Prečo by ste si mali kupovať PDA?

Pretože je víkend, zverejňujem niekoľko starších až prastarších článkov, ktoré som publikoval v prvej verzii blogu. Jedným z dôvodov je aj ten, že chcem tieto články preniesť do nového systému, aby som mohol staré a nezáplatované CMS vypnúť. Tiež si myslím, že mnoho mojich súčasných čitateľov tieto články nečítalo a bola by škoda, keby zapadli do zabudnutia. Tento článok vyšiel dňa 16. 03. 2004 (1002 x prečítané)

Ako nadšenec Pocket PC platformy chcem zhrnúť pár vlastností, ktoré na mojom vlastnom oceňujem. Mám iPAQ 3630. Muzeálny kus. Je členom rodiny, milujem ho a volám ho Džejms. Koncept PDA považujem za veľmi podarený. Prečo? Odpoveď na túto všetečnú otázku troj až 12 ročných detí nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Screenshot starého webu (4M)
Screenshot starého webu (4M)

Najprv základné predpoklady, bez ktorých čítanie nasledujúcich riadkov môže byť nočnou morou:

  • Musíte aktívne používať MS Outlook ako by to bol váš diár
  • Na správu svojej kancelárie používate balík MS OFFICE
  • Máte radi čisté informácie v textovej podobe.
  • Máte k dispozícii klasické PC s Windows 2000 alebo XP

Hore sú uvedené základné podmienky na elimináciu všetkých zásadných problémov. Ak ich spĺňate, väčšina problémov ani nevznikne.

Džejms si pamätá. To je základná axióma. Pamätá si, kde mám v ktorom čase byť, čo tam mám robiť. Slúži ako diktafón, poznámkový blok (na krátke poznámky a náčrtky). Takže keď už som na správnom mieste v správnom čase, môžem si zapamätať čo som tam vlastne robil. Programy:

  • Vstavané PIM aplikácie Pocekt Outlooku. Sú to optimalizované verzie veľkého MS OUTLOOKU
  • StopTime 2.0 forPocket PC. Je to vlastne budík, stopky, kalendár, baterka a poznámkový blok v jednom.
  • Sofistikované poznámky: Notes Explorer
  • Vstavaný diktafón

Džejmsa používam namiesto novín. Existuje takzvaný textový Internet. Každý šikovný poskytovateľ informácií generuje svoj web v rôznych formátoch. Na obrazovku s rozlíšením PDA sa toho veľa nezmestí. Preto je treba selektovať. V tomto prípade je to na prospech veci. PDA verzie webov, to sú čisté informácie. Bez animácii, zbytočných obrázkov a iného informačného balastu. Môj Džejms a ani väčšina PDA v súčasnosti nedisponuje GSM/GPRS modulom (prípadne inou komunikačnou technológiou). Aj keby som ten GSM/GPRS modul mal, pripojenie je dosť pomalé na priame on-line surfovanie po textovom Internete. Lepšie je využiť niektorý z off-line browserov. Programy:

  • WORLD OFF LINE od Sunnysoftu.

Princíp použitia je jednoduchý: Pre každú stránku, ktorú si budete chcieť prečítať si nastavíte čo všetko sa má stiahnuť (obrázky, úroveň odkazov…). Ja mám takto nastavených 19 kanálov. Niektoré nastavenia kanálov pre tento program je na domovskej stránke programu. Nič však nebráni vytvoriť si svoje nastavenia. Ako kanál sa dá použiť aj stránka z klasického internetu. Musí však byť napísaná bez použitia tabuliek a hlavne bez definovania absolútnych veľkostí. Inak sa vám stránky zobrazia za roh. Nepomôže ani zarovnanie stránky na veľkosť PDA.

S Džejmsom sa dá surfovať po Internete. Toto je klasická marketingová sprostosť. Nedá sa. Jedine po stránkach optimalizovaných pre PDA. Hovorím tomu Textový internet. Na internete existuje veľa hnutí a osvetových pracovníkov, ktorý sa bijú za bezbariérový web a iné bohumilé ciele. Ich snahy by priniesli úžitok aj nám, užívateľom PDA, ale sú dosiaľ v menšine. Osobne som skeptický, či sa im niekedy podarí presadiť, ale uvidíme. Na surfovanie si kúpte zariadenie s obrazovkou aspoň 30×23 cm.

Pri surfovaní je Džejms príjemný spoločník. Na prvý pohľad to odporuje predchádzajúcemu bodu, ale moment vysvetlím. Sledujte ma: zaujala vás nejaká stránka pri surfovaní na vhodnom zariadení? Je tam textu na tri strany? Nestíhate? Nevadí! Použijete náš zázračný čistič, jejda trepem, PDA. Programy:

  • HandStory Concerter for Pocket PC. Na PC (vhodnom zariadení na surfovanie) mám inštalovanú free verziu. Prevedie zobrazenú stránku na text a uloží do synchronizačného priečinka. Jeho obsah sa automaticky synchronizuje s PDA
  • Mobilpocket reader lite. Ak by ten textový dokument bol väčší, je lepšie na prehliadanie použiť čítačku elektronických kníh.

S Džejmsom chodím nakupovať. V dnešnej ére hypermarketov a rôznych marketingových akcii na všelijaké sprostosti čo nepotrebujem, je dobrý nákupný zoznam neoceniteľný. PDA je dosť drahé na to, aby ste ho niekde len tak zabudli. To zaručuje, že ho máte stále pri sebe. Nákupný zoznam na papieri som už párkrát zabudol doma na stole. Ako som písal hore, Džejms si to pamätá. Malý bous/malus používania PDA pri nákupe: Budíte závistlivé pohľady. Program:

  • ShopEZ. Dá sa použiť na evidenciu čohokoľvek, kde potrebujete opakovane použiť zaškrtávací zoznam.

V Džejmsovi mám ešte pár zásadných programov:

  • ICQ. Je aj vo verzii pre Pocket PC. Používam ho málo, ale mám jednu príjemnú príhodu. Tíško sa usaďte, rozprávka začína: Som na služobnej ceste v Severných Čechách. Na mobil mi prišla SMS od brata. Sedel v škole za počítačom. „Prečo si nie na ICQ?“. Zastal som na parkovisku, vytvoril som spojenie Džejms – infra – Nokia 6310 – GPRS – Internet, spustil ICQ a naťukal: „Čo nevidíš šak som online?“ A príjemne sme si pokecali. Nakoniec som udal skutočnú polohu. On bol prekvapený, ja vysmiaty.
  • Total Comander/CE. Poriadny správca súborov sa vždy hodí. Na karte mávam vždy riadnu zásobu súborov. Pracovných aj osobných
  • PocketMusic Keďže mám len 16MB ROM, MediaPlayer sa už nezmestil. Tento prehrávač spraví z môjho Džejmsa príjemný MP3 prehrávač. Do desktopových programov na správu hudobnej kolekcie existujú pluginy. Tieto uľahčujú prenášanie hudby ta a napäť. Používam Media Jukebox.
  • XnVIEW Pocket version na prezeranie a organizovanie obrázkov. Použitie PDA ako dočasného úložiska fotiek z digitálneho fotoaparátu vyžaduje dostatok pamäte, prípadne dva rozširujúce sloty. Toto nemám, ale aj tak som párkrát zafrajeril s fotkami mojej rodiny.
  • Kalkulačka. Mne stačí vstavaná, ale dá sa zohnať aj poriadna inžinierska. Malá, ale dôležitá aplikácia. Hlavne na uzemnenie rýpavých poznámok typu: Excel to má, ale spočítať 125/34 – na to potrebuješ ďalší stroj. Nie, s PDA nie.
  • Rules ver 1.0 Absolútne najdôležitejšia aplikácia. Klasické pravítko. Dôležitosť tejto aplikácie je v dvoch veciach: Na merania je skoro nepoužiteľná,po druhé: dokazuje neobmedzené spektrum možností PDA.

V budúcnosti by som rád čosi napísal aj o ďalších programoch ktorá používam. Námatkovo vyberiem:

  • pluginy do today obrazovky
  • Malé utilitky
  • Blbosti na jedno použitie
  • Hry
  • Nové prírastky a zmeny programov
  • Na čo PDA naozaj nie je

5 komentárov pri “Prečo by ste si mali kupovať PDA?

  1. Ja mam Acer n311. Display 640×480 a vstavane wifi 🙂 Natom sa uz da surfovat 🙂 stranky sa pekne zobrazia ako na normalnom pocitaci, sice treba trochu viac scrollovat, ale pri zoome na 70% je citatelnost postacujuca a stranka sa na sirku zobrazi cela (Hovorim o Opere Mobile, IE nieco take nedokaze)…

    Na takom PDA sa dobre aj zahrat. Ved hry ako Transport Tycoon Deluxe, Warcraft 2 ci Age of Empires a plno inych ktore poznate z klasickeho PC. Silnejsie processory zvladnu aj Tony Hawk Pro skater 2 a pod. Tiez existuje plno emulatorov roznych zariadeni ako „GameBoy emulator“, „Playstation emulator (PSX1) atd…

    Taktiez sa na nom daju pozerat filmy. Film v DivXe pri rozliseni 320×240 ma okolo 200mb co je v pohode. Cize to posluzi aj ako prenosne DVD. Tu je ale treba cim vacsiu kartu 🙂

    Cize PDA uz nieje len pre business manov ale je to dobra hracka aj pre mladsich ludi 🙂 Samozrejme ak si ho chcete kupit hlavne kvoli hram, kupte si radsej Sony PSP alebo Nintendo DS. PDA nieje herna konzola aj ked sa na nej da slusne zabavit.

  2. tiez som mal pda, ale … teraz sa vsetko zmesti do mobilu, pda uz nie je to, co bolo … ved moj mobil ma prehravac videa, samozrejme mp3, radio, internet, e-mail, dobry lcd, bluetooth, fotak, poslabsia kamera … icq ide cez javu, dokonca som si na takomto, rozmerovo malom lcd zvykol citat aj knihy (co som si povodne nemyslel, ze sa da), prezerat office subory tiez mozem, akurat ten edit … jedine co mi chyba je wifi, ale to sa tiez da riesit, no zatial to nie je prioritne a kto xce, ten si kupi mobil uz aj s tym, gps …

  3. No to hej, mobili uz dobiehaju PDAcka… Moj otec si nedavno kupil Nokiu n73 a ta ma Rozlisenie 320×240 co je rozlisenie ake ma vacsina PDA a ma to Symbian.

    Ale predsa WIndows je windows. Na tom sa funguje inak ako na mobile 🙂

  4. Mohol to byť pekný článok, škoda, že som musel prestať čítať pri odstavci „základné predpoklady“ 🙂

Komentáre sú uzavreté.