Potvrdené: Maďarsko má problém s kontrolnou otázkou demokracie

Keď som bol býval bol 4. 1. 2012 napísal článok o tom, ako má Maďarsko problém s kontrolnou otázkou demokracie, vzbudilo to trochu rozruchu.

Potom som sa nevedel rozhodnúť, či ho nemám rovno nazvať nacistom alebo komunistom. Táto nerozhodnosť ma pochytí vždy, keď začnete demontovať demokraciu.

To už vyvolalo rozruch dokonca aj v radoch rozhlasových redaktorov. S jedným som si na FB pekne podiskutoval o tom, či je väčšia demokracia v USA alebo v Maďarsku, veď obe krajiny majú, respektíve chcú mať, predregistráciu voličov.

Dôkaz sporom je vyriešený. Č.B.T.D.

Novela omezuje prostor ústavního soudu a ruší všechna jeho rozhodnutí přijatá před rokem 2012. Tím také ruší možnost využívat starší rozsudky jako precedens.

Kritici reformy označují novelu základního zákona za mstu ústavním soudcům za jejich odmítavý postoj k některým dřívějším Orbánovým iniciativám. Šlo zejména o zamítnutý návrh zákona o povinné registraci voličů.

Německý tisk dokonce píše, že se tím Maďarsko vzdalo právního státu.

Zdroj:  Maďarsko změnilo ústavu. Omezilo moc ústavního soudu a nezávislost škol i církví – Zprávy.rozhlas.cz – ověřené a aktuální informace 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

 

Kritikům novely ústavy vadí také to, že umožní trestní stíhání za bezdomovectví a že bezdětné homosexuální páry nebudou nově označovány jako rodina. Úprava základního zákona podle nich také omezí ekonomickou soběstačnost univerzit či nezávislost církví.

Zdroj:  Maďaři schválili změnu ústavy, pocítí ji bezdomovci i gayové – iDNES.cz.

Len stále som nerozhodný, či poddané obyvateľstvo (Maďarsko nie je podľa Ústavy republika, nezabúdajte na to!) si skrz zástupcov zvolených v posledných (nie ostatných, ale posledných) voľbách, zaviedli nacizmus alebo komunizmus. Čo myslíte vy?

Mne nevadí, že to nie som ja, kto nakoniec presadí moje myšlienky ako svoju najobľúbenejšiu ideu. Ale po toľkých dôkazoch by som trošku, fakt aspoň trošku, ocenil, keby ste sa nesnažili hneď v prvej vete svoju námietku formulovať ako že som debil.

Na koniec na tie moje slová dôjde a budete za debilka. Ja chvíľu a vyjasní sa to, vy natrvalo. Trpte debilkovia moji.

Pod čiarou: Britké slová neuznaného a zatrpknutého? Ale kdeže priatelia! Len nemám trpezlivosť čakať kým na to prídete sami. Radšej sa chcem venovať somarinám okolo procesného riadenia lekárni, ako vám zachraňovať životy v drese červeného kríža v najbližšej vojne.

Zdieľať?