Pustia veľmoci šancu ovládať Európu?

Najväčšia bitka okolo ostatných zmien fungovania EU bola okolo hlasovacích pomerov.  Veľké a staré krajiny si uvedomili, že po ostatnom rozšírení sú už len 1 z 27, nie 1 z 15.

A tak musel ustúpiť princíp národný a nastúpiť princíp ľudový.  Z nových krajín tak Poľsko malo zarobiť. Ale okrem početnejšej úlohy v Iraku ho európske veľmoci k máločomu pustili. Malé krajiny sa chceli k Poľsku pritúliť a tak si vymysleli Višegrád dobrý tak akurát na výmenu kulinárskych receptov prezidentských paničiek. A tak veľké staré krajiny riadia čo riadili doteraz.

Po internete kolujú zvesti o tom, že si Nemecko tlačí marky. Že si Írsko dalo tlačiť tie svoje oné… Ešte chvíľu a aj keď nikto nikdy pri tlačiarenskom stroji nestojí a štočky nových bankoviek nekontroluje, tak sa tisíckrát opakované stane sveto-svete pravdou.  My, čo si pamätáme, ako sa delila československá mena vieme, že na oddelenie peňazí postačia aj kolky…

Ale iné ma na týchto rečiach zaujíma. Či si nemeckí alebo francúzsky národ nechá ujsť tú jedinečnú šancu ovládať celú Európu.  Za ostatných 150 rokov sa o to snažili niekoľkokrát a vždy neúspešne. A teraz keď sú na dohľad konečnému víťazstvu a konečnému riešeniu, tak by voliči nadiktovali svojim politikom ústup? Len preto, že niekoľko menežérov v bankách, v honbe za svojimi bonusmi, nakúpili tony a tony absurdných štátnych dlhopisov?

Po vypuknutí bankovej krízy v USA snáď na celom svete neexistuje proletár, ktorý by nehádzal bankárov do jedného vreca s lupičmi. (Za to, že im požičal, aj keď vedel, že to nie sú schopní splatiť.) A títo istí ľudia teraz podriadia svoj názor na existenciu EU následkom činov týmto bankárov.  A akcionári týchto bánk, doteraz vyplácajúci odmeny za zisky z týchto už vtedy toxických aktív, rozhodnú o existencii projektu EU.

Viete čítal som teraz názor, že proeurópsky politici budú musieť konečne vypočuť svojich nacionalisticky zmýšľajúcich voličov.  Z ohľadom na to, že o existencii EU rozhodujú  spomenutí akcionári, je tento hlas v skutočnosti volaním do vesmíru.

Ale dajme tomu, že teda nacionalisticky zmýšľajúci… No nemajú nacionalisti posledných 3000 rokov v popise práce pohlcovať ostatné národy a prevracať ich na svoj obraz? Ale možno je to naopak, keď to tvrdí Klaus. On totiž brojí v ostatných vyhláseniach za väčší príklon k národnému a nacionálnemu. A k oddeľovaniu sa v Európe od seba navzájom. Asi vypočul tých voličov, keďže už nemôže byť zvolený.

A vrátim sa ešte k tým novým lisabonskám pravidlám. Tak horko-ťažko sa v EU pripravil nový spôsob hlasovania o zásadných veciach a na schválenie eurovalu sa dohodne, že treba 95% súhlas.

To sú paradoxy, to sú podivnosti.

Viete, ani by som sa nečudoval, keby sa v budúcich dejepisoch písalo, že vtedy si mysleli, že žijú v ére postmodernej, ale bol to ich veľký omyl.

Je to tu číro číra nesvojprávnosť. Žiadne slová už nenesú svoj význam.  Slová a skutky sa od seba oddelili. Slová rozprávajú zvolení a voliaci občania, skutky vykonávali samozvaní. Akcia nevyvolávala reakciu. Reakcia vyvolávala akciu. Pravidlá sa tvoria a prijímajú, no skutky sa nimi nikdy neriadia. A celé to riadia lúzri, čo boli schopní prehospodáriť aj posledné cudzie gate.

.

..

A o 36 hodín bola!

..

.

Viete, pekne ma už tento blázinec a nesvojprávnosť serie.  Asi pôjdem kúpiť kus poľa s lesíkom niekde na samote pod kopcom. A postavím si tam peknú útulnú hobitiu dieru. Ten welšan má recht.  Ani Stívi, akýkoľvek to bol fasa vizionár, si tých 7 miliárd zo sebou nevzal. Nechal nám ich tunák. Ako správny budhista vedel čo robí.

2 komentáre pri “Pustia veľmoci šancu ovládať Európu?

  1. posledny odctavec nema chybu 😀
    a s tym polom by som sa poponahlal moze sa stat ovela skor ako by sme vsetci chceli a mysleli ze bude mat ovela vyzsi hodnotu ako dnes ci zajtra alebo bolo uz predvcerom neskoro??

  2. posledny odctavec nema chybu 😀
    a s tym polom by som sa poponahlal moze sa stat ovela skor ako by sme vsetci chceli a mysleli ze bude mat ovela vyzsi hodnotu ako dnes ci zajtra alebo bolo uz predvcerom neskoro??

Komentáre sú uzavreté.