PRP: Dovolenka je čas na rozpracovanie vašich nádejí

Keď budete mať počas prichádzajúceho leta chvíľku… Keď je vlahý podvečer… Tak si prečítajte tento Milošov stĺpček:

Za nejdůležitější věc na světě považuji naději. Velmi se mi líbí citát Johna Steinbecka o tom, že v Americe nikdy nemůže zvítězit socialismus, protože chudí lidé se nepovažují za vykořisťované proletáře, nýbrž „momentálně indisponované“ milionáře. Nevím, jestli to opravdu platí. Určitě ne absolutně. Ale je pravda, že úspěch každé instituce – ať je to soukromá firma, nebo stát – závisí na lidech, kteří jsou do ní ochotni investovat svou naději.Neberte mi páva na střeše – Extra

Oprite si hlavu o operadlo a zasnívajte sa. Vložte do toho snívania všetku svoju nádej. Potom si to zapíšte a od septembra na to hópnite.

Trochu prózy

Počas dnešnej korporátnej schódze som si len tak úchytkom, len podľa nadpisu a pár úvodných riadkov, odložil tento článok. Reku, večer sa k nemu vrátim, znie sľube. A veruže hej, je veľmi sľubný – nádejný.

Skalní vedia, že keď tu píšem o demokracii, do neba vynášam to, že demokracia je záruka možností. Nebudem sa opakovať, prečítajte si. Preto musíte vedieť, že Miloš píše ako z mojej klávesnice.

Keď raz budem bohatý farmaceut… 😉

Často o tom snívam a hádam aj rovnako často pre to niečo robím. A potom sa dočítam takúto hovadinu:

V Barcelone sa zišlo 100 000 prevažne mladých ľudí a protestujú proti vláde a proti kríze a proti nezamestnanosti. V kategórii mladých inteligentných je tam vraj 40% nezamestnanosť.

(Volne parafrázované z agentúrnych správ)

Vy sa pýtate , že prečo hovadina? A to si hovoríte moji čitatelia?

No dobre, tak ja vám to odtajním. Videli ste mladého a inteligentného, ktorý si myslím, že namiesto volieb je lepšie zhodiť vládu demonštráciou? A videli ste mladého a inteligentného, ktorý namiesto zarábania svojou inteligenciou načiahne ruku k štátu so slovom: „Daj!“?!? Ja teda nie, ja som videl len mladých hlupákov, čo tú ruku naťahovali. Niektorí pri tom vyzerajú, ako by chceli ukázať ako vysoko skáče ich pes. A ich nádejí sa veru bojím ako máločoho.

Mladý a inteligentný vloží všetku svoju mladosť a inteligenciu do nádeje na svoj svetlý zajtrajšok tak, že priloží svoju mladú ruku a inteligentnú hlavu k dielu svojho bohatstva.

Stále si uchovávam nádej, že sa nájde nie len v Španielsku, ale aj u nás dosť inteligentných. Napríklad aj dosť takých, ktorí sa dokážu nechať zvoliť a pomôžu viesť aj tých ostatných k naplneniu ich nádejí. Alebo si mám všetko robiť sám?

Zdieľať?

2 komentáre pri “PRP: Dovolenka je čas na rozpracovanie vašich nádejí

  1. Výborne napísané. Nie je nič lepšie, ako snívať s nádejou. Človek sa pri tom krásne uvoľní, príde na iné myšlienky a zapíše si 9 nápadov, ktoré chce zrealizovať. Keď sa pustí čo i len do jedného, snívanie malo význam. Ako raz ktosi povedal, je lepšie začať konať, ako o tom len rozprávať. Na druhú stranu, kedysi sa ľudia v našich končinách (aj v niektorých EU štátoch) naučili „mentalitu nároku“: mám nárok na toto, mám nárok na hento a chcú si to vydobiť od štátu bez toho, aby niečo sami pre to urobili. Možno to je tým, že ľudia chcú časť svojich zodpovedností prenechať nejakej autorite. Otázne však je, nakoľko je tá autorita schopná udržať danú zodpovednosť v očiach jednotlivca ešte stále únosnú. Odpoveď je: nie je schopná. Škoda tak premrhaného intelektu.

    Život je o výzvach a ich prekonávaní. A taký ho milujem. Keď raz bude mať moja iOS appka globálny úspech… 😉

  2. Výborne napísané. Nie je nič lepšie, ako snívať s nádejou. Človek sa pri tom krásne uvoľní, príde na iné myšlienky a zapíše si 9 nápadov, ktoré chce zrealizovať. Keď sa pustí čo i len do jedného, snívanie malo význam. Ako raz ktosi povedal, je lepšie začať konať, ako o tom len rozprávať. Na druhú stranu, kedysi sa ľudia v našich končinách (aj v niektorých EU štátoch) naučili „mentalitu nároku“: mám nárok na toto, mám nárok na hento a chcú si to vydobiť od štátu bez toho, aby niečo sami pre to urobili. Možno to je tým, že ľudia chcú časť svojich zodpovedností prenechať nejakej autorite. Otázne však je, nakoľko je tá autorita schopná udržať danú zodpovednosť v očiach jednotlivca ešte stále únosnú. Odpoveď je: nie je schopná. Škoda tak premrhaného intelektu.

    Život je o výzvach a ich prekonávaní. A taký ho milujem. Keď raz bude mať moja iOS appka globálny úspech… 😉

Komentáre sú uzavreté.