Predám doménu, Zn.: Za nič maximum

Minulý týždeň sa nahromadilo niekoľko článkov o doménovom špekulantstve. Prinášam ich prehľad a niekoľko slov k problematike. Veď nie je nad to, mať možnosť sa slobodne vyjadriť a tak vytvoriť nejaké tie interné informácie. S ktorých obchodovaním a získavaním je spojené niekoľkoročné ťahanie sa po súdoch s neistým koncom.

Takže ten prehľad článkov:

» Certifikáty k doménám: zásadní doklad, nebo cár papíru? » Tento článok sa zaoberá začiatkom aj koncom celého procesu nákupu domény. V Čechách si registrátori vymysleli zdrap papiera, ktorý nemá žiadnu úlohu v celom procese. Stoji cca 150 Kč a viac. Doprdele, to je ryža jak hovado!

Certifikát o vlastnictví domény je možné si objednat k doméně jako přídavnou položku za 150,- korun bez DPH. Z hlediska funkcionality domény nehrají certifikáty žádnou roli a při převodu domény není certifikát vyžadován. Jedná se spíše o “kosmeticky” doplněk k zakoupené doméně.

Pri tej príležitosti som sa zamyslel nad tým, čo vlastne deklaruje, že doména www.pilnik.sk je skutočne moja. V ostatnom čase som robil trochu hostingových harakirov a pri tej príležitosti som, zistil, že jedna moja doména nie je moja, ale bola zaregistrovaná na môjho registrátora. Tak mi to vtedy vyhovovalo a akosi som na to pozabudol. Tak som im napísal, aby som sa uistil, aký je aktuálny skutkový stav a behom dvoch dní prebehol prevod do môjho vlastníctva. Prebehlo pár e-mailov, klikol som na pár url dlhých ako týždeň po splatnosti faktúry a bolo. Všetko virtuálne a elegantne. Až priveľmi virtuálne.

Chápte ma správne, nejde o to, že by ste postupne nezhromaždili dostatok dôkazov o tom, že ste si svoju doménu registrovali práve vy. Ide o to, že dôkazné bremeno je na majiteľovi a nejaký únosca by vám kľudne mohol robiť mesiace obštrukcie a kaziť dobré meno. Možno je všetko inak a prvý komentár mi to objasní.

Ale nechajme vlastníctvo a poďme predávať. Teda špekulovať.

Prodám doménu WordPress.cz – jeden z prvých v jeho sérii o tom ako predáva domény. Zdá sa, že nastal ten správny čas, lebo ak nie teraz, tak už nikdy.

Akokoľvek, na tom článku ma zaujal jeden komentár, z ktorého citujem podstatu celého doménového špekulantstva:

„Kdyby alespoň prodával něco, jenže on koupil nic a prodává stejné nic. To že má pagerank a návštěvnost není jeho zásluha, ale zásluha WordPress.org.“

Páči sa mi tento virtuálny svet. Keď mi niekto bude hovoriť, že na ničom sa nedá zarobiť a že zadarmo ešte nikto nevečeral, tak ho odkážem na tento komentár. Ryža jak hovado po druhýkrát.

Prodám travel domény (tunisko.com, spanelsko.com, …) A to už frčíme vo veľkom. Ale pozor, za menej ako pol melouna sa ani neunúvajte sadať ku klávesnici, hovorí v podtexte jedna interná informácia. Nie je nad to šíriť interné informácie. To sa ceny akcii hýbu samé.

Cayman Islander’s Blog: Chcete koupit předraženou Web doménu? Nic tím nezískáte, ale s chutí do toho!
V karibskej oblasti lietajú horké sliny. Nenechal na doménovom špekulantstve jednu niť suchú. A predbehol ma.

Jak se obchoduje s doménami – LUPA nesklamala a kompiluje. A okrem iného aj popisuje ako taký prevod mohol prebiehať. U mňa neprebiehal, teda aspoň si nepamätám, že by som fyzicky niečo podpisoval. Akokoľvek, toto je jediné miesto, kde som sa stretol s tým, že vznikne nejaký právny dokument vlastníctve domény.

Aukce domén mashup.cz a mashupy.cz A potom sú tu takí, ktorí nie a nie dostáť svojmu menu Misantrop. Nulovú pridanú hodnotu k doménovému menu predávajú za nulovú pridanú hodnotu k cene. Ak tam tú pridanú hodnotu niekto vidí, má šancu ju aj vyjadriť formou príhozu.

Prodám www.dgx.cz (La Trine) – Webtrh – samozrejme patrí do tejto zbierky. Minimálne ukazuje, akú hodnotu má nič a akú hodnotu má skutočný obsah.

Ale hlavne, hlavne, ukazuje, že úspešná malá poradňa pre WordPress, ktorá má:

Celkem registrovaných uživatelů: 1657
Témat: 1527
Příspěvků: 7080

Môže bežať na akejkoľvek absurdne znejúcej doméne a úspešné speňaženie príde. Pamätáte si www.asdf.sk? Alebo aktuálny pohyb poukázal na ďalší divný zhluk birdz.sk. Prípadne, veď prečo chodiť ďaleko, keď ste práve na podobnom zhluku písmen piki.zh4a.sk, ktorý (ten zhluk) sa radí medzi tie významnejšie blogy v slovenskej blogosfére. (Som si neskromnosť nemohol odpustiť. To zas budú komentáre!)

Trochu k teórii o vhodnom názve domény píšu aj nejaké tie autority. Napríklad Úspěšný blog – jak vymyslet název. Skutočne je to jedno, ako sa web volá, akú má doménu. Pretože v tomto prípade jednoznačne platí, že vytvárate trh, tam kde nič nebolo. Tam kde nebola žiadna požiadavka, žiadna túžba po nakupovaní, po čítaní, tam vytvárate hodnotu. Z virtuálneho nič vzniká tvorbou obsahu síce virtuálne, ale niečo hmatateľné. Je kam umiestniť reklamu, je kde predávať linky, je kde predávať obsah s pridanou hodnotou.

V súvislosti s doménovým špekulantstvom nesmieme zabudnúť na obsah a formu speňažovania takýchto webov. Jeden je podrobnejšie popísaný v hádam najznámejšom prípade Google.cz už je Google. Iný obsah zas dodáva samotný Google formou tolerancie MFA stránok alebo svojím programom Google AdSense for domains. Len tak pre spestrenie jedna otázky: Viete o nejakej špekulantskej doméne, ktorá je užitočná aj niekomu inému ako svojmu majiteľovi?

Vytvorením obsahu vznikne niečo, a toto niečo už od počiatku vývoja ľudstva priťahuje parazitov. Preto neprekvapuje ani existencia parazitov v priestore internetu. Otravuje, ale neprekvapuje.

V texte som sa snažil udržať etično na uzde a venovať sa len a len finančnej stránke veci. No ak si chcete prečítať niečo o etike v oblasti parkovaní domén, odporúčam skvele nevyvážený článok:

Jde jen a pouze o způsob našeho myšlení a o nazývání věcí správnými jmény : „Je mi jedno, jestli někdo něčemu říká „squatting“ nebo „parkování“, jsou to jen slovíčka, kdy výsledkem je to samé. Obsazené doménové jméno a Web k ničemu plný reklam. Kdo si registruje podobné domény jako třeba www.billgates.com, www.bilgates.com, www.williamgates.com, www.willgates.com,… tak je co? Přináší tyhle stránky někomu něco? Souhlasím, že je to legální podnikání, podporuji samozřejmě volný trh v mezích zákona, ale snad existují nějaké vyšší principy? Jsem naivní, já vím.“

Štve mě, že když třeba fanda do astrologie hledá něco na webu, třeba o měsíci, a napíše www.mesic.com, tak ho čeká jen reklamní nadílka „zaparkované“ domény (moon.com sice není o měsíci, ale alespoň neobsahuje reklamy). Štve mě to NÉ kvůli mě, já se dokážu bránit, ale štve mě to kvůli mým dětem nebo kvůli vašim dětem, když budou něco hledat a budou se vás ptát, tati, co je to zase za srač stránky? (Viz – Žáci mají za úkol klikat na reklamy)

Každý raz keď za internetom sedí dcéra riešime tento istý problém.

Zdieľať?

7 komentárov pri “Predám doménu, Zn.: Za nič maximum

  1. Prijde mi zvlastne, ze sa rozhorcujes nad predajom domen so slovami „ryza jak hovado“. Nic Ti predsa nebrani, robit nieco podobne. Ja povazujem podobnu cinnost tiez za spekulacie, ale myslim, ze je to slusny biznis, i ked je pravda, ze niekomu to moze byt proti srsti – minimalne mna by to urcite nebavilo.

  2. Ja by som netvrdil, že je to nula, nič. Mám na mysli napríklad tú doménu wordpress.cz. Ten človek mal nápad a bol prvý. A to je hodnota s ktorou na začiatku operovali mnohí z dnešných veľmi bohatých ľudí. I keď si, samozrejme, vôbec nemyslím, že nejaký doménový špekulant to dotiahne tam kam napríklad taký Gates alebo Jobs… 😉

  3. Nepredavaj. Domeny jsou cenne vlastnictvi. Muzes si za ni pak koupit h y poteku!

  4. Presne tak, cena tej domeny je zavisla od ponuky. Je jasne, ze je to fajn biznis, nedavno znamy kupil od podobneho obchodnika domenu poker.sk za cca par sto tisic. Ta domena wordpress.cz iste ma nejaku hodnotu, ale na nejake extra komercne pouzitie by som to nevidel – mozno pre par nadsencov za par tisic, ale miliony z toho nevytrieska :-))

Komentáre sú uzavreté.