Poklady geocachingu a zbieranie SWG

V schránke v hre Geocaching sa nachádza poklad. Preto sa hráme, lebo chceme nájsť poklad. Ten poklad tvorí všelijaké drobnosti. A medzi nimi má špeciálne postavanie obyčajné drevené koliečko s magickým pomenovaním SWG

Drevené koliečka, takzvaneé CWG (Czech Wood Geocoin) si vymysleli v Čechách. Časom sa rozšírili v podobe SWG (Slovak Wood Geocoin) aj na Slovensko. A aj do niektorých ďalších krajín, takže všeobecne sa zvyknú označovať skratkou xWG. Ale to už pomenej. Preto sú zahraničné skôr raritné a teda u zberateľov cenené kúsky.

Zbieranie xWG je jedna z mnohých súčastí a vrstiev geocachingu.  Sú to drevené koliečka priemeru 3,5 centimetra. Na jednej strane je  oficiálny znak geocachingu a na druhej obrázok podľa vlastného výberu samotného kešera. CWG sú osobné. Každý si môže nechať vyrobiť svoje. CWG sú určené na zbieranie. Svoje dávate do kešiek na výmenu a z kešiek si za to vezmete nejaké cudzie. A vaša zbierka CWG/SWG proste xWG pomaly rastie.

V pozadí existuje takzvaný oficiálny katalóg. Výrobcovia vedia, že existuje a že z každej novej dávky nových CWG treba do tohto katalógu zaslať 2 kusy. Správci katalógu CWG nafotia a sprístupnia na webe. Vrámci tohto procesu  sa udržuje istá štandardizácia. A vďaka tomu môže existovať všelijaké formy zberateľstva. Pri príležitosti konania megaeventov v Čechách či na Slovensku sa občas koná aj výstava tohoto katalógu. Poviem vám, je to pastva pre oči.

Asi najzaujímavejšia a najkomplexnejšia webová stránka, kde si môžete viesť evidenciu svojej zberateľskej zbierky je na http://cwg.gcm.cz/ Keď som to tam dnes kontroloval, tak len osobných existuje 12921 rôznych. Aj moja zbieročka tam niekde visí. Mám už vyše 250 unikátnych, heč. 😉

 

Zbierka CWG

Zbierka CWG

V komunite kešerov sa vedú večné spory, ako je to s pravidlami výmeny SWG. Ak to beriem prísne podľa pravidiel geocachingu, tak CWG je predmet v poklade kešky ako každý iný. Jeho výrobná cena je cca 10Kč/0,3€ a v duchu pravidla „mením tak, aby hodnota pokladu neklesala“ je ktokoľvek oprávnený meniť drevené koliečko z kešky za čokoľvek v rovnakej alebo vyššej hodnote.

Druhý pohľad vychádza z toho, že vieme, že CWG sú predmetom  zberateľského  záujmu. Preto je etické meniť v poklade kešky xWG za xWG. Preto je etické, ak CWG nezbieram, tak ich v keške nechám pre ďalšieho lovca kešky.

Ak si niekto objedná/kúpi svojich 100 kusov hádam je evidentné, že ich chce postupne minúť v keškách. Veď čo by s nimi iné robil, že? Keď v tom istom období svoju zbierku obohatí o 90 kusov iných, tak evidentne menil fér. Ak vymení za ten čas všetky kus za kus v keškách či na eventoch môže si dať bobríka „vzorný menič“. Ak si občas z jednej kešky vzal bez náhrady a o deň neskôr dal do inej bez náhrady, je len zábudlivý.

SWG-čka sú taká hmotná pripomienka vašej záľuby. Niektorý si ich doma vystavujú. Niektorých vôbec nezaujímajú. Ja ich mám rád a každý lovecký deň považujem za úspešný, keď sa mi podarí v nejakej keške nájsť CWG. Hneď siahnem do vrecka a vymením ho za svoje. A siahnem tam aj keď sa mi keška páčila. Odmením ju a obohatím jej poklad o svoje CWG len tak. A moje CWG tak urobí neskôr radosť ďalšiemu zberateľovi.

Robiť radosť iným, o tom hlavne je geocaching.