Novinári považujú zrkadlo tlače za spravodajský web

Dostal sa mi pod myš dotazník od sme.sk. Snažia sa v ňom zistiť, čo si myslíte o vzťahu blogérov a žurnalistiky. Prvá otázka: „Ktorému médiu najviac dôverujete?“ A k nej rovnocenné možnosti „Tlač“ a „Spravodajské weby“.

Mal som dobú vôľu ten dotazník vyplniť. Po tom, ako opätovne novinári dali v prvej otázke najavo, že nechápu rozdiel medzi webom a papierovými novinami, by to bola strata času.

Viete, vyzerá to pekne. Máme spravodajský web. No hej, ale aký je ich obsah? Nalejme si čistej pepsikoly. Alebo je to koncept (polotovar) pre zajtrajšie papierové vydanie, alebo je to zrkadlo včerajšieho papierového vydania. Akokoľvek sa snažím nájsť niečo webové, furt a stále vidím len iný nosič zobrazujúci to isté a úplne rovnako. Nie, žiaden spravodajský web. Elektronická verzia tlače to je.

A najhoršie na tom je to, že takto to tu, v slovenskom jazykovom priestore, máme od roku cca 2003. Nie, nič sa na tom nezmenilo. Tak ako som vtedy čítal na svojom MDA Compact zajtrajšie noviny, tak je to aj dnes – na konci roku 2010.

Nie toto nie je spravodajský web. Ani sme.sk, ani pravda.sk a veru ani aktualne.sk. Je to len a len zrkadlo papierového vydania. Aj keď sme.sk je o nejakú tú konskú dĺžku vpredu a pol predného kopyta sa už do oblasti spravodajského webu aj občas ponorí. Občas sa tam nejaký ten tretí či štvrtý rozmer zjaví. Asi len náhodou.

Aby som bol aj konštruktívny, ale zas aj dodržal svoje predsavzatia naznačím len jedinú vec. Web je hypertexotvý. Ani jedna elektronická verzia slovenských denníkov sa k skutočnej hypertextovosti nepriblížila. Web je interaktívny v detailoch.  Web je súčasný (nemá ale aj má uzávierku), je o súvislostiach (tagovanie), je o kontinuite (odkazy tam aj späť v čase), je o kontexte (praženica). Dobrý spravodajský web je podobný skutočne výdatnej farmárskej praženici. Ja viem, je to o peniazoch.

Takže ako je to v tom vzťahu blogérov a novinárov? No, keď sa novinári naučia na čo slúži tagovanie, nech za nami blogérmi prídu po ďalšie poučenia. Zatiaľ sa im budeme na blogoch verejne smiať. Čím viac nás budú presviedčať, že už sú spravodajský web, tým hlasnejšie.

Pod čiarou: Aby som nezabudol a aj s rizikom, že ortodoxný novinári budú tušiť – výstrižková služba. To je koncept, ktorého filozofický rozmer mi tu  chýba zo všetkého najviac. Pritom web je nástrojom v doterajšej histórii jedinečným.

4 komentáre pri “Novinári považujú zrkadlo tlače za spravodajský web

  1. Na FB stranke uviedi ze ci blogeri parazituju na tradicnych mediach. Nemam silu pisat ze v sucasnosti najzaujimavejsie media vznikaju z blogov.

    Tak isto nerozumiem preco v nom stale spominaju odosobnenie – ak chcem pisat neosobne zalozim si spravodajsky portal a nie blog.

    A gramatika na SME? Vysmech…

  2. Áno, online prenos je skutočne nová forma, ktorú umožňuje práve web.

    Trochu som ten cas.sk prelistoval, nečítam to, nepoznal som ich technické riešenia. A treba uznať, že im to ide celkom fajn. Ale len vrámci čistej domény cas.sk. Akonáhle sa človek dostane na nejakú ich subdoménu, je to zas o tlači na obrazovke.

    Je to to namočené predné kopito.

Komentáre sú uzavreté.