O etike na sieti sa musí diskutovať

Hm, no jediné ďalšie (po tom ako prišiel cca 52. komentár pod pôvodným článkom sa etický rozmer konečne začal preberať aj tam)  miesto, kde sa trochu rozvlnila  etická rovina nedávneho prípadu,  boli články na mojom blogu.

Vezmime to ale z lepšieho konca. Vykašlime sa na tento konkrétny príklad. Vezmime to všeobecnejšie, tak ako k tomu napáda Jozef v článku Otázky, nad ktorými sa oplatí zamyslieť

O tom, či sa autor článku svojim konaním prehrešil voči etike sa dá diskutovať … dalo by sa tiež povedať, že by sa malo diskutovať. Ani nie tak o etických aspektoch tohto konkrétneho prípadu, ako trochu všeobecnejšie – o zodpovednosti a etike v súvislosti s bezpečnosťou a ochranou súkromia vo svete Internetu. Nejde totiž ani tak o tento konkrétny prípad (škoda sa už stala), ale o to, že je celkom pravdepodobné že aj v budúcnosti sa na Slovensku vyskytnú podobné situácie a s nimi aj podobný problém – ako upozorniť na objavený bezpečnostný nedostatok tak, aby upozornenie bolo účinné a zároveň nedošlo k zbytočnému poškodeniu práv a záujmov tých, ktorí svoje (osobné) údaje zverili organizácii u ktorej bolo objavená bezpečnostná chyba. Zdroj: Otázky, nad ktorými sa oplatí zamyslieť. Blog – Jozef Vyskoč (blog.sme.sk)

Žiaľ ani v tom jeho článku som sa nedočítal reálny názor na etickosť, či neetickosť. O nejaké odvolanie sa na už existujúce morálne pravidlá ani nehovoriac. Istým spôsobom, to chápem. Jednak by sa hlavná pointa článku mohla rozpustiť. A tiež, diskusia o etike je pravdepodobne komplikovanejšia, ako sú jednoduché možnosti blogovacích nástrojov. Tiež si myslím, že diskusia o etike formou diskusie pod článkami rýchlo prerastie do niečoho, čo popisuje fenomén Trvalo udržateľná krava. V prípade, že ako autor článku nemáte možnosť diskusiu moderovať a udržat ju v téme článku, je to škoda vôbec písať.

Napriek tomu by bolo fajn, keby sme o etike na sieti diskutovali. Napísali o tom občas nejaký článok na svoj blog, do majstrémových offlinových  plátkov. Zorganizovali stretnutie internetových profesionálov na túto tému alebo aspoň ako povinný bod každej IT či webovej konferencii zaradiť bod o etických otázkach hlavnej témy danej konferencie.  Pretože len aktívni (v zmysle vytvárajúci obsah)  užívatelia internetu môžu rozumne a pre seba vhodne postulovať etické pravidlá.

Ak som prehliadol nejaký článok zaoberajúci sa etikou bezpečnostných profesionálov, odkaz doplním rád.