Prehľad článkov z medicíny a farmácie za uplynulý týždeň

Od začiatku mája prinášam na stránkach svojich odborných lekárnických stránok rozšírené spravodajstvo z oblasti zdravotníctva. Správy vyberám podľa zamerania tak, aby bol zachovaný lekárnický charakter oboch webov. Tak čo sa nám to urodilo za zaujímavosti minulý týždeň?

Vybral som len niektoré správy, ktorá by mohli zaujať aj technickejšie zamerané čitateľstvo tohoto blogu 4M.

Začneme hneď z ostra aby sa vám náhodou tlak nezvýšil z prílišného očakávania.

Ve studii vědci uvádějí, že lidé s vysokým krevním tlakem, kteří jeden měsíc poslouchali denně 30 minut klasickou, keltskou nebo indickou hudbu, zaznamenali výrazné snížení krevního tlaku. Zdroj: Poslechem hudby lze prý snížit vysoký krevní tlak

Mám rád tieto „štúdie“. Človek sa podozvedá vecí… Keď som manželke poslal link, odpísala mi, že si zapla rádio, uvarila malú kávu a hodinu relaxovala pri žehlení aj mojich 14 košieľ. Napísala, že netušila koľko ich tam je, len brala jednu za druhou. Hm, toto asi nemali v štúdii na mysli „třicetiminutovým poslechem“.

Dáme ešte jednu správu z rovnakého súdka: Na potravinové krizi a změnách klimatu se prý podílí i obezita

Pracovníci londýnské školy hygieny a tropické medicíny vypočítali, že obézní osoby konzumují o 18 procent kalorií víc, než je průměr. Při své přepravě potřebují také větší množství benzínu, což má dopad na životní prostředí. Žene to nahoru ceny pohonných hmot, používaných jak v zemědělství, tak v dopravě.

Veľmi mi to pripomína diskusiu, čo bolo skôr, či vajce alebo dinosaurus. Zamyslime sa nad sebou. Chvíľu potom si dajme večeru ako hokej na tri tretiny. Veď na zníženie cholesterolu si dáme tabletku, aby sme tie štatistiky zas dostali do normálu.

Česi si práve zažívajú prvý polrok zdravotníckej reformy a prvé dôsledky sa dostavili: SÚKL: V ČR klesla spotřeba léků na recept, více se kupují. Teda, medzi nami, ten článok sa v ČTK rodil koncom panvovým, je to piata opravená verzia. Nejako sa nevedeli dopočítať z čoho sa to a o koľko vlastne znižuje. Nuž, trojčlenka človeka ľahko zdolá.

Články na webzinoch Lekáreň na webe a Lékárna na webu sú rôznej povahy. Nie len čisto medicínskej. Napríklad článok Před 25 lety byl objeven virus HIV prináša vskutku dejepisný chronologický prehľad z histórie objavovania choroby AIDS, ktorú spôsobuje vírus HIV. Pamätám si, že pradávno vyšiel v časopise Elektrón krásny obrázok tohoto vírusu. Mal som ho, ten obrázok, 4 roky prilepený nad posteľou na internáte. Neznalým sa naozaj páčil a niektorí ma aj žiadali, či by som im neurobil kópiu. Toho obrázka samozrejme.

Toľko správy z vedeckých laboratórií za minulý týždeň. Prenesme sa teraz do lesa. Sezóna kliešťov sa začala, hrozia prenesením nebezpečných chorôb, O víkendu by si měli dát lidé opět pozor na klíšťata a myslite aj na to, že Proti infekcím z klíšťat lze očkovat i domácího mazlíčka.

Vedecké správy sme mali, v lese sme boli, čo takto do kúpeľne: Lidé si přejí bílé zuby, zubaři ale varují před razantním bělením. Zaujímavý článok, obsahuje aj niekoľko zaujímavostí z histórie čistenia zubov. Zlomom bol vraj rok 1840.

Na záver dám jednu užitočnú informáciu: Bodnutí hmyzu může ohrozit život, rychlá pomoc je nezbytná. Článok nie len upozorňuje, ale aj radí:

Šeblová doporučila lidem, kteří o své alergii na hmyzí bodnutí vědí, aby vždy měli u sebe svůj lék na alergii. Lidé, kteří jsou u člověka postiženého anafylaktickým šokem, by měli okamžitě zavolat linku 155.

Neprodleně by měli dát pacientovi jeho lék. Neměli by ho nechat sedět či stát, ale uložit ho na bok, nejlépe do stabilizované polohy. Pokud postižený ztratí vědomí a přestane dýchat, je nutno zahájit oživování – tedy nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání: 30 stisků, dva dechy a opakovat, dokud nedorazí sanitka.

Ja len dodám, že v kritických situáciách môžu pomôcť aj lieky na astmu (fúkačky) z kabelky náhodného okoloidúceho.

Pokiaľ chcete dostávať informácie z prvej ruky, prihláste si odber RSS kanálov, alebo zasielanie denného prehľadu článkov do e-mailu. Všetko toto môžete urobiť priamo na stránkach slovenskej Lekárne na webe a českej Lékárny na webu. V pravo hore sú tam odkazy, je 21. storočie, tak viet isto čo a ako.