Pozrite sa na svoje topánky

Pretože mám dovolenku, zverejňujem niekoľko starších až prastarších článkov, ktoré som publikoval v prvej verzii blogu. Jedným z dôvodov je aj ten, že chcem tieto články preniesť do nového systému, aby som mohol staré a nezáplatované CMS vypnúť. Tiež si myslím, že mnoho mojich súčasných čitateľov tieto články nečítalo a bola by škoda, keby zapadli do zabudnutia. Tento článok vyšiel dňa 07. 10. 2003 (369 x prečítané)

Screenshot starého webu (4M)
Screenshot starého webu (4M)

Dnes večer som si čistil topánky. Som tradicionalista, takže som k tomu pristúpil tradične. Manželka mi zakúpila box na topánky. Čierny. V kovovej škatuľke. Nosím čierne topánky. Hodia sa k čiernym nohaviciam a tie k čiernej košeli. Keďže mám dosť oblečenia čierneho, čierne topánky nosím často. Pri častom nosení sa ošúchajú, ušpinia. Bežné čistenie topánok ale nie je určené na čistenie od špiny. Skôr ide o rituál, ako opäť vrátiť topánkam zašlú slávu, zahojiť drobné rany na povrchu a ráno v naleštených topánkach nonšalantne vykročiť do krásneho jesenného rána. A práve o tradičné, obyčajné veci a činnosti dnes pôjde.

Otvoril som zásuvku na skrinke na chodbe. Tam dole sa skrývajú rituálne potreby: Malá kefka na nanášanie boxu, kefa na rozotieranie a vykefovanie boxu a veľmi dôležitá handrička na záverečné preleštenie. Vzal som do rúk škatuľku s boxom. Kovová škatuľka na box je prvý dôvod, prečo sa s vami chcem podeliť o zážitok s čistenia topánok.

Po dlhom čase som sa opäť dotkol dokonalosti. Škatuľka na box je krásna, jednoduchá a poctivá. Je to presný výlisok z plechu. Vrchnák so spodnou miskou do seba presne pasujú. Pretože ten, kto navrhoval tento obal vedel, že horný diel bude presne pasovať, vymyslel múdry otvárací mechanizmus. Stačí len pootočiť a skrutka s krídelkami odsunie vrchnák hore zo spodnej misky. Nádherne jednoduché. Výrobca vedel, že vyrába škatuľku, ktorú budú otvárať ľudia. Vedel, že ľudia, ktorí si čistia topánky sa starajú aj o svoje nechty. Vedel, že nechty sa pri otváraní škatuliek bez otváracích mechanizmov lámu. Preto umiestnil na bok škatuľky praktický otvárací mechanizmus. Tomu ja hovorím profesionalita.

Čistiť topánky je dôležité, pretože pri tom môžete byť sami. Málokto z rodiny má chuť sa zašpiniť. Máte v rukách rozumné veci. Veci, ktoré majú svoje stále miesto a zmysel na zemi. Robíte činnosť, ktorú robil váš otec, jeho otec a dokonca aj otec otca vášho otca. Skrze tú profesionálne vyrobenú škatuľku na čierny box sa spájame so svojimi mužskými predkami.

Pri čistení topánok si otestujete spoju manuálnu zručnosť. Niekedy v polovici procesu sa určite zahľadíte na svoje ruky. Nie je vyhnutia, musíte odložiť ľavú topánku a vziať do rúk pravú. Je to tak prirodzenejšie. Na ľavú ruku si nastoknete najprv ľavú topánku. Vyčistíte a keď budete siahať po pravej všimnete si, že ste sa ušpinil. Možno si uvedomíte, že vaše ruky sa trochu zmenili, že zosilneli, že sú iné ako pred rokmi. Ľaváci budú asi čistiť v opačnom poradí.

Keď budete odkladať vyleštenú ľavú, prirovnajte ju k pravej, ešte nevyčistenej. Vždy to tak robievam. Upokojí to, získam pocit, že práca ubieha, že už nie je tak ďaleko do konca, že čosi už za mnou vidno.

Po skončení určite uložte topánky pekne vedľa seba. Zavŕšite tak dokonalé dielo. Nádherne vyčistené topánky, mierne lesklé, úhľadne ležiace vedľa seba. Rany na povrchu kože topánok sú zahojené. Možno vám tá chvíľa samoty pri čistení topánok poslúžila aj na prečistenie myšlienok. Možno ste mysleli na to, kde ste boli a kam sa zajtra v týchto topánkach vyberiete. Ktovie. Aj ja som blúdil v myšlienkach všelikde. Čistenie topánok je na to vhodné. Je to jednoduchá a bezpečná práca.

Včera večer som opäť pocítil silu jednoduchých vecí a všedných okamihov. Okolo týchto všedností sa denne motáme.

Ak si ešte na budúce ráno spomeniete na tento článok, pozrite sa na svoje topánky. Ak máte kožené topánky, ste na dobrej ceste zažiť večernú pohodu pri ich čistení.

Zdieľať?