Nová keška? Tak utekááááájme!

Hra Geocaching má mnoho vrstiev. Jedno z nich je lovenie FTF trofejí.  Čo to je a ako na to?

Lov FTF-trofeje je už trochu pokročilý geocaching. Ak začínate, je dobré vedieť kam sa vaša záľuba môže alebo nemusí rozvíjať. Ak už nejaký ten mesiac lovíte, môžete skúsiť aj ďalší rozmer geocachingu.

FTF je skratka z anglického First To Find, teda po našom Prvý Nález Keše. Funguje to takto: Keška je sprístupnená na lov všetkým kešerom na planéte momentom publikovania revírníkom. Je odštartované. Prvý nález po publikovaní dosiahne FTF-trofej. Tak jednoduché to je.

Čo to je tá FTF trofej? Nuž dobrý pocit že ste boli na danom mieste prvý.  Uznanie ostatných lovcov FTF trofejí. Prvok zábavnosti.  Majitelia kešiek často pre lovcov FTF nachystajú do kšeky pamätnú kartičku. Prípadne nejaký významnejší poklad, ako napríklad SWG.

Pre lovcov FTF a porovnávanie ich štatistík, či zážitkov pri dobíjaní FTF medzi sebou, je štart momentom publikácie tým najdôležitejším. Bez toho celá hra o FTF-trofej nemá zmysel. Podmienky hry musia byť pre všetkých rovnaké, preto z honby za FTF-trofejov je samozrejme vylúčený majiteľ keše, prípadne jeho priatelia, ktorí mu pomáhali pri zakladaní kešky a poznajú finálne uloženie.

Ako sa dozviem, že v mojej blízkosti bola publikovaná keška? Najpohodlnejšie to funguje pre prémiových členov. To znamená, keď si zaplatíte ročné predplatné 30$.

Vrámci služieb navyše, ktoré sú súčasťou prémiového členstva, je možnosť nastaviť si e-mailové upozornenie podľa rôznych parametrov.

Pre lovcov FTF je zaujímavá kombinácia: Pošli e-mail keď v okruhu 10-20km (dá sa nastaviť) je na tradičke (dá sa nastaviť typ keše) uverejnený log „publikované“ (dá sa nastaviť typ logu).  Potom vám vždy príde e-mail keď revírník vo vzdialenosti 10km vypublikuje keš. Dokonalosti dosiahnete, keď vám takýto e-mail príde na telefón, prípade SMS notifikácia.

Pre super náruživých lovcov FTF existujú aj špeciálnejšie nástroje, ktoré vraj dokážu vypreparovať listing a prídu vám rovno súradnice, hint a tak podobne. A vy už len splašene všetko necháte ležať a frčíte za ulovení FTF trofeje. Možno sa o tieto nástroje niektorí v komentároch aj podelia. A možno nie,  ide predsa o čas, kto skôr.

Nesmejte sa. Mne keď príde e-mail s upozornením na novú kešku, tak nepoznám brata, sestru, obed, neobed, článok, ne…

Pardon, tak som sa práve vrátil z neúspečného FTF lovu. Obed vychladnutý a bol som cca 5. v poradí. Bola to celkom fajn slezina. Aj pískanie gúm prichádzajúcich geovozidiel bolo. Zárez do počtu FTF nie je, ale aspoň jedno CWG som vymenil. To viete Praha je plná kešerov.

Kde som to prestal? Aha, tak ešte pár poznámok k FTF.

Keď naraz na miesto dorazia viacerí, je potom otázka len osobnej dohody, kto bol prvý. Často je to tak, že boli prví viacerí a tak si do logov zapíšu coFTF.  Za druhé miesto je SFT (Second …) a za tretie TFT. Ale to už za veľa nestojí. Byť tretí, koho to zaujíma, že.

Bláznivina? Geocaching je hra. Proste sa hráme na preteky. Veď si to len predstavte: Chváli sa jeden lovec FTF druhému: „A to som onehdá na  keške všetkých predbehol a ulovil FTF-trofej. Akurát to odniesol tlmič na prednej vidlici, keď som pri rýchlom prejazde poľnou cestou trafil dieru“ Ostatní FTFkári uznanlivo pokyvujú.