Nekopíruj Čo, počúvaj Prečo

Na webe nájdeš hafo zaujímavých, inšpiratívnych myšlienok. Dokonca tu nájdeš rovno návody na riešenie mnohých udalostí problémov a výziev. Obľúbené sú vymenovania vo forme jasne formulovaných bodov. Aj ja ti dnes doporučím niekoľko kvalitných článkov, ktoré priam kypia informáciami, skúsenosťami. Tak prečo víťazí ľudská hlúposť? Prečo nie sme všetci bohatí a zdraví?

Moja odpoveď je: Nestačí vedieť ČO kde a ako skopírovať, treba vedieť PREČO je originál práve taký a nie inakší.
.
.
.
Miesto na zamyslenie sa
.
.
.

Nuž tak. Len toľko som chcel na úvod. Teraz tie odkazy:

Martin Malý zverejnil na svojom smeblogu sériu článkov o simuláciách správania skupiny ľudí. Dobre som si počítal. Na článkoch je zaujímavé, že sa nesnaží vysvetliť každý detail, každú sprostosť. Jednoducho počíta s tým, že čitateľ už má za sebou nejaký základ. A práve preto sa to číta naozaj dobre. A možno preto, že mám rád aj neštandardné zákutia matematiky.

Tento spot vznikol hlavne na popud rozhovoru s autorom rozšírenia, programu, či ako to nazvať, jednoducho AllPeers. Keď som si išiel už tretíkrát pridávať citáciu z tohto článku do svojich nekomentovaných odkazov, tak som si pomyslel, že takto dobrý rozhovor som naozaj dávno nečítal.

Aby sa mnohé veci udiali, treba povestnú kvapku, ktorou pohár trpezlivosti a v mojom prípade sud lenivosti pretečie. Tak tou poslednou kvapkou bol článok na Kryl blogu, ktorý popisuje prístup slečny/pani/dámy Marissa Mayer k poradám. Tou poslednou kvapkou bolo, čo Kryl napísal na koniec článku:

Tyto techniky se úspěšně používají v Google. Pokud byste je chtěli rovnou převzít, nemusí fungovat. Ale těchto šest základních bodů může pomoci najít správný směr, jak změnit zbytečné porady na něco užitečného.

Niektorí skopírujú to ČO, niektorí vedia prečo veci robia ako treba.