Radosť pozrieť na demokraciu na pravej strane

Na pravej strane, na strane občianskej spoločnosti a na strane demokracie sa v prvom kole slovenských volieb objavilo dohromady 1 212 393 voličov. No dobre, tak možno o nejaký ten tisíc menej. Niektorí možno len vysielali signály. To je prvá skvelá správa o stave slovenskej spoločnosti.

Teší ma, že na pravej strane boli traja pekne silní, zmysluplní, vyrovnaní kandidáti. Teší ma, že na pravej strane bolo krásne z čoho vyberať. Presne v tom duchu, prečo kandidoval Osuský a keď videl, že nie je treba, vzdal sa v prospech iného.

Parafrázujem: „Nechcem aby čo i len jeden pravicový hlas prepadol. Tak ponúkam svoju osobu pre tých, ktorí si nemajú koho vybrať.“ a neskôr: „Keďže liberálny voliči ukázali v prieskumoch, že si majú z koho vybrať, moja úloha skončila.“

Bolo naozaj z čoho vyberať a pravicový volič nemusel v prvom kole riešiť nejaké hlasovanie so sebazaprením proti. Vybral si a hlasoval za. To je tak skvelá správa, že tak dobrú správu som o demokracii a spoločnosti na Slovensku dávno-pradávno nepočul. Na pravej strane sa úbjavili 3-4 životaschopné volebné programy. Vízie, ktoré oslovili 1,2 milióna voličov.

Pravica má 2,5 roka na to, aby pripravila 3-4 navzájom síce odlišné, ale kompatibilné vízie do parlamentných volieb. Je potrebné pripraviť 3-4 vízie, ktoré oslovia každá samostatne každého jedného voliča na pravej strane. Tieto 3-4 vízie musia byť navzájom kompatibilné, aby mali svoj koaličný potenciál.

Tak to na pravej strane má fungovať. Vo voľbách sa stretnú 3-4 vízie, voľby určia ich vzájomnú silu. Po voľbách sa automaticky zrealizujú spoločné body a z tých odlišných v poradí podľa poradia vo voľbách. Demokratický raj.

Preto je úplne prirodzené, sa voliči jednotlivých kandidátov z demokratickej, pravej a občianskej strany budú medzi sebou dohadovať o detailoch, ale podstatná vec, hlas Kiskovi tam hodia všetci. A naopak, Kiska prevezme časť agend svojich bývalých občianskych a pravicových protikandidátov a bude ich realizovať.

Skvelá správa o konci 83 kolesníkov

Keď bude od zajtra Smer do konca volebného obdobia čokoľvek riadiť či organizovať, nemôže ani len na chvíľu pochybovať, že akákoľvek výhrada, kritika, odsúdenie sa neopiera o reálne názory v spoločnosti. Väčšina občanov vôbec, ale vôbec nie je dnes spokojná s tým, ako riadi Smer tento štát.

Smer si myslel, že má stále a furtom podporu cca 1,1 milióna voličov, čo by mu s prstom v nose malo vyhrať akékoľvek voľby. Rovnako si to myslel v banskobystriockej VUC a rovnako si to Smer myslel aj teraz.Naozaj, keď sa podrobnejšie pozriete na to, čo všetko Smer urobil preto, aby zmobilizoval svojich voličov za vízie za ich ideje, uvidíte veľké čierne nič.

Na jasnú Ficovu výzvu: „Viete ako pracujem,  viete čo stojí za mnou za výsledky“ zahlasovalo 1,2 milióna ľudí proti tomu a len 531 919 chcelo, aby to tak bolo aj naďalej. (Verte mi, voličom je úplne jedno, čo podľa Ústavy prezident môže. Skoro nikto nemyslí na  tento rozdiel vo význame parlamentných a iných volieb.)

Smer má 83 hlasov a ešte 2,5 roka na vládnutie s nimi. To je nespochybniteľný fakt. Táto kolesníkovská karavána od dnes nebude môcť ignorovať štekot vôkol seba. Ak ho bude ignorovať a neskoriguje svoju politiku tak, aby bola prijateľná aj pre stred a pravú stranu, dopadne rovnako ako ich prezidentský kandidát.

Smer či chce alebo nie, bude v záujme svojho udržania pri kormidle v budúcich voľbách musieť začať nadbiehať aj s pravicovými riešeniami. To je fajn, možno by sa na Slovensku mohlo o trochu lepšie žiť.

Prvý náznak v podobe koalície s KDH tu je a dobre to pre pravú stranu dopadlo. Smer získal v KDH mŕtveho koňa. Ukázalo sa, že v priestore je už len nejaký 63 298 hlasov, ktoré treba osloviť v ich blúdení. Všetky ostatné hlasy Ľudovej platformy sú stále pevne na pravej strane. Že nie na strane ľudovej platformy, to je vlastne jedno. Sú stále na pravo a čakajú na tú svoju z 3-4 pravicových vízii, aby mali za čo zahlasovať.

Verím, že sa na pravej strane už do volieb nenájde nikto, kto tomuto falošnému nadbiehaniu ľavičiarov na pravej strane naletí. Smer má nulový koaličný potenciál pre pravú stranu. Ak aj získa vedenie strany, nezíska jej voličov. Nádbiehanie KDH to jasne ukázalo.

Veď hovorím, radosť pozrieť na slovenskú spoločnosť dnešných dní. Samý demokrat a občan.

Pod čiarou: Malá domáca pochvala pre SaS

Som rád, že sa počas celej kampane správali v SaS profesionálne, politicky na výške. Svojimi krokmi udržiavali svoje voličstvo na pravej strane. Svojimi krokmi svojich voličov priviedli k hlasovaniu.  Naozaj, sú to dve rozdielne a rovnako dôležité veci.

Získali zas bez problémov hlasy na petičnú listinu pre svojho kandidáta. Takže evidentne pri zaktivizovaní pomocou predvolebnej kampane tu majú koho oslovovať a dosiahnutie koaličného volebného úspechu je pohodová realita.

Dokázali celý čas jasne deklarovať víziu svojho kandidáta. A hlavne, správne a v pravý čas ju dokázali aj napĺňať vhodnými krokmi. Dokázali byť pre Procházku spoľahlivým koaličným partnerom.

 

Kandidát Počet platných
hlasov za SR
Podiel za SR v %
Andrej KISKA 455 996 24,00
Milan KŇAŽKO 244 401 12,86
Radoslav PROCHÁZKA 403 548 21,24
Pavol HRUŠOVSKÝ 63 298 3,33
Helena MEZENSKÁ 45 180 2,37

2 komentáre pri “Radosť pozrieť na demokraciu na pravej strane

  1. Spätné upozornenie: Je tu 27,48% občanov podporujúcich pravicové a občianske riešenia | M+M+M+M (4M)

  2. Spätné upozornenie: Je tu 27,48% občanov podporujúcich pravicové a občianske riešenia | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.