Prvých sto dní – prvá iterácia k normálnosti

Na rozdiel od samozrejme mnohých, som stále v očakávaní dobrých vecí budúcich. Súhlasím s Pavlovými slovami:

Ak by sa vyskladala finančná hodnota všetkých podozrení z korupcie, rodinkárstva a konfliktov záujmov ľudí súčasnej vlády, v porovnaní s kradnutím z posledných rokov, sú to nezmysly. Iba nahradenie jedného predraženého PPP projektu vlády Roberta Fica za racionálnejšie stavanie diaľnic ušetrí Slovákom stovky miliónov eur.

Cynicky povedané, ak má byť daňou za zastavenie plytvania desaťročia neštandardne vyriešená bytová situácia jedného politika, je to síce smutné, no pre daňových poplatníkov je to stále dobrý obchod.

Chvála Ivety Radičovej | Slovensko | Ekonomika | eTREND

Už hodný týždeň ak nie dva uvažujem, ako sa vnútorne vysporiadať so súčasnou vládou. Chváliť? Kritizovať? Vyzobať zrnká? Po 19 rokoch môjho volebného práva to nie je  tentokrát výber menšieho zla, ale konečne možnosť, ako by to malo podľa mňa v štáte vyzerať.

Chváliť sa nedá, bolo by to proti môjmu presvedčeniu. Všetci majú svoje občianske preukazy, sú svojprávny, nevidím najmenší dôvod nekriticky obhajovať kolektívne ich kroky. Navyše by to bolo pokrytectvo, keďže za takto ideologicky podfarbenú pochvalu by mi stála tak akurát 1/4 koalície. Zvyšok mi  nie je sympatický ani len trošíčka.

Kritizovať v duchu predchádzajúceho odstavca sa tiež nedá. Nejaké dve-tri jednoznačné pozitíva tam vidím. Sú tam skutočne vykonané dobré veci.

Vyzobať zrnká by sa mi asi najviac páčilo. Predsa len, ako som bol býval bol spomenul, zaujíma ma pragmaticky len a len program a konkrétne zámery. Ale ani toto vyzobávanie sa mi nepozdávalo. Predsa len oproti perlám by sa našlo pár vyzobaných odporností. A kto povie či je viac nastúpená cesta k odvodovému bonusu alebo eticky pochybný profil štátneho tajomníka?  V kontexte dnešných dní a mojej neobľuby kompromisov pri použití vyzobávacieho hodnotenia naozaj neriešiteľná otázka.

Ale spôsob, ako si ohodnotiť po 100 dňoch túto vládu som predsa len našiel. Pri čítaní odcitovaného komentára mi to preblesklo mozgomňou.

Ako prvá iterácia naplniť programové vyhlásenie vlády a predvolebné predsavzatia je to dobré.

Ešte môžu mať k dispozícii 3 priblíženia sa. Aby sa to ambiciózne programové vyhlásenie naplnilo, istotne ich spotrebujú všetky bezozvyšku. Neviem ako sympatizanti zvyšných strán, ja SaS tento iteračný vývoj doprajem. Myslím si totiž stále, že je to pre mňa  v tejto prvej iterácii dobrý obchod.

Táto iteračná pochvala má jednu výhodu. Pointou je, že to, čo je dnes možné ohodnotiť ako ešte akceptovateľné pre to, aby vôbec mohlo dôjsť na veci ešte lepšie, bude o rok štandardom pre porovnávanie. Čo v prvej iterácii považujem za megaúspech, bude o rok nastavenou latkou.

Pod čiarou: Prosím ctených čitateľov, aby si uvedomili neúprosnú matematiku. Spomínané dobré je dobrým v zmysle môjho videnia ideálnej slovenskej spoločnosti a ideálnej formy štátu. Môjmu videniu sveta zodpovedá len 25% koalície a po započítaní opozičných sympatizantov je samozrejmé, že patríte medzi cca 85% inak zmýšľajúcich čitateľov týchto riadkov. Nie som platený za to, že týchto 85% mám presvedčiť, že sa mýlia. Preto som komentáre uzavrel a nebudem tentokrát reagovať ani na Facebooku.

Zdieľať?