Podivnosti: Výber z bankomatu pred vstupom do hypermarketu

Chápem, keď sa ľudia rozhodnú, že budú fungovať v čisto hotovostnom režime. Nerozumiem, prečo si potom zriaďujú kreditné a debetné karty, ktorých majú plnú peňaženku a vždy pri sebe. Vrátane rôznych vernostných kartičiek a zľavoviek tak či tak zanechávajúcich elektronickú stopu.

Zaujalo ma, ako sa ľudia rozhorčujú, že mBank bude spoplatňovať opakované výbery z bankomatu. Ak platím kartou, tak je mi to jedno. Raz do mesiaca si vyberiem tú, už otestovanú, porciu hotovosti na platenie tam, kde o ich služby stojím aj napriek tomu, že neprijímajú karty a inak platím všade kartou. Alebo si vyberiem celú výplatu naraz a chodím počas mesiaca do skrine medzi obliečky na paplóny. Ale mix?!? Prečo to ľudia robia?

Všimol som si u nás v hypermarkete, ako sa ľudia zastavia v bankomate, vyberú 100-150 € a vzápätí ich minú v pokladni.  Úplne mi uniká zmysel tohto počínania. Ušetriť? Na to sú lepšie metódy, ako napríklad nákupný zoznam, najesť sa, nechať deti doma a podobne.

Ale veď nemusím chápať všetko. Tak som si povedal: Napíšem do blogu a možno sa od vás dozviem, že moje čisto kartové platenie je podivné.

4 komentáre pri “Podivnosti: Výber z bankomatu pred vstupom do hypermarketu

  1. Ja bežne platím kartou (mám to rád, platím ňou kde sa dá), ale – žiaľ – moja banka ma dostáva do situácie, keď jednoducho radšej vyberám hotovosť pred nákupom. Divné? Áno. Prečo?

    Večerný nákup, prichádzal som do rodnej Žiliny niekedy po jedenástej večer po dlhej ceste autom. V ruke nákupný zoznam, z čoho budeme doma žiť najbližšie dni. Hotovosť žiadna (veď v banke sú peniaze iste bezpečnejšie než u mňa v hrsti), prídem ku pokladni, usmiaty podám kartu a nič. Vraj nedostatok prostriedkov na účte. Neveriacky pozerám na mobil a hľadám SMS správu s informáciou o tom, že dorazila výplata. Nákup rádovo nižšej hodnoty, ako posledný disponibilný zostatok o ktorom viem. Nechávam ostatných zákazníkov (s pohľadom: skap do rána ty *****) a bežím k bankomatu pred obchodným domom. Rovnaká situácia.

    Telefonujem banke, zdvíha zjavne ospatá pracovníčka: že majú účtovnú uzávierku a moja karta počas nej bude vykazovať 0, aj keď tam reálne nejaké financie mám. Vraj skúsiť zaplatiť o desať minút. Platil som o desať, dvadsať a hodinu. Stále rovnako. Po treťom telefonáte vysypali niečo o tom, že to bežne trvá tak hodinu – dve a že ak nechcem mať takéto problémy, mám si od nich kúpiť ďalší produkt pre ožobračovanie pracujúcej triedy: kreditnú kartu.

    Mobilné telefóny majú jednu nevýhodu: nedá sa zlostne hodiť slúchadlom, aby druhá strana počula na vlastné oči (to nie je chyba), čo si myslím o ďalšom vývoji konverzácie. Suma sumárum som sa ku svojim peniazom dostal po hodine a pol, keď už na mňa pokladníčka súcitne pozerala a mal som pocit, že mi pri poslednom pokuse povie, nech si zoberiem tie veci a idem jej z očí. Medzitým som detailne spoznal ponuku hypermarketu a neexistoval tam časopis, ktorý by som „neprelistoval“.

    Druhý dôvod bol ten, že moja karta sa správala v POS termináloch divoko: niekedy fungovala, inokedy nie. Ako na potvoru odmietala spoluprácu práve tam, kde nebýval poruke bankomat. Raz som nechával auto odstavené na benzínke, dôvod jasný 😉 Reklamácia v banke prebiehala veselo, lebo pracovníčka ma presviedčala, že karta je úplne v poriadku, keďže vidí výbery z bankomatov a žiadne zamietnuté transakcie. Tam som bol opäť v úlohe tútora vysvetľujúceho fakt, že terminál nie že zamietol transakciu, ale moju kartu ani nerozoznal po vložení.

    Zatiaľ toľko k elaborátu: Oxymoron Juraj – nenávidená hotovosť zachraňuje situáciu.

  2. Rozdiel je v:
    – rad pred bankomatom vs. rad pri pokladni
    – súkromie pri ťukaní PIN-u
    – psychologický efekt: mám peniaze, tak viem že môžem nakúpiť vs. bude fungovať terminál + karta + pamäť (PIN) a podarí sa mi zaplatiť nákup?

  3. Tiez tomuto pocinaniu nechapem a tiez nechapem preco niesu platobne terminaly vsade. V restauraciach, malych potravinach proste vsade.

    Toto leto som bol v svedsku tam to funguje troska inak. Terminaly na benzike. Vlozis kartu a capujes benzin, samoobsluzne terminaly v potravinach. Vlozis kartu do skenera a skenujes potraviny, na na konci nakupu natukas pinkod a odides. Vsade sa dalo platit kartov, vacsinou plen automatizovany system.

  4. Prečo nie sú platobné terminály všade? Lebo banky si pýtajú nejaké percento zo zaplatenej sumy a minimálnu platbu + mesačný poplatok. Takže niektoré predajne by robili na banku nič by im nezostalo.

Komentáre sú uzavreté.