Pohrávanie sa s GPS v domácnosti

Začínam uvažovať nad GPS. To znamená, že proces prešiel do druhej fázy – hľadanie využitia. Navigácia v aute sa samozrejme natíska ako prvá. No vidím tu ďalšie potencionálne možnosti.

Tejto technológii predpovedám zásadný rozvoj. Rozvoj sa deje dobre v tedy, keď máte nejakého dobrého poštového koňa, ktorý vám ten rozvoj odtiahne. V technológiách pre masy sú týmto poštovým koňom mobily. Mobily potrebujú nejakú ďalšiu fičúrinku na podporu svojich predajov. Veď to poznáte, všetci to chcú (markeťáci nás presvedčia o nevyhnutnosti) a len zlomok to využije (zdravý rozum našťastie vždy zvíťazí). Takže príde GPS do mobilov, GPS do fotoaparátov, GPS do PDA, GPS do laptopu, GPS do chladničky, GPS do tvorby webu.

Onehdá som čítal o službe Loopt.com. Myšlienka pekná. Akurát sa mi zdá, že teleopovia ju nebudú veľmi podporovať ;). Veď sa len skúste započúvať ako začína 90% súkromných telefonátov:
„Kde si? Čo robíš? Kedy sme sa to mali stretnúť?“
Keď budem mať v telefóne informáciu o lokalite dotyčného, načo by som platil za hovor? Toto je len jedna z možností, ako si viem predstaviť využitie GPS.

Ďalšou sú digitálne fotoaparáty. Dáta o mieste fotenia, k tomu aplikácia, ktoré spojí záznam trasy s umiestnením jednotlivých fotiek a vygeneruje mi mapku, kde som bol aj s fotkami daných miest. K tomu samozrejme satelitný pohľad.

Čo som medzi riadkami technológie GPS vypozoroval, je sila bodov záujmu (POI). Také časté výskyty radarov by sa mi naozaj hodili. Ale je tu jedna vec ktorá ma v cudzom meste vždy trápi. Kde nájdem dobrú reštauráciu? Predstavujem si to takto: Niekto napíše o tom, ako sa mu niekde dobre jedlo. Prihodí tam GPS súradnice. Do vyhľadávača zadám že chcem nájsť články o reštauráciách v mojej blízkosti. Alebo o čomkoľvek v mojej býzkosti. Ja viem, že teraz to ide (hlavne v amerike), ale stále to chce hafo ručnej práce pri zadávaní lokality. GPS dáta a hlavne ich podpora na strane lokálnych vyhľadávačov by to dokázali zautomatizovať a hlavne by sa zdrojom informácii stali masy. A o tom ako je výhodné, aby masy pracovali, som už písal.

Tak takto vidí GPS technológiu ten, kto uvažuje o jej zakúpení. A ako ju vidíte vy, čo ju vlastníte? Máte nejaké zaujímavé využitie? Nie že by sa mi nechcelo gúgliť, no mám takú skúsenosť, že na vyhľadanie špeciálnych spôsobov využitia sa ťažko hľadajú tie správne vyhľadávacie frázy. Veď napíšte o tom. Ak máte blog tak u seba, ak nie tak do komentárov. Prípadne rovno do projektu www.recept-na-život.sk Osobné skúsenosti a individuálne finty nám markeťáci nikdy neponúknu.

Zdieľať?