Očkovanie proti chrípke

A máme tu sezónu chrípky. Takej tej normálnej ľudskej. Ak sa jej chcete z vysokou pravdepodobnosťou vyhnúť, nechajte sa očkovať. To odporúčajú 6 z 5 lekárnikov.

Píšem z najväčšou pravdepodobnosťou, pretože ako akékoľvek predpovedanie vývoja v medicíne, aj odhad aká variácia, permutácia či kombinácia antigénnej výbavy vírusu chrípky sa dostaví tento rok, sa dá tak akurát hádať.

A ide sa do vysvetľovania pojmov:

Antigénna výbava: Chrípkový vírus má povrch ktorý je antigénom pre protilátky imunitného systému. Náš imunitný systém je učenlivý. Pamätá si, s čím bojoval. Vytvára si zoznam povrchov, ktoré sú nebezpečné. Keď chrípkový vírus zmení povrch, teda zmení antigénnu výbavu, náš imunitný systém je v háj. Prejde okolo vírusu a ani len nepozdraví. Vírus sa namnoží a prejavmi svojho života spôsobí prejavy ochorenia.

Princíp fungovania očkovania: Vo vakcíne sú rôzne tipy povrchov a náš imunitný systém si na tieto povrchy vytvorí protilátky. Časť sa spotrebuje na ich zlikvidovanie, ale časť zotrvá v krvnom obehu nejaký čas. Súčasne sa do databázy nebezpečných povrchov uložia tie z vakcíny. Takže imunitné bunky neprehliadnu vírusy s povrchom rovnakým ako bol vo vakcíne. Takže keď sa nakazíte skutočným vírusom, imunitný systém zareaguje oveľa skôr a oveľa účinnejšie už na prítomnosť nízkej hladiny skutočného vírusu, takže sa ochorenie vôbec navonok neprejaví.

Výber správneho povrchu: Chrípkový vírus rád prezlieka svoj povrch. Preto sa musia pravidelne stretnúť sa traja, či štyria starší či mladší, no určite najväčší machri na chrípkové vírusy, mrknú do krištálovej gule a podľa svojich najlepších vedomostí a vedomostí ďalších stoviek vedcov, odhadnú, čo nás tento rok čaká. A buď sa trafia a namiešajú tú správnu kombináciu antigénov, alebo aj nie. Väčšinou sa trafia.

Table. Effects and Source of Past Pandemics

Pandemic Years Estimated US Deaths Influenza A Subtype Avian Source Populations at Greatest Risk

This process results in recommendations for 3 strains for use in vaccine manufacture: an influenza A/H1N1 strain, an influenza A/H3N2 strain, and an influenza B strain. This decision is usually made during February each year; manufacturers, in cooperation with the FDA, rapidly determine which egg-adapted vaccine strains are available (or must be developed) to most closely antigenically resemble the wild-type strains that are expected to circulate during the impending (2006-2007) influenza season. Zdroj: Medscape.com (vyžaduje registráciu)

A keď sa netrafia? Čítajte v mojom staršom článku o moderných liekoch.

Máme pre vás aj aktuálnu otázku v ankete: Dáte sa očkovať proti chrípke?. Anketa je v pravom stĺpci. Hlasovať môžete do polovice novembra, čo je aj ideálny čas na očkovanie.