Novinky z histórie, z typografie, z dopravy

Bola nedeľa a bola aj sobota, takže bol čas si čosi fajné prečítať na sieti. Tu je pár perál v tom veľkom hnoji, cez ktorý sa človek musí prehrýzť.

Cez víkend pravidelne navštevujem stránky združené na stránke môjho RSS agregátora pod pojmom Rodinné čítanie. Tam som si vytriedil ľudí, ktorí píšu tak príjemne rodinne, alebo pútavo. Na prvom mieste je už hodný čas blog Binárneho Ládina. Minulý týždeň som absolvoval historický exkurz do najtemnejšieho kúta ľudských dejín, do dejín vyhladzovacích táborov. Spracoval to naozaj výborne. Nadhodil pohľady z viacerých strán. To čo píše, nie je žiadna vata. Všetko sú to overiteľné fakty napísané veľmi dobrým štýlom. Tento týždeň pokračoval pohľadom na niektoré udalosti, ktoré predchádzali druhej svetovej vojne.

Nie som znalec a môj záujem o dejiny je čisto pasívny. Nevyhľadávam túto problematiku, no keď mi to niekto strčí pod nos, rád si o tom prečítam. Samozrejme ako správny skeptik, rád sledujem rôzne pohľady, čítam články, ktoré sa nesnažia dejiny vykladať, ale ponúkajú súvislosti. Rád čítam o udalostiach podané normálnym jazykom bežného človeka a videné pohľadom bežného človeka. Binárny Ládin strká pod nos veci, o ktorých sa moja generácia v učebniciach naozaj dočítať nemohla. Napríklad, ako Sovieti a Nemci oslavovali spoločné stretnutie po dobití Poľska formou víťazných oblúkov.

Fascinuje ma, že o takýchto veciach niekto dobrovoľne píše. Minule som sa aj pýtal, že prečo. Binárny odpovedal:

…mě ti při čtení knížek o Treblince napadala pořád dokola stejná otázka …“proč já to vlastně čtu, když bych si stejně dobře mohl číst Saturnina“ …“proč jsem Souostroví Gulag četl osmkrát?“ …..já nevím …fakt na to nemám rozumný jednoduchý vysvětlení ..

..ale už dávno před tím než jsem si pořídil blog na mě silný příběhy púsobily tak, že mě nějaká vnitřní potřeba nutkala je vstřebávat, vžít se do nich a potom je vyprávět …možná je to jen jiná verze potřeby lepit modeli lodí ve skleněných láhvích ..

Ale poďme ďalej.

Trochu som popracoval na mojom obsahovom webe Recept na život. Z článku z minulého týždňa o samovrahoch v čiernom a ďalších informácii pozbieraných všelikde naokolo (napríklad aj tu) som poskladal základ pre článok Ako prežiť na ceste – pre vodičov – Recept na život. Keď už som bol vo švungu, vzniklo aj pár ďalších stránok na túto tému. Všetky nájdete v kategórii doprava.

A do tretice…

Keď už mám prečítané weby, ktoré som si pre seba povyberal, nakuknem do niektorých výberových služieb. Tak som na weblogoch.cz objavil Blog o webové grafice | Grafikův blog. Pre typografiu na webe mám slabosť. Možno je to otázka profesionálnej deformácie, teda tlaku na perfekcionalizmus. (Keď už niečo robím, tak jedine poriadne, inak by to môj pacient nemusel prežiť.) Ono je to tak: Dodržiavať typografické pravidlá predsa je tak jednoduché. Chce to len jednu drobnosť: Treba vôbec tušiť, že nejaké pravidlá vôbec existujú.

Pojem všeobecnej inteligencie sa už asi nenosí. Ale napríklad k všeobecnej inteligencii ľudí aktívne pôsobiacich na sieti, by podľa mňa, lepšia znalosť typografických pravidiel patriť mala. Preto som si spravil aj malú podstránku s odkazmi. A aj tu sa snažím. Napríklad v rámci evolučného redizajnu týchto stránok som sa nechal inšpirovať týmito 5. pravidlami.

A mnoho iného. Väčšinu sa mi nechcelo komentovať. Je to naozaj otázka mojej lenivosti. A tak sa musíte uspokojiť len z citáciami vytrhnutými z kontextu. Prečo práve ten text a nie iný? Nuž môžete sa len dohadovať. Ja vám to neprezradím. No možno hej, keby ste veľmi naliehali. Ale vy nebudete. Na to vás, mojich čitateľov, poznám dosť dobre.