PRP: Po čase to chce zgruntu novú inštaláciu

Aplikácie, ktoré používajú na vylepšenie systém doplnkov/extnezii/pluginov sa oplatí po nejakom čase nainštalovať od základu a nanovo. Autori hlavnej aplikácie nespia a funkcie, ktorými bol ich nedokonalý produkt spočiatku vylepšovaný nadšencami a programátormi tretích strán, po čase pridajú priamo do zdrojového kódu. Doplnky sa tak stávajú svojou funkčnosťou duplicitné a ich kód  len zaburiňuje systém.

Moja dnešná Pikiho rada na piatok sa týka skutočne všeličoho. Od Firefoxu cez Android OS až po Gmail.

Len toľko som chcel. Ďalej už len okecávanie pre skalných a zádumčivých.

Úvaha číslo 1: Ukážka z histórie

Práve nedávna implementácia drag&drop vkladania príloh do Gmailu je vzorovou ukážkou popisovaného javu.  Keď prišiel Gmail na svet bolo treba mať opičácky doplnok a do neho doplnok štvrtej strany, aby mohlo drag&drop vkladanie príloh fungovať. A aj to len vo Firefoxe, keďže IE6 doplnky ani nepodporoval. Medzičasom vyrástol aj IE aj FF a dnes aj Gmail, takže sa veľké kusy kódu stali zbytočnými. Chovatelia opíc a dodávatelia banánov môžu všetku svoju prácu vyhodiť do koša.

Úvaha číslo 2: O etike

Nechcem komentovať etické princípy tohto jednania. Je to celé o biznise a tak ohľady na etiku v konkurenčnej súťaži môžu byť považované za prejav slabosti. Alebo naopak sily.  Je to len a len otázka optiky. Ak máte čas, spravte si rešerš, koľko programátorov extenzii sa vďaka tejto filantropii následne uchytilo v týmoch hlavných aplikácii. Prípadne sa opýtajte niekoho, komu bola jeho dovtedy najvýnosnejšia myšlienka po čase implementovaná do kódu nejakého operačného systému.

Ak do úvahy pridám aj známy fakt o tom, vývojári ktorých zadarmo-projektov najviac okrádajú svojich zamestnávateľov, dostane sa udržateľnosť programovania pluginov na poriadne šikmú plochu. Do ságy len doplním najčerstvejšiu správu o tom ako iAd od Applu má umožniť programátorom aplikácii pre iPhone a iPad zmeniť obchodný model z priamo platených na platených reklamou.