Samostatné služby ma začínajú unavovať

Tomáš mi poslal upozornenie na službu zajtrajšie.sme.sk Tak som sa tam poobzeral a keďže som bol dnes doobeda nejaký rozbitý, tak sa mi nechcelo okolo toho spisovať všelijaké elaboráty. No prečítal som si ronyho Stavte sa, že SME.sk o pár týždňov spustí nový projekt a povedal som si, že veď nebudem horší.

Ale vážne, vyburcovalo ma to, ako rony píše o potenciále pre budúcu integráciu do článkov. A mne sa do popredia mozgovne opäť pretlačila moja obľúbená téma práce na pozadí.

Kam sa podela integrácia?

Je super, že máme desiatky funkcii, ale prečo musí byť každá z nich samostatne, prečo neexistujú prepojenia, prečo sa výsledky z jednej služby neintegrujú kontextovo do vizuálu  inej??? Ale veď hej, raz sa k tomu možno dopracujeme, že sa pod článkom odkazy na súvisiace články, na zoznam lokalít na mape, na fotky užívateľov z danej lokality, na stávku k predmetu článku, na…. Na pravý stĺpec naplnený vysosanými kontextovými informáciami z môjho konta z danej domény a z mojich kont na úplne iných službách.

Problém práce na pozadí je, že ju nevidno. Programátor sa namaká pri integrácii, pri zapracovaní API, užívateľ sa namaká pri geotagovaní stoviek fotiek v Picase a vedľa článku na sme.sk o penzinskej skládke sa zobrazí jedna moja fotka, ktorú som bol odfotil pred rokmi a 4 fotky ostatných mojich priateľov, ktoré si uložili na Facebooku.

Chápem, že pochváliť sa so samostatnou službou je super. Je to rýchle a hneď vidieť nejaké výsledky. Ale mňa to už začína unavovať. Skôr by som privítal niečo v duchu: „Spravili sme novú službu G a keď ju začnete v prostredí starej služby B používať, tak si obohatíte stránky služby C.

Podľa mňa už na sme.sk uzrel čas na vytvorenie nejakého iGoogle, kde jednotlivými „gadgetami“ sú vysosané informácie z kont jednotlivých služieb, ktoré zastrešuje smelogin. Možno pre web istej veľkosti uzrel čas na myšlienky, ktoré nadhodil beznádejne nerozvíjaný Google Friend Connect. A možno je na čase oprášiť a reinkarnovať slovo portál v modernom a dnešnom zmysle slova. Ak sa pri takomto projekte bude klásť dôraz na prácu na pozadí, som presvedčený, že návštevníci získajú to o čom nevedeli, že to potrebovali.

ABCDFT-Priatelia, kam sa len pozriem

A ešte jeden moment z ronyho článku ma zaujal. Sú to ABCDEFT-priatelia. Mám sumu f-priateľov na Facebooku, T-priateľov na Twitteri, G1-priateľov v G-talku, G2-priateľov v Google Readeri, G3-priateľov na 4M,  I-priateľov v ICQ, P-priateľov v Picase… Ale veď sú to stále tí istí ľudia, tak prečo by som so mal robiť ďalší zoznam s-priateľov na sme.sk. Ja viem, že každá firma chce urvať a byť tým najväčším správcom online identít. V záujme možného budúceho ryžovania.

A vtip na záver: Áno, to sú tie potenciály. Zaujímavé, že tej potencálovej hladine, ktorú máme každý na dosah sa všetci vyhýbame. Tej s úrovňou 230 V v elektrickej zásuvke.

P.K (pre komentujúcich): tento článok nie je o novej službe na sme.sk, len ma jej uvedenie vyprovokovalo k takej úvahe.

Zdieľať?

1 komentár pri “Samostatné služby ma začínajú unavovať

  1. Je úplne jasné, že väčšina ľudí nebude chodiť priamo na tú adresu, ale nájde si widget so stávkou v súvisiacom článku na sme.sk. Jediný dôvod, že tam existenciu tých widgetov ešte nevidno, je ten, že v podstate s inými prvkami systému nesúvisia a tak sa robia až na koniec 🙂
    Čo sa týka ostatnej integrácie, myslím, že nikto zďaleka nezašiel tak ďaleko ako sme.sk, je fakt že zatiaľ napríklad na zilina.sme.sk vpravo na mape chýbajú fotky z fotky.sme.sk, ale to je už len otázka času, keďže systémy sú od začiatku stavané, aby sa nakoniec spojili do jedného. Momentálne sa na tých veciach v pozadí pracuje viac ako na čomkoľvek inom, o pár dní bude napríklad vonku zaujímavá úprava čo sa týka geolokácie, kde vlastne prvýkrát zverejníme tisícky stránok s informáciami z jednotlivých lokalít.

Komentáre sú uzavreté.