Reforma na princípe príčin diagnózy

KDH vyťahuje zdravotnícku reformu zo šuflíka. Najprv sa zdalo, že vlastne nikto žiadnu reformu nechce a ani nemá pripravenú a teraz tu máme delenie úhrad podľa príčiny diagnózy.

Nie sú štandardy

Aby sme mohli akékoľvek delenie urobiť, musíme mať čo deliť. Teda na stole musia byť terapeutické štandardy. Neverím, že za pol roka ich niekto dokáže dať na stôl. Na samotnom vytvorení štandardov liečby pracujú odborné týmy už niekoľko rokov a furt nič záväzné neexistuje. Prosto sa lekári nevedia dohodnúť ako by sa mala zistená diagnóza liečiť.

Neverím, že niekto dokáže v tom istom pol roku vyladiť rozdelenie výkonov na štandard a nadštandard tak, aby mohol začať vysvetľovaciu kampaň v odborných kruhoch (poisťovne, lekárni, lekárnici).

Idiotský princíp delenia úhrad

Navrhované delenie úhrad podľa príčin vedúcich k diagnóze  je samozrejme idiotské a nemá so slovom solidarita nič spoločné. Nie je viac k tomu čo dodať. Prosto neexistuje metóda, ktorá by toto dokázala obhájiť. A nie len to, dokonca ani štandardizovať. Čo je viac? Šoférovanie auta, práva bankového úradníka, alebo zvárača? Každý z nich môže v istom veku byť krátkozraký alebo (ak sú ženy) môžu prechladnúť vaječníky. O riziku hemoroidov ani nehovoriac.

Viete solidarita je o tom, že sa skladáme na ostatných a neriešime či si za to môžu alebo nie.  Tým máme istotu, že ani nás nebudú súdiť keď si vytiahneme v živote Čierneho Petra. (Áno, KDH by malo mať tento žalm naštudovaný.)

Navyše je tu problém, ktorý výzvou ani len nebol, aj so slobodnou voľbou ako ochorieť.  Totiž, poistenie je o náhodnosti a neistote deju.  Kto poistí následky cieleného konania?

Dobré znamenia na zamietnutie

Už vrámci testovania verejnej mienky nadhodil dve základné chyby reformy:

  1. Ukázal, že reforma bude politicky podfarbená (tangá a neplodnosť je pekná nálepka pre KDH)
  2. Ukázal, že reforma bude nespravodlivá (rakovina bude uhradená bez ohľadu na príčiny, ale poškodenie zraku naopak diferencovane).

Vďaka prvému budú mať koaliční partneri dobrú pozíciu na zamietnutie, v ďaka druhému nebude nik schopný ju obhájiť pred občanmi.

1 komentár pri “Reforma na princípe príčin diagnózy

  1. Riadna hovadina tie navrhovane veci. Vzhladom na to, ze pocitac je dnes nevyhnutny vo vsetkych kancelarskych pracach, su tie tezy o doplacani si za riesenie zhorsujuceho sa zraku katastrofalne.

    A tie tanga, neplodnost atd. – to su klasicke bludy KDH, skoda im venovat vobec priestor.

Komentáre sú uzavreté.