Skladací inžiníring – vysvetlenie pre inžinierov

Tento spot bude tendenčný. Tendenčný asi tak ako je tendenčná veta: My magistri nosíme biele košele a modrú by sme si neobliekli ani keby sme mali vyjsť s holou hruďou na ulicu, lebo je to košeľa inžinierska.

Lietadlo na oblohe
Asi takáto je inžinierska modrá

Inak, moja obľúbená odbočka dnes hneď na úvod, aby sa to potom zbytočne nekomplikovalo, módny návrhári to v 90. rokoch skomplikovali, keď uviedli na trh modrú košeľu s bielim golierom. Ale poďme späť k meritu veci, teda k skladaciemu inžiníringu.

Aby to dobre chápali aj inžinieri, zvolím najprv príklad a ten následne prevediem na analógiu. Takže ten príklad:

Všetkým, no tak nie celkom, ale isto väčšine, je známy pojem reverzné inžinierstvo. To sa pozriete na autíčko, najprv zvonku, potom zvnútra a rozoberáte ho a skladáte až kým neprídete na to, ako ten zotrvačník funguje a teda ho znovu objavíte. IBM by o tom mohla rozprávať počas mnohých dlhých večerov.

Teraz pozor, nastáva najkomplikovanejšia časť tohoto článku. Inžinieri, sledujte pozorne, prichádza analógia.

A podobne je to aj zo skladacím inžinierstvom. Skladáte kocky z Lega pre vekovú kategóriu 0-3 roky, až z toho vznikne auto. Tam uchmatnete hotový motor, tam hotovú karosériu, hentam sa povaľuje elektronika a spájate a kombinujete hotové poloprodukty, až vznikne kórejské auto. (Že nevidíte analógiu? Holt, to nie je ako spočítať prienik 7-rozmerného priestoru s 3-rozmerným.)

Takže skladací máme vysvetlené, inžinierstvo tiež (je to konštrukčná činnosť, tak to ťažko bude univerzitná, prírodovedná, humanitná, proste magisterská záležitosť), ale prečo inžiníring? Nuž inžiníring je paródia na inžinierstvo, tak ako je paródia na výstavbu (programovanie) webu, keď sa do skladacieho inžinierstva pustí magister.

Hovoril som, že to bude tendenčné. Tak to teda zaklincujem, nech to stojí zato: Mali sme na fakulte takého, no zaujímavého, profesora na fyziológiu a patológiu. Prednášky boli skutočne nezvyčajné, často ich okorenil odbornými vtipmi a prúpovídkami. No, bavili sme sa pri tom. Jednou z jeho obľúbených bola konštrukcia potravinovej pyramídy. Veď to poznáte, na spodku planktón, potom rastliny, bylinožravce, všežravce, mäsožravce, človek, potom dlho dlho nič, potom farmaceut-ka.

A možno je to všetko inak. A možno mám aj ja jednu modrú košeľu a celkom rád ju nosím, lebo si v nej spomeniem na toho, kto mi ju daroval. A poznám aj ten vtip o manažéroch a inžinieroch vo vlaku.

Tak som teraz zvedavý, či bude udeľovanie sošiek.

Prehlásenie o politickej korektnosti: Pri písaní tohoto spotu nezahynul žiaden inžinier ani magister. Všetci zúčastnení si vrúcne prajú, aby to tak aj zostalo.