Pridanie prílohy do e-mailu môže spôsobiť haváriu systému

Pridanie prílohy do e-mailu. Ach aká banalita. Stačí vedieť čítať a systém vás navedie sám. Myslíte? Vyskúšajte si to tak, že budete robiť len to, čo je na obrazovke napísané.

Keď ma bude niekto presviedčať, že sú windowsy operačný systém s intuitívnym ovládaním pre každého, vrhnem naňho nasledujúcu otázku:

Prečo je v dialógovom okne „Upload súboru“ (to keď si chcete priložiť prílohu k e-mailu na webovom rozhraní ktoréhokoľvek freehostingu) tlačítko OTEVŘÍT?

To jednoduchému užívateľovi nevysvetlíte. Dokonca je to neprekonateľná prekážka, ktoré spôsobila, že užívateľ na mojom pravoboku začal zmätkovať. On nechce nič otvárať, on chce PRIPOJIŤ. Zmätok v hlave, havária systému.

S práce mám zafixované jedno životzachraňujúce (v tomto prípade môj) pravidlo: Ak zistíš, že pracuješ rutinne, okamžite sa zastav, zamysli a začni sa poriadne sústrediť na to čo pacientovi expeduješ.

V prípade práce s počítačom nejde o život, tak bežne skĺznem do rutiny. Dokonca samotný Microsoft ma k tomu núti svojimi neustálymi a nasprostastými hláškami. Som na ne tak zvyknutý, že ich považujem za vlastnosť, nie chybu. Horeuvedený príklad mi ale hovorí, že s tými Windowsami nie je všetko tak, ako má byť, že to naozaj nie je operačný systém pre masy.

Zdieľať?