Rád odovzdám štafetu boja proti frustrátom

Tak som si užil tri dni slávy na webe. Najprv nesmelo u seba a od pondelka celkom smelo na webe Denníku N (4 najčítanejší za 24 hodín).

Prečo som to písal? Presne to vystihli v komentároch, námatkovo vyberiem z tisíce děkovných dopisů:

BRAVO

mam dojem, ze niekto tu trafil klinec po hlavicke a do klavesice to, co si od zaciatku myslime tak potichu , najme ti, co sme co to zcestovali a videli,navnimali, pretrpeli.

na tento článok už dlho čakám a chápem rozhorčenie autora. poznám niekoľko ľudí, ktorí by sa aj hneď zajtra presťahovali do USA, ale nepoznám nikoho, kto by chcel žiť v Rusku.

Nie, nepísal som si sám, ako Satinský v známej scénke za dverami. Je tam vyše 160 komentárov. Článok sa zdieľa po celom Facebooku vrátane tam roztrúsených komentárov. Teším sa, že som tých súhlasiacich  vyprovokoval k hlasnejšiemu súhlasu.

Článok som písal, pretože súhlasných nepočuť. Pramálo. Áno, nakoniec to väčšinou dobre dopadne, ako toť nedávno slovenské referendum.

Frustrátov síce počuť kričať, ale nakoniec ich nie je veľa.

Ale naozaj?

Kde byli těch pětadvacet let? Spali? No, spíš jim zavedli internet až před nedávnem. Do té doby jich bylo jen pár a byli osamocení. Dnes cítí, že jejich řeči padají na úrodnou půdu, že jich je víc, tak zesilují. Za každým hlásným troubou je stovka frustrátů, “proletářů všech zemí”, co zase dostali zpátky svého nepřítele a své bezpečí. Na to jsou zvyklí, s ním vyrostli.

Za komunistů jsem se utěšoval tím, že tyhle nesmysly žvaní ze strachu před perzekucí. Ale dneska mi tahle úleva chybí… Zvedají hlavy a vzpomínají si na tu posloupnost pohybů, kterou se zvedá zaťatá pěst. Co proti nim?

Zdroj:  Spali |.

Ja si myslím, že proti nim sa dá postaviť. Vystúpiť nahlas. Povedať, že takto si to myslím, a takto to cítim. Zredukovať ra za čas voltérovskú intelektuálnu vyváženosť a bachnúť poriadne na misku na svoje strane váh.

Je tu totiž jedno nebezpečie, ak počuť len frustrátov. Máme politikov, ktorí vyznávajú ideológiu sociologických prieskumov. Dajú si urobiť prieskum a podľa jeho výsledkov začnú hlásať čo ľud chce počuť. Roztočia tak špirálu.

A naopak. Možno v tých roztrúsených zákutiach internetu a FB kam sa článok všade dostal, možno tam je niekto výrazne charizmaticky silnejší a potreboval len trochu popchnúť.

Áno som maloverný. Verím v silu prevencie. Radšej až príliš budem preventívne opatrný.

Tak si prevezmite štafetu.