Ohromne pohodový citát na júl

Je teplo, mám v robote veľa práce, flákam príspevky do môjho blogu. Dokonca až tak, že zabúdam na tých pár obvyklých tém, ktoré si už vypracovali istú pravidelnosť. Tak som akosi oddialil vydanie citátu na tento mesiac. Aby ste ale neboli ukrátený tohto mesačnej múdrosti, je tu:

Kým sa prejavím, spomeniem, že sa stal ohromná zhoda náhod. Na neuverenie. Predvčerom (v internetovom článku formulovať takto čas je jemne nemiestne, ale môžete prestať čítať, je to na vás), tak predvčerom som si spravil pohodu, všetko som stíšil, ľahol si do nášho ležoviska, ktoré zíva už týždeň prázdnotou (bez milujúcej a milovanej manželky je to veru na uzúfanie a uzívanie), vzal som manželkou doporučenú knihu a začítal som sa.

Chvíľu sa toho veľa neudialo, ale v momente, keď už som sa cítil po niekoľkých stranách naozaj začítaný, taký úplne v pohode (určite si to práve živo predstavujete, ako ste v takej pohodičke, keď vám toho len máločo chýba, nič vás neomína a tak), tak takto úplne v pohode som sa prečítal až k tomuto hľa:

Moment, hľadám to.

Tak už to mám. Pamätal som si, že je to pod nejakým matematickým vzorcom a veru bolo to tak.

Pán Ruche (70-80)sedí vo svojej knižnici a robí si poznámky svojím skleneným perom z Merana o gréckych matematikoch Pythagorovskej školy

Skřípání skla po papíře mu dělalo nesmírně dobře. Inkoust stékal jemnými prohlubeninami a napájel hrot právě takovým množstvím tekutiny, aby písmo bylo krásně vykroužené. Pan Ruche měl z tak krásného psaní i z toho zvuku, který pero vyluzovalo na stránkách sešitu s tvrdými deskami, přímo fyzické potěšení. Cože to napsal?

Nuž to si prečítajte už sami. Ak máte radi históriu, matematiku, trochu detektívky, román Papouškův teorém by sa vám mohol páčiť. A keď nie, aspoň viete, že sa vám táto kniha nepáčila.

Keď som si predvčerom prečítal uvedený citát, pomyslel som si, že by to bol fajn citát na júl. Sála z neho pohoda a osamelosť a osamelosť pohody, rozkoš z už zabudnutého písania atramentovým perom. Leto sa mi zdá práve vhodné na vyskúšanie práve takýchto krásnych analógových vecí.

A tu prichádza tá zhoda okolností. Dnes som si akoby náhodou našiel v admin sekcii môho blogu na SME upozornenie, že by som sa mohol podeliť o to Čo čítam. Tak je to tu. Aj sa delím, aj nezanedbám pravidelné články o citátoch, ktoré vystihujú môj pohľad na svet.

Po slovensky je správne teoréma, čo znamená:
poučka, ktorej platnosť je možno dokázať z axióm a výrokov skôr dokázaných; veta, výrok
Zdieľať?