Nesťahujte dáta hore-dolu, diel druhý

Začal som upratovať a triediť v novom 3TB diskovom poli.  To presúvanie hore-dolu po SATA diskoch všelijakých filmov ponahrávaných z DVB-T, fotiek, databáz a všelijakého binárneho bordelu rozhodne nie je v reálnom čase a neskutočne dlho trvá.

Nechcem ani pomyslieť, ako dlho by som šibrinkoval hore dolu s dátami po internetovej prípojke kvôli nejakému čo i len 5 GB cloudu.

Akokoľvek, ten 50GB cloudový priestor, má to naozaj reálnu použiteľnosť?  Koľko trvá pretlačenie 50GB dát skrz úzke hrdlo internetovej prípojky? A čo už len sťahovanie k sebe, otváranie a tak podobne.  A to som do toho ešte nezamontoval FUP dobrosrdečných mobilných operátorov.

Tento text je takým vzdialeným pokračovaním môjho článku Nesťahujme dáta hore dolu z roku 2006. Vtedy som bol trochu viac naklonený niečomu, čo sa vtedy ani zďaleka cloudom nevolalo. Aj dnes by som bol. Ale stále to nie je.

Stále mi tu chýba to zbavenie sa duplikovania dát.  Aj po piatich rokoch je tu stále rovnaký problém. V mojom cloude, v tvojom cloude a v desiatkach ďalších cloudov si každý tlačí hore dolu ten istý film, pesničku a čo ja viem čo ešte.  Napríklad aj také fotografie toho istého miesta (pamätná fotka Obamovej postinauguračnej párty). A v ďaka tomu sa zásadným spôsobom zhoršuje až znemožňuje použiteľnosť.

O čo jednoduchšie by sa manipulovalo len s odkazmi.  Získajú o ďalších 5 rokov HDD a cloudy schopnosť, ktorú má už od počiatku vekov sprievodca a knihovník?

A potom dospejeme do extrému, že všetci na zemeguli budeme odkazovať  a používať jeden jediný súbor. A ten sa rozsype na márne jednotky a nuly.  A budeme všetci kompletne nahraní. Teda okrem tých, čo to predvídali a majú svoju vlastnú kópiu niekde pekne nahranú.

Skladovať dáta, to je len pre sklerotikov. Radšej si kúpte ginkgo. Veľký disk rovná sa veľký problém

Zdieľať?

4 komentáre pri “Nesťahujte dáta hore-dolu, diel druhý

Komentáre sú uzavreté.