Pokračovanie: Napíšte si svojho Zandla 2

Pred nejakým časom sa Patrik Zandl na svojom blogu zamyslel nad autorskoprávnou ochranou. Dosť som to vtedy rozporoval pomocou dôkazu sporom:

Patrik Zandl dal dohromady úvahu o tom, kam by mal smerovať vývoj v oblasti autorských práv. Ak by som poukazoval priamo na nezmysly, ako podpora krížového financovanie (záznamy verzus koncerty),  absenciu nákladovej položky tvorby, ignoráciu existencie konečnosti autorskej ochrany v použitých príkladoch, neriešenia čo s označením autorstva  a ďalšie, asi by sme sa sporili o blábolovitosť jeho textu do súdneho dňa.

Poďme chvíľu súhlasiť

Tak to skúsme sporom. Uznajme, že má Marigold pravdu a napíšme spoločne svojho vlastného Znadla.

Zdroj:  Blábol o autorských právach | M+M+M+M (4M).

Tušiac, že to príde stačilo počkať.

Pozrime sa na jeho najnovší nápad vydať dávno stratené (z bloguje.cz neostal ani poletujúci elektrón) časti knihy Přiběh strýčka Martina očami jeho blábolu o autorských právach.

Z podnikateľského hľadiska práve pre neexistenciu akejkoľvek elektronickej kópie a rovnako kvôli neexistencii akejkoľvek prémiovej papierovej publikácie považujem jeho nápad za predaj mačky vo vreci. Rovnako som to kritizoval, keď boli v predpredaji lístky na jeden z TEDexov so slovami: „Prednášajúcich ešte upresníme, ale registrovať sa už môžete.“

Áno, spoliehajú na silu značky. Predávajú značku TEDex a značku Zandl. Pre niekoho je tak dôveryhodná, že by ste si kúpili dlhopisy kryté len dobrým slovom?

V podnikaní je vyvážené riziko vyšším výnosom. Kalkulované riziko prináša nižší, ale istejší výnos.

Hovoríte, že to nie je mačka vo vreci? Že to ľudia čítali, že to vychádzalo na bloguje.cz? Že je to dohľadateľné na archive.org a cez Google sa dostanete k stovkám laických recenzií čitateľov? Hm, ja by som celkom rád investoval. Ale vtedy som to nečítal. Prečo to nie je dostupné rovnako (na dva kliky), ako veľmi podobný projekt Miloše Čermáka  Lovestory ve výtahu (a dalších 77 povídek z fleku)?

Takže spojme si tie dve oblasti – Zandlov  prístup k autorskému právu a predaj mačky vo vreci. Myslím, že dozrel čas napísať si vlastného Zandla. Vďaka upozorneniu (na FB) na PDF kópiu na webe archive.org by to nemusel byť až taký problém. Každý z vás môže byť autorom mojich príbehov (veď aj ja som Martin 😉 )  A ilustrovať si to môžete fotkami od Marka Prokopa. To je tiež jeden srandista autorského práva, stačí že to prehlásite za aplikáciu a je všetko podľa neho legálne.

Ešte stále chcete investovať do podnikateľského nápadu pýtať peniaze za niečo, čo je voľne dostupné od tisícov autorov vďaka ignorácii autorských práv? Riziko, že sa dávno dopredu objaví PDF kópia tu je, ale výnosy budú určite primerane vysoké.

Ešte stále máte pocit, že nebudete kupovať mačku vo vreci, keď jej presná kópia vám leží na pohovke vedľa vás? No dobre, šušťavý papier s venovaním nie je tak úplne kópiou neredigovaného PDF dokumentu. Ale existuje teda ten produkt, ktorý si dopredu idete kúpiť? A napísal ho vôbec niekto s menom Zandl?

Zdieľať?

4 komentáre pri “Pokračovanie: Napíšte si svojho Zandla 2

 1. noeco je nedopovedane, alebo pointu si musim domysliet, alebo chyba kontext, alebo nerozpoznavam zamerne opacne formulovanu ironiu.

  z clanku netusim, co znamena obrat, podme si napisat zandla. teda mam viac teorii, no chcel som vediet, ktora je spravna.

  moc naznacujes, malo jasne ukazujes, co je zle. teda, asi naznacujes, ze je nieco zle.

 2. noeco je nedopovedane, alebo pointu si musim domysliet, alebo chyba kontext, alebo nerozpoznavam zamerne opacne formulovanu ironiu.

  z clanku netusim, co znamena obrat, podme si napisat zandla. teda mam viac teorii, no chcel som vediet, ktora je spravna.

  moc naznacujes, malo jasne ukazujes, co je zle. teda, asi naznacujes, ze je nieco zle.

 3. Spätné upozornenie: Zas plačú autori hudby, plakať by mali ich zákazníci | M+M+M+M (4M)

 4. Spätné upozornenie: Zas plačú autori hudby, plakať by mali ich zákazníci | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.