Okamih delí čas na absurdnú minulosť a ešte absurdnejšiu minulosť

Čas je divná veličina. Jednak pri rýchlostiach blízkych rýchlosti svetla sa naťahuje ako med a súčasne v sebe obsahuje dejinné momenty fixované na okamih s nulovou dĺžkou. Práve o týchto momentoch to dnes bude.

Príbehy o časových okamihoch

Rozpráva sa taký príbeh, ako partia priateľov z NDR sleduje pád socializmu v televízii a jeden z nich smutne hľadí do podlahy. Jeho smútok pramení z toho, že včera zvíťazil a dostal poukaz na Trabanta. Ešte včera bol víťaz a dnes…

Trochu staršia historka je o tom, ako jeden minister financi ČSR v päťdesiatych rokoch minulého storočia večer v rozhlase hovoril ako nehrozí menová reforma. A na druhý deň bola. Včera ste boli boháči a dnes meníte peniaze v pomere 1:50.

Ešte nedávno bola jediná možnosť ako prejsť z jednej časti poľa na druhú časť poľa na Slovensko-Maďarskom pohraničí tak, že ste vykonali cestu k hraničnému priechodu a späť. Presunuli ste sa na vzdialenosť 10 metrov po trajektórii dlhej 45 kilometrov.

Niektorí šťastní Ukrajinci dostali 12.12 víza do ČR. Keď o ne požiadajú dnes, dostanú víza do EU. Asi. Toto som si nie istý, predsa len televízii neradno všetko zhltnúť aj s navijakom.

Prevádzkujete firmu na vydávanie straveniek. Ešte minulý rok ste mali obrat v miliardách, zmenou daňového zákona sa stala vaša existencia zbytočná. Dopad tohoto časového okamihu má ale iné rozuzlenie. Keď máte taký obrat, tak viete ako s časovými okamihmi vybabrať. Dokonca niektorí sú taký mágovia z NÚ, že niektoré okamihy sa ešte dlho nestanú.

A ešte jeden, kde vystupuje okamih v tom najokamihovatejšom svetle. Idete po zasneženej ceste. Šmyk, búračka, rozmlátené auto. Potom príde odmäk, teplý front, sneh sa za dva dni roztopí, je +10 stupňov a vy poistnému agentovi v tričku rozprávate ako ste toť za rohom v rýchlosti 40 km/hod neudržali svoje auto na ceste.

Sledujete? Časový moment. Okamih a včerajšok sa zrazu začne javiť ako absurdný. Ako by bol včerajšok z iného sveta. Ale poďme ďalej. Ďalej v čase, keď sa dnešok stane vďaka nejakému okamihu absurdnou minulosťou.

Príbeh o sérii časových okamihov

Jeden chalan natočil v kine film a nazdieľal ho. Ľudia si ho sťahovali a boli radi. Radi, že ušetrili 150 Kč/Sk/€/$ za lístok do kina. Doma si ho pekne pustili na superšpeciálHD digitálnom projektore na stenu. Vtipný ochrancovia práv povedali, že tým zdielaním im vznikla škoda 5,5 milióna Kč/Sk/€/$. Výpočet bol vcelku presný. Počet stiahnutí krát cena lístka. Chalan bol hlúpi, rodičia ho asi učili, že klamať sa nemá, tak sa klamať nenaučil poriadne. Usvedčili ho na základe kamery, ale hlavne lístku do kina a lístkov na autobus, ktoré u neho v bunde našli. Bol súd, teda nastal moment, kedy sa zdielanie ukázalo ako absurdné a sudca vyniesol trest. Náhrada škody 5,5 milióna a nejaké tie mesiace podmienečne.

A prišiel ďalší okamih, ktorý z predchádzajúceho rozsudku urobil absurdný pohľad na vec a z procesu komédiu. Mimosúdna dohoda 150 tisíc Kč/Sk/€/$. Chalan má 19 rokov, takže je predpoklad, že keď začne zarábať ( a medzičasom sa udeje nejaká tá inflácia) , splatí dnes požičané peniaze na zaplatenie pokuty z 3-4 platov. No dobre, musí z niečoho žiť a preukázal, že jeho inteligencia asi neumožní byť burzovým maklérom, tak z 6-10 platov.

Prosto, príde okamih, kedy sa dnešné snahy o zbierku na jeho pokutu budú javiť ako absurdné.

Ale pozor, máme tu ešte paralelné osudové okamihy. To keď Apple prišlo s informáciou, že bude za 4$ požičiavať akýkoľvek film od všetkých veľkých distribútorov. A za 6$ v skutočnej (rozumej polovičnej) HD kvalite.

Poučenie?

Hm, ako je vidieť z uvedených príkladov a vy by ste eventuálne vedeli pridať do komentárov ďalšie (keby sa vám chcelo komentovať), vždy príde okamih, ktorý z minulých skutkov urobí smiešnu historku. A potom príde ďalší okamih, ktorý dnešok oddelí a pošle do minulosti a ako každá minulá historka bude dnešok z pohľadu budúcej súčastnosti absurdná. Jeden z uvedených príkladov (ak neviete ktorý, tak ten so stravenkami) má ale v sebe skryté pozitívum. Ukazuje, že umiestnenie okamihov v čase máme vo svojich rukách.

Článok vyšiel pôvodne 16.1.2008

Zdieľať?

7 komentárov pri “Okamih delí čas na absurdnú minulosť a ešte absurdnejšiu minulosť

  1. Ak sa dobre pamätám, už tu jeden takýto článok bol. Aj ten a aj tento sú veľmi poučné… 🙂 Mám jeden príklad z osobného života, ale nechce sa mi ho vyrozprávať. Tá absurdita sa potom prejavuje v tom, že človek zrazu nevie, v čom žil, pre čo žil, či vôbec žil, alebo či vôbec žije teraz. 🙂

    Že by sme umiestnenie okamihov mali v rukách my? Niekedy ano, niekedy nie, niekedy iba čiastočne. Ponaučenie z vlastného osobného a všetkých uvedených príkladov je pre mňa to, že neexistuje pevný bod v živote, lebo keby existoval, otočím svojim životom.

  2. Áno, tybi, čistá recyklácia. Občas mrknem do archívu, čo som za bludy popísal v tomto ročnom čase pred rokom, dvomi a tak. Tento blog má archív od roku 2003, takže sa nájde aj nejaký nadčasový článok šikovný na znovu obnovenie. Jednak mi rastie návštevnosť a tak chcem ponúknuť staršie veci novým prichádzajúcim a druhak, občas nie je inšpirácia a tak si vypomôžem archívom. A mám aj nejaký zámysel…

    Presne v duchu tohto článku, je mi ľúto, ak sa texty stávajú pra pra starou minulosťou, lebo žijeme minulosťou novšou.

  3. Ak sa niečomu nedostalo patričnej pozornosti a je nadčasové, takéto nenásilné pripomínanie mi neprekáža. 😉 Okrem toho mi nadhľad toho článku spríjemnil deň, takže dík.

  4. Sarkastická sviňa? 😉 Závisí od uhla pohľadu. Kľudne to môže byť dobrý priateľ, ktorý nastaví zrkadlo a ukáže, za akými ptákovinami sme sa to naháňali.

Komentáre sú uzavreté.