Platba za služby a obsah na sieti – sumarizácia napísaného

Úvod: (Preskočte!) Škoda začínať nové témy. Radšej rozviniem tie, o ktorých som už bol býval bol písal. To sú tie výhody dlhodobého blogovania. Inak, tak mi napadlo, že by som mohol do hlavičky toho blogu zakomponovať vetu „Založené roku 2003.“ Možno by to dodalo taký ten punc solídnosti, trvanlivosti a pevnosti. Alebo aj nie. Budem ešte o tom uvažovať.

Ale vráťme sa k meritu veci. Čo som to… Á, už viem!

Peniaze. Peniaze za obsah, peniaze za webové služby, platba za obsah. Venoval som sa tomu už niekoľkokrát:

Dnes pridám dve zamyslenia z iných strán. Jedno, ktoré obsahuje aj poznatky všeobecnej ekonomickej teórie, v petržalských luhoch a hájoch známej aj pod krycím menom „vetko“, nájdete v článku Obejde se online svět bez peněz? – LUPA. Hm, teoretizovanie o potrebnosti peňazí končí v momente, keď vás premkne hlad. To končí každá sranda a nastupuje boj o prežitie. Jasné, v súčasnej dobe, keď na každom rohu máme hypermarket plný potravy, ťažko hovoriť o boji. Napriek tomu, nezabúdajme, že jednou zo základných podmienok pre život je prísun potravy. A naplnenie tejto podmienky je bez peňazí v súčasnej dobe nemožná.

Ako hovorí klasik: Čokoľvek sa oplatí robiť pre peniaze, treba robiť pre peniaze.

Druhé zamyslenie je v článku O webu zdarma. (neodpustím si poznámku na vzdialený okraj: Redizajn ako noha – title bez nadpisu, fuj!) Je to celé asi o tomto:

Protože stejně jako prací vzniká vlastnictví, tak prací vzniká hodnota. Cena je výrazem vynaložené práce. Takže i věci, které jsou zdarma či bezplatně, mají svou cenu, pokud vznikly prací. Prosté. Přesto jsou lidé, kteří se s tím nechtějí smířit.

A končí to slovom chucpe. To slovo priamo volalo po akcii, tak som naladil Google a vypadla Chucpe – Wikipedie, otevřená encyklopedie.

Toľko zhromaždenie článkov na danú tému na jedno miesto. Pokračujem zamyslením sa nad riešením problému, ako speňažiť obsah.

Hm, zamyslení po fúru aj trošku, ale reálny spôsob platby za obsah zatiaľ v nedohľadne. Takže ostáva jediné, spoliehať na donácie (dary) dobrovoľníkov.

Trochu sa pohrávam s myšlienkou na spoplatnený obsah na tomto blogu. Nástroje sú, prispejete cez paypal (čiže zaplatíte platobnou kartou) a pošlem heslo k zaheslovaným článkom. Platnosť hesla na mesiac, na rok, na vždy. A čo by bolo za poplatok? Čo ja, viem, teraz ma napadá, že by to mohli byť rešeršné články z edície celúlozový výluh. Bonusový obsah Lekárne na webe. Alebo RSS bez reklám (časom, keď bude plné Adsensu, a to mi verte, že bude)

Totiž, to čo je v jednotlivých celulózových výluhoch verejne publikované je len časť toho, čo som si počas prechádzania sieťou poznamenal. V mojom Gooogle notebooku sa povaľuje mnoho odkazov a komentárov k nim, ktoré považujem za dobré vedomosti. A zdá sa mi, že by bola škoda pripraviť sa o konkurenčnú východu tým, že na tieto vedomosti upozorním. Jasné, všetko sú to v originále voľne dostupné zdroje. No hľadajte ich v kope internetového sena. Máte na to čas?

Zamyslenie berte ako uvažovanie nahlas. Myslím, že sa začína rysovať pridaná hodnota. Ešte chvíľu to nechám rozvaľovať sa v mozgovni a možno z toho čosi bude. Alebo aj nie. Edison vraj hovoril, že tých 4000 márnych pokusov bolo užitočných, pretože medzi nimi bolo schované fungujúce vlákno žiarovky. Čo vy na to