Novinári majú budúcnosť, pretože sú predžúvači?

Zdá, že nejde ani tak o tú papierovú formu, skôr o to predžúvanie, ktoré zachráni novinárov a noviny?

Kým bolo pre Windows mobile pár desiatok aplikácii, tak som sa v nich prehraboval a mal som nainštalovaných tak 8-15 rôznych užitočných vecí. Keď je ich teraz nekonečno, mám doinštalované 4. Opakovane po troch hardresetoch za posledný rok len a práve 4. Ale možno je ďalších 5, ktoré by mi pomohli, no nemám čas ich hľadať.

Kým som sledoval len slovenské zdroje v RSS, v pohode som stíhal. Akonáhle sledujem aj anglické aj rôzne odvetvia… nuž, na pondelok vyhlasujem RSS bankrot. A ohromne by som ocenil, keby mi niekto z tých 2500+ správ, ktoré sa za ostatných 7 dní nazbierali, urobil prehľad. Taký individualizovaný, ktorý by som bol schopný absorbovať tak za 20-30 minút. Len tak námatkovo som to prebehol a veru 3-4 perly som tam našiel (Kindle DX, inland.sk, The Pirate bay v Taliansku, Facebook connest na digg.com, sme.sk to-do list), dokonca aj hrudu zlata (Small-order fee), o ktoré by som nechcel prísť.

Čím je dostupných viac a viac dobrých informačných zdrojov, tým viac sa do popredia dostávajú predžúvači.

Zachytil som veľmi pozitívne ohlasy na moje celulózové výluhy, keď boli bývali boli plné odkazov. Oceňovali ste to predžutie? Nahodenie diskusnej témy?

Žiaľ, darmo budú užitočný, lebo o užitočnosti a teda o zmysluplnosti ich existencii točím about, musia nájsť nejaký trvalejší obchodný model.

Je tu ešte jeden aspekt. A to sú známosti. Novinári vedia, koho sa opýtať, aby to malo hlavu a pätu a aby ten názor bol trvalejší.

A zatiaľ ostatný argument  v poradí – majú na to čas, sú špecializovaní. A to je ich komparatívna výhoda, nerobia nič iné len zháňajú informácie, triedia, predžujú a vypľujú. Ale nech ich Pulitzer chráni od toho, aby začali vytvárať dej. V tom momente strácajú výhodu a sú mi zbytočný.

Ak začnú robiť web ako inland.sk, sú mi trojnásobne zbytočný. Články 1. bez zasadenia sa do súvislostí dnešných či budúcich dní; 2. bez previazanosti; 3. bez jasného onálepkovania sú mi absolútne na nič.

Hľadám nejaké pevnejšie uchopenie tejto témy. Čosi mi lieta po mozgovni, ale je to zatiaľ príliš plagátoidné (po vzore otrhnutý plagát). Máte nejaké predžuté odporúčania?

1 komentár pri “Novinári majú budúcnosť, pretože sú predžúvači?

  1. Po istom čase prídeš na to, že čokoľvek meniť v nejakom zabehanom systéme je vlastne kravina, ktorá len oberá o čas.

Komentáre sú uzavreté.