Oficiálny jazyk Facebooku: Kokotinky máme na háku

Viete čo to vlastne používate? Facebook, to je jedna veľká jazyková žumpa. Ochrana súkromia? Prosím, vás! Pri procese zakladania účtu vás núti opakovane vypĺňať údaje, ktoré má priemerný tínedžer problém zveriť svojim kamošom ba i rodičom. Naopak, Facebook celý profil otvorí svetu. O potrebe nejakého nastavenia súkromia ani pol písmenka.

Dokonca zobrazuje vaše statusy a všetky pridania do skupín a fotky a podobne ľuďom, ktorých ste si za priateľov nepridali. Stačí aby oni požiadali o priateľstvo. Sledovanie neplnoletých nebolo nikdy jednoduchšie.

A čo nevymámi priamo, to si vynúti. Odoslanie každej žiadosti o priateľstvo, a v novom konte je to veru najčastejšia činnosť, podmieňuje vypĺňaním dvojslovnej capchy. Alebo si môžete na  overenie konta nechať poslať na svoj  telefón malú „kokotinku“ v podobe overovacieho kódu. Ono je to už druhá. Prvou bol kód na overenie e-mailu:

Už len poslať kokotinku

Už len poslať kokotinku

Pritom nemusíte Facebooku prezradiť nič len e-mialovú adresu a Facebook presne vie, kto sú vaši f-priatelia a promptne vám ich navrhne. Vaši f-priatelia totiž použili nástroj na prehrabávanie sa v ich e-mailovej schránke, ktorý Facebook predhodí ako druhú vec v podobe skvelej ponuky, ktorá sa neodmieta. Sociálny graf o nás už dávno existuje. Voľakedajšie zväzky zakladali príčinlivý eštébáci, dnešné si o nás vyrábajú stroje. A príčinlivým stačí len nahliadnuť. A poviem vám, to nahliadnutie ide sakrametsky ľahko.

Odlíšiť čo je ešte Facebook a čo sú aplikácie tváriace sa ako ankety, komentáre a bežné statusy, to je nad možnosti akéhokoľvek tínedžerského používateľa.  Každý poučený potom vyzerá ako by bol z minulého storočia.  Veď je to predsa len kvíz. veď je to predsa len jedno kliknutie. Veď to vyskakovacie okno má len „Akcept“, tak čo mám teda robiť?

Viete, keď bude nabudúce niekto nadávať účastníkom premenovanej fašistickej skupiny do hlupákov, odporučím mu nazrieť do nejakého adolescentného konta založeného v ostatných pár mesiacoch.  Taký Facebook ste ešte naozaj nevideli.

Že máme v Európe nejaké pravidlá na ochranu detí pred reklamou? Pred nevhodným chovaním? Pred idiockým obsahom? Zabudnite, Facebook to má celé na háku a nastavuje nové štandardy. Napríklad aj v jazyku.

Facebook ťa má na háku

Facebook ťa má na háku

Áno, autentické zážitky zo včerajšieho zakladania tínedžerského konta a dnešného nazerania ponad plece.  Je to ako keď pustíte dieťa prvýkrát samé na cestu do školy.  Nemôžete ho držať stále za rušišku. Môžete len dúfať, že sa nechytí nejakej zlej cudzej ruky.  Rozprávať sa  a už dávno mať u svojich detí a vypestovanú dôveru v rodiča ako zosobnenie istoty. V momente zakladania konta na Facebooku je už dááááávno neskoro.

Ale keď oni sú tam všetci…

Zdieľať?

4 komentáre pri “Oficiálny jazyk Facebooku: Kokotinky máme na háku

 1. Myslíš, či som za posledný mesiac čítal nejakého sprievodcu súkromím čo si napísal sám Facebook? Keďže všetky podmienky na Facebooku sa pravidelne mienia a vyvíjajú to vlastne ani nemá zmysel. Čo bola pravda včera, dnes už pravdou byť nemusí. Pri zakladaní tohto konta som mal skutočne pocit, že som na úplne inom webe. O arogantnom implicitnom nastavení konta (ktoré sme od základov hneď pomenili) ani nehovorím.

  Ale k tomu odkazu. Píše sa tam:

  Ochrana vášho súkromia

  Zaväzujeme sa chrániť mladistvých, ktorí používajú Facebook. Kým nedosiahnu vek osemnásť rokov, ich informácie sú dostupné iba priateľom ich priateľov a sieťam.

  Nie je to pravda. Stačí si prelistovať pár profilov s vypísaným vekom tínedžerov. V duchu implicitného nastavenia po založení konta uvidíte aj nástenku aj fotky prosto všetko. Dátum nedátum.

  Ako obvykle, chlapci a dievčatá z Facebooku nevedia čo vlastne naprogramovali a ako sa im ich vlastná aplikácia správa.

Komentáre sú uzavreté.