Pritelia v Denníku N takto: Som spokojný

Pred Vianocami som využil svoj zvyk a podporil som ideu Projektu NMôj tohtoročný nepotrebný darovací nákup získal Projekt N. Prešlo pár prvých týždňov roku 2015 a som skutočne spokojný.

Obsah fajnový. Dlhé komplexné články. Ale veď hej, isto by som to napísal lepšie. Ako každý čitateľ. Isto vy som nezabudol na tamto či hento. Skvelé linkovanie externých webov. Fajné prelinkovanie svojich vlastných článkov. Zaraďovanie informačných fotiek z Twitteru občianskej žurnalistiky.

Oceňujem meta text pod článkom ukazujúci, ako text vznikal. Celkovo meta informácie sú silný nástroj a verím, že sa ich používanie posilní. Napríklad GPS súradnice udalosti a ich následné zhodnotenie v mape článkov.

Je to proste fajn, toto starostlivé písanie. Ako inak a suprovo to pôsobí, oproti konkurencii plnej rýchlo rýchlo zbúchaných pár viet a doplnených ilustračným obrázkom z fotobanky.

A blogy? Zaujímavé, ako sa vyselektovala od blogov SME skupina blogérov, ktorí majú blogy ako už dlhotrvajúce hobby. Krotí vedia, čo to blogovanie je a majú naozaj dobrý štandard.

Štruktúra obsahu sa evidentne formuje a vyvíja. Pribúdajú ďalšie a ďalšie výhonky na strome rôznorodosti.  Tento trend je fajn. Už boli aj nejaké ankety. Obsah sa kopí a v zamknutom priestore by sa mohli objaviť štrukturovanješie prezentácie obsahu v súvislostiach a kontexte.

Komentáre k článkom zatiaľ nepripomínajú žumpu. Ich počet je na zmysluplnej úrovni. Občas sa zapoja aj priamo autori článkov. Šéfredaktor by ich mal povzbudiť k väčšej aktivite. Ale kedy by potom písali ďalší text, že?

V komentároch sa objavujú pravidelne pozitíva, pochvaly. Neuveriteľné a tak osviežujúce.

Vizuál komentárov je brutálne ovplyvnený ich schovávaním v primárnom zobrazení. Škoda. Schovávať áno, ale myslieť na to, že keď klikám na „diskusia: 2“ pri nadpise, tak chcem skočiť už na rozbalené komentáre. Asi. Rovnako po odoslaní komentára sa zas všetky schovajú. Chýba klasická spätná väzba, keď mi web hovorí, že som niečo urobil. Lenivosť testerov, alebo ich neznalosť základov?

Ako majú vyzerať komentáre v prostredí CMS wordpres, som písal v roku 2007. A je to tak stále. Jediné čo sa zmenilo, že niektoré vlastnosti si netreba dopĺňať pomocou pluginov, ale už sú súčasťou základného kódu WordPressu.

Vizuál webu sa evidentne vyvíja. Práca so šablónou WordPressu je ako tak, no teda ako tak, uspokojivá. Na to, že je 21.1. OK, ale už 21.2 to bude slabota hodná kritiky. Nevylúčený práve čítaný článok z niektorých The Loop je prejavom nezvládnutej „vyšší dívčí“.

Nepodčiarknuté odkazy ani pri „hover“ akcii myšou či ich dokonalé farebné maskovanie v stave „read“ je na prefackanie dizajnéra dogmatikmi prístupnosti a použiteľnosti.

Rozhodne sa nevyhnú písaniu si vlastných pluginov. Samozrejme, komunita wordpressu je činorodá. Napríklad na zlepšenie konfortu komentujúcich existujú pluginy na označenie „nových od poslednej návštevy“ či „zasielanie nových upozornení“.  Problémom ale je dlhodobá udržateľnosť vývoja pluginov ich autormi.

Používam WordPress už roky-rokúce a verte mi, úmrtnosť vývoja pluginov je skoro 90%. To len aby jednak v Denníku N vedeli a nepodľahli vetám: „Veď je na to plugin.“.  A jednak aby sa ostatní používatelia svojich WordPressov ukľudnili. Stiahnuť a nainštalovať plugin, tým to vždy len začína.

Občas zabudnutý anglický text zas hovorí o lenivosti či úplnej absencii testerov. A tiež o záludnostiach WordPressu. Jazykový súbor sk.mo nikdy neobsahuje všetky frázy a rôzne pluginy sú často písané v absolútnych textoch nie ako premenné.

Vizuál mobilnej verzie je poplatný podivným trendom v responzívnom dizajne. Na Slovenské pomery veľká novinka. A tomu zodpovedajú aj reakcie. Tiež to nemám rád. 😉 Ale už to na mobile v zvislej polohe aspoň radí bloky trochu rozumne. Chýba plávajúce polopriehľadné tlačítko „nahor“ či občasné repetício základnej navigácie. Niektorí sa tiež sťažujú na problémy so zmenou veľkosti písma na mobilnom zariadení.

Dostupnosť webu? Nuž myslím, že hostingový poskytovateľ sa v týchto dňoch učí, čo to je tvrdý tlak na škálovateľnmosť výkonu. A admini webu by zas mali čo najskôr pochopiť, že existuje rozdiel medzi produkčnou verziou a verziou Beta_finál. Web nemá volné minúty a noc nie je na guľatej planéte vlastne nikdy.

Takže takto. K 21.1. je to:

  • Obsah: 1*
  • Forma: 2- (to mínus za prístupnosť a použiteľnosť tagu <a href=)

4 komentáre pri “Pritelia v Denníku N takto: Som spokojný

  1. vlastne sa stazujem na zamerne zamknute zoomovanie na tablete. nepotrebujem nic specialne, len stlpec textu, ktory nie je sialene dlhy a ide dvojpoklepom nazoomovat. ja netusim akym sposobom treba clovieciku co to kodi vysvetlit, ze maju prisiroke texty clankov a ze to zoomovanie nema zmysel zakazpvat. netusim a uz som prepnuty len na nadavanie, lebo som uz skusil niekolko koleciek velmi slusneho pripomenutia, aj cakania, kym bude cas, peniaze, moznosti, vola. Zmazat 1 riadok moze pri procesoxh firmy trvat veky, ale len ak je vola. Ak nie je, tak uz netreba prestierat obrusky.

  2. vlastne sa stazujem na zamerne zamknute zoomovanie na tablete. nepotrebujem nic specialne, len stlpec textu, ktory nie je sialene dlhy a ide dvojpoklepom nazoomovat. ja netusim akym sposobom treba clovieciku co to kodi vysvetlit, ze maju prisiroke texty clankov a ze to zoomovanie nema zmysel zakazpvat. netusim a uz som prepnuty len na nadavanie, lebo som uz skusil niekolko koleciek velmi slusneho pripomenutia, aj cakania, kym bude cas, peniaze, moznosti, vola. Zmazat 1 riadok moze pri procesoxh firmy trvat veky, ale len ak je vola. Ak nie je, tak uz netreba prestierat obrusky.

  3. a mala zmena v tom zoomovani.

    predtym slo prstami natiahnut obraz ale skocil naspat.

    teraz prisli na to, ze to ide zakazat uplne.

    takze usudzujem, ze to kodi skodoradostny blb.

  4. a mala zmena v tom zoomovani.

    predtym slo prstami natiahnut obraz ale skocil naspat.

    teraz prisli na to, ze to ide zakazat uplne.

    takze usudzujem, ze to kodi skodoradostny blb.

Komentáre sú uzavreté.