Na zarosené okná fúkajte teplý vzduch – fyzika nepustí

Celú jeseň sa vám nerosili okná v aute a teraz v zime ako na just začali. Nadávať môžeme akurát fyzike.

Základná poučka: Vlhkosť vzduchu je množstvo vody (vodnej pary v ňom). Toto množstvo závisí priamoúmerne na teplote. Čím je vzduch teplejší, tým je schopný absorbovať viac vody.

Dôsledky sú jasné: Teplý vzduch narazí na okno, tam sa ochladí a začne z neho vypadávať kvapalné voda. A my nevidíme nič. Tak prečo fúkať teplý vzduch? Lebo ide o celkový proces. O dve veličiny: Rýchlosť výmeny vzduchu a jeho teplotu.

Na jeseň pri teplotách do cca +4 funguje v aute klimatizácia. Tá krem toho, že vzduch ochladí, tak ho aj vysuší. Aj tu platí poučka, takže akonáhle sa vzduch v klimatizácii ochladí, začne z neho vypadávať kvapalná voda. Tento vysušený vzduch si následne ohrejeme, takže máme v kabíne auta pekne teplúčko. A sucho. Tento ohriaty supersuchý vzduch je schopný absorbovať vlhkosť z tela pasažierov. Cirkuluje a klíma vháňa nový suchý, škárami nasýtený odchádza von.

V zime sa klimatizácia sebazáchovne vypne. Aby sama seba nezamrzla. Takže do kabíny ide nevysušený vzduch. Preto je jeho schopnosť absorbovať vodu a vyniesť ju von menšia. Navyše nám je často ľúto teplúčko z kabíny vyhnať otvorením okna. A keď sa k tomu pridá kvapalná voda z topánok na podlahe, máme v aute saunu.

Riešenie:

  1. Kým nezačne kúrenie hnať horúci vzduch do kabíny jediný proces je výmena vzduchu. Studený má síce malú kapacitu, ale doženieme to rýchlou výmenou vzduchu.
  2. Keď začne do kabíny prichádzať teplý vzduch, začneme intenzívne kúriť. Síce nebol predvysušený, ale je ohriaty zo studeného na teplý. Takže jeho kapacita a schopnosť nabrať vodu sa ohriatím zvýšila.
  3. Po chvíli otvoríme okno a na chvíľu rázne vyvetráme. Teplý vzduch nasýtený vodou vyženieme von a do kabíny pustíme studený, možno aj nasýtený, ale s nižším obsahom vody.
  4. A zas kúrime. Tento studený vzduch sa ohreje a tým zvýši svoju kapacitu absorbovať vodu.
  5. A tak to dookoloa.  Ohriať, ofúkať, vyvetrať.

Je to na dlhšie ako v ostatných ročných obdobiach, lebo nám nepomáha klimatizácia a nepredsuší nám vzduch.

A aby som neostal dlžný svojej povesti polyhistora: Tu je súvislosť medzi vetraním, vlhkosťou vzduchu a chrípkou. Vlhkosť vzduchu zásadne vplýva na prenos vírusu chrípky

Pod čiarou: Skvelé na odrosenie okna je handra. Kde nepomáha fyzika, musí nastúpiť hrubá sila. A pomáha aj vyliať vodu spod nôh a tú, teraz už  mokrú, handru dať niekam von, alebo do igelitového vrecka.  Tým, že vodu prenesiete z okna do handry sa nestratí. Stále je v kabíne. Zákon zachovania hmotnosti a energie platí tiež, ale to už je iný príbeh.