Oplatí sa zmluva na 24 mesiacov a dvojnásobné zdraženie pred príchodom konkurencie?

Českým internetom sa šíria zajtrajšie novinové správy o tom, ako urobil O2.cz „revolúciu“ vo svojom portfóliu mobilného telefonovania.

Nejlákavějším novým tarifem je ten třetí. Tarif Free CZ obsahuje neomezené volání a posílání SMS kamkoliv v České republice a opět bez jakéhokoliv časového omezení. Tarif obsahuje i 1GB datový balíček.

Něco takového tady bylo naposledy snad v pradávných dobách, kdy v roce 1996 začínaly GSM sítě. Samotné nové tarify jsou ale oproti těm pradávným i nedávným velmi jednoduché. Ač je to k nevíře, nejsou zde žádné obezličky, časové ani jiné omezení, dokonce ani závazky.

Zdroj:  O2 rozjíždí českou mobilní revoluci. Neomezený tarif padl na 750 korun – iDNES.cz.

 

Nové tarify FREE jsou k dispozici všem zákazníkům, tedy i těm, kteří využívají jakoukoli z výhod plynoucích z 24měsíčního závazku – například vlastní-li dotovaný telefon. Všichni zákazníci se závazkem mohou jednoduše přejít na nový 24měsíční závazek s výrazně výhodnějším tarifem FREE. Nové tarify bude samozřejmě možné získat i bez závazku.

Zdroj:  Tiskové centrum – Tiskové zprávy – Revoluce u O2: Tři jednoduché tarify FREE a zcela neomezené volání a SMS za 749 korun | Telefónica Czech Republic.

Snáď to do nočnej uzávierky trochu vytriezvie a v zajtrajších novinách budú pre bežného užívateľa k dispozícii správy a hodnotenia a nie PíáR. Lebo:

  1. V Čechách je na spadnutie príchod virtuálnych operátorov a cenová vojna.
  2. Je to s úväzkom na dva roky. Bez toho je to +150Kč
  3. Zmena na novú tarifu vám nezruší vaše doterajšie dvojročné vazalstvo z doterajšej zmluvy. (Domnienka: mám obavu, že naopak predĺži vzhľadom na to, že zmluva je zmluva a zmluvy boli na „minimální měsíční útratu“, ktorá sa vlastne zníži.)
  4. Prostredná tarifa so 150 MB je cenová pasca  a markeťácka návnada na tarifu s 1GB dát.
  5. Pre málo telefonujúcich majiteľov smartphonov je to zdraženie mobilného internetu na viac ako dvojnásobok dnešných cien.
  6. O2 zneužívala svoje interné informácie. Za posledných 14 dní bombardovali zákazníkov telefonisti z O2, aby zaviazali na 24 mesiacov staré drahé tarify. (Telefonáty z čísiel 267 010 XXX mam nahraté)

Pre mňa zase nič. Ak obmedzím svoj účet len na tie služby, ktoré zahrňuje neobmedzená tarifa, platil by som dvojnásobok.