Prehrabávanie sa v archíve a výhody wiki

Opakovanie je matka múdrosti. Vraj. Včera som sa prehraboval v archíve svojho blogu. Poviem vám, príjemné čítanie to bolo. Chvíľami som sa aj poriadne začítal. Aj zábavné to bolo. Ide leto, to je reprízový čas. Tak vám ponúkam nahliadnutie do roku 2004 tohoto blogu.

Veď kto vás pochváli, keď nie sami.

A ešte mám jeden dôvod pre takýto článok. Zoberiem to trochu zoširoka, takže, ak ste v práci, pre vyššiu produktivitu bude dobré teraz skočiť rovno na posledný odstavec.

Blog je príliš vertikálny. Nové články zadupávajú tie predchádzajúce do zabudnutia. Dokonca ani sami autori sa k nim nevracajú, aby ďalej rozvinuli tému, doplnili novinky, zahľadeli sa na problém z odstupom času. Keď sa rodil môj projekt Recept na život, hľadal som nejakú šikovnú technológiu, ktorá by práve toto riešila. Roztiahnuť článok do šírky. Hľadal som nejaký šikovný horizontálny nástroj. Wiki technológia sa mi práve takou zdala.

Výhody wiki prostredia

Je veľmi príjemné v prostredí webového prehliadača dopĺňať obsah. Filozofia wiki je práve o neustálom dopĺňaní toho istého článku. Aj o jednu jedinú vetu. To mi blog neumožní, alebo je to nešikovné. Na blogu platí, že článok po publikovaní by už nemal byť zásadne menený. Aj z úcty k čitateľovi, aj kvôli serióznosti autora. Predsa len, na blogu hrá čas významnú úlohu a treba s ním pri publikovaní počítať. Pri použití wiki prostredia je normálne doplniť pár viet do článku bez toho, aby vznikli problémy s časom. A keď je v článku obsahu príliš, tak je jednoduché ho rozdeliť.

Ešte jednu výhodu wiki spomeniem. Odkazy sú základnou vlastnosťou webu. Keď sa na blogu opätovne vrátim k nejakej téme, je treba urobiť odkazovú previazanosť. Vo wiki sa medzi jednotlivými článkami linkuje strašne jednoducho. Aj pre odkazy do ostatného internetu je wiki syntax veľmi príjemná. Stačí sa naučiť pár pravidiel a vytvorenie štruktúrovaného textu plného relevantných odkazov je hračkou.

Späť do archívu

No dosť bolo propagácie wiki prostredia. Ešte sa vrátim k tej reprízovosti. V roku 2005 som napísal hafo návodov a rád pre blogérov. Vtedy som sa ako jeden z prvých stal SME blogérom. Vďaka blogom na sme ma zrazu čítalo hafo ľudí, tak som sa snažil nejako za tú čítanosť odvďačiť. Nuž som písal veľa o blogovaní. Skúsenosti a vedomosti, ktoré som počas pár rokov získal, som sa snažil odovzdať ďalším novým blogérom. Pretože vďaka sme začali blogovať takí, čo by jakživ neblogovali. Nuž a tieto návody teraz zapadajú prachom a obrastajú machom. Z časti sú neaktuálne, z časti by ich bolo treba doplniť a z časti poopravovať vtedajšie nedoukovské hlúposti.

Ako som bol býval bol spomenul, článok na blogu je po publikovaní už viacmenej nedotknuteľný. Preto sa chystám preniesť myšlienky a nápady z mojich starších článkov z blogu do projektu Recept na život. Nuž preto som sa prehraboval v tom archíve.

Zdieľať?