Odkrytie identity môže byť vražedné

Pátrate po identite ľudí z vášho ICQ zoznamu? Viete, také to, že si s niekým prehodíte pár slov, vymeníte si niekoľko diskusií a potom sa rozhodnete, že si vášho partnera prelustrujete.

Vrhnte do vyhľadávacieho políčka na Google.com jeho meno, jeho meno a priezvisko, jeho prezývku. Niektorým takáto jednoduchá lustrácia nestačí a pokračujú ďalej. Hľadajú súvislosti, nasledujú Ariadninu niť  a po stopách, ktoré nájdu v SERP, sa vydajú ďalej. Testujete prítomnosť vo web 2.0 službách…

Moje životné skúsenosti mi hovoria, že sa dozviete veci, ktoré ste nechceli vedieť. Nerobte to!

A z rovnakých dôvodov nečítajte rubriku Tváre slovenského internetu na sme.sk Náhodou sa tam objaví niekto z vášho ICQ zoznamu o ktorom si za ostatné roky vytvárate mozaiku skúseností. Len a práve na základe osobných rozhovorov, vzájomných aktivít a podobne.

Ja som dnes aktívne a zo zvedavosti klikol na ronyho profil ( varujem je  tam fotka v životnej veľkosti, video záznam rečového prejavu).  A budem sa musieť s niektorým zistením vyrovnávať. A je to zbytočná námaha.  Odkrytie identity bolo pre mňa vražedné.

K ďalšiemu pokračovaniu moje úvahy musím na chvíľku odbočiť. Čítali ste Malého princa? Tak isto poznáte tú časť ako Exupery porovnáva videnie sveta detí a dospelých. Videnie tých dôležitých vecí. Je tam príklad s domom. Malý princ hovorí, že to bol pekný dom, mal modré okenice a veľkú červenú strechu. Dospelým treba povedať, že to bol dom za 2 milióny a hneď si ho vedia predstaviť. Keď som začal pracovať za lekárnickou tárou a začali mi rukami prechádzať ľudské osudy nadpísané skratkou Rp (magisře posliš) , tak som si povedal, že nechcem vidieť svet ako dospelý. Nie je na to čas, sú oveľa dôležitejšie veci.

Tak a poďme späť. Na sieti neustále zápasím s prizmou veku. Jednak môjho veku a jednak veku človeka na druhej strane. Snažím sa byt múdry a posudzovať činy a vonkajšie prejavy. Zabudnúť a abstrahovať čas od narodenia toho na druhej strane.  Za tie roky na sieti som sa naučil, že práve v oblasti IT technológii to absolútne nie je o veku. Ale pozor, nie je to o veku ani na jednu stranu. (Mladý môže znamenať rovnako blbý ako starý.) S týmto zápasom ohromne pomáha nepriehľadnosť počítačového monitora. Preto som sa na barcampe cielene nechcel s ronym stretnúť a viac ako menej ma potešilo, že tam nebude.

Fakt som sa nechcel dozvedieť, že je štyridsiatnik s plachým úsmevom a tichým hlasom.

Uff >40, kam na to tí ľudia chodia? 😉

Zdieľať?

2 komentáre pri “Odkrytie identity môže byť vražedné

  1. Neviem, ten ronyho profil mi dosiel taky nejaky divny. Nieco mi na nom vadi, ale asi by som tazko strucne formuloval co ……. mozno spracovanie.

  2. Nevedel som o existencii tejto rubriky na SME, ale rad som si clanok o Robovi precital. Nepoznam ho sice dobre, ale mal som tu cest ho spoznat, ked ma 2 roky dozadu viezol na akciu Inetu do Bojnic.
    (BTW vtedy vyzeral ovela drsnejsie, mam pocit, ze mal kozenu bundu ;-)). Ja si myslim, ze je fajn.

    Taketo rubriky dokazu cloveku aspon trocha priblizit cloveka, ktoreho pozname len pod nickom, pripadne nejakym malym avatarom.

    Teba Piki som tiez registroval donedavna len ako toho ujka vo svetriku so salom cez krk a knihou v rukach. Az po BarCampe som mal moznost vnimat ta aj trocha inak.

Komentáre sú uzavreté.