Nechcem, aby ma pokutoval robot

Na mýtnej bráne je kamera, rozpozná ŠPZ auta, z databázy vytiahne adresu majiteľa, pripojená tlačiareň vytlačí pokutový blok, baliaci stroj zabalí do obálky a poštár každé ráno  prevezme na rozoslanie dávku pokút pre ľudí. V kombinácii s fikciou doručenia a pri odoslaní elektronickej verzie do oficiálnej elektronickej poštovej schránky občana (v ČR už existuje ako Datová schránka) nastáva práve prvá doba robotov.

Vo filme Demolition Man je scéna, keď Stallone potrebuje trochu toaletného papiera. Tak si zanadáva, aby mu boli vydané papierové pokutové bloky.

Nie, toto naozaj nie! Toto svojim deťom urobiť nemôžeme.

Je to každého z nás voľba. Byť vo vleku udalostí a nerozhodovať. Rovnako ako nechať si svoje rozhodovanie a rozhodovať sa zle. S posúdením, či je to dobre alebo zle, to máme, my katolíci, jednoduché. Nesúdime. Teda, aspoň sa o to limitne snažíme.

Hm, možno je načase pridať do základnej listiny práv a slobôd právo na omyl a právo na hlúposť.

Svedomie a slobodná vôľa. Dva atribúty človečenstva v nás.

Slobodný človek v slobodnej krajine si môže robiť slobodne čo chce. Aj sprostosti!

Pokutovanie prevádzkovateľov je o potlačovaní práva na prezumpciu neviny, práva na spravodlivý proces. To sú ľudské práva, ktorých sa zásadne dotýka zavedenie všeobecnej zodpovednosti prevádzkovateľa vozidla.

Za starých dobrých čias bolo zvykom, že pokutu udelil policajt za práve spáchaný priestupok práve prichytenému vodičovi. Boli to zlaté časy spravodlivosti.

6 komentárov pri “Nechcem, aby ma pokutoval robot

  1. Perfektná úvaha. Takto možno všetko obrátiť na druhú stranu, ale s tým o zodpovednosti majiteľa súhlasím, vodičov treba pokutovať osobne…

  2. Perfektná úvaha. Takto možno všetko obrátiť na druhú stranu, ale s tým o zodpovednosti majiteľa súhlasím, vodičov treba pokutovať osobne…

  3. nielen osobne ale musi tam figurovat faktor pristihnutia. Akokolvek sa mi to moralne nepaci, nesmie existovat nastroj, ktory automaticky rozpozna porusenie pravidiel a rovnako automaticky generuje trest. Moralne, eticky sa mi to moze vrcholne nepacit ale presne ta ista moralka a etika mi musi branit to vykonat.

  4. nielen osobne ale musi tam figurovat faktor pristihnutia. Akokolvek sa mi to moralne nepaci, nesmie existovat nastroj, ktory automaticky rozpozna porusenie pravidiel a rovnako automaticky generuje trest. Moralne, eticky sa mi to moze vrcholne nepacit ale presne ta ista moralka a etika mi musi branit to vykonat.

  5. Spätné upozornenie: Zas a znovu: Nesúhlasím, roky-rokúce nesúhlasím, aby bol ktokoľvek postihovaný za odkazovanie | M+M+M+M (4M)

  6. Spätné upozornenie: Zas a znovu: Nesúhlasím, roky-rokúce nesúhlasím, aby bol ktokoľvek postihovaný za odkazovanie | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.