
    zatial to tak celkom vyzera podla mna, ludia su uplne poblazneni…
    neuvedomuju si zial stratu sukromia a casu, ktory facebooku venuju 🙁

  12. vcera som deaktivoval ucet na facebooku. Je dobre ostat v kontakte s priatelmi ale ten kontakt zase nemusim mat stale, vsak ? . . .

  13. dobry clanok. tam pri konci to bolo slabsie, mohol by si viac rozpisat co naznacujes.
    facebook je naozaj pekny fenomen. nakoniec sa tam stretneme vsetci 🙂

Komentáre sú uzavreté.